2015 Deko-trendleri Şekillenmeye Başladı

2015’de Koleksiyonlarda Neler Göreceğiz?

– Canlı neon renklerin tek başlarına veya farklı kombinasyonlarla birlikte kullanımı yaygınlaşacak.Stillerden ve tarzlardan bağımsız olarak evlerinde genç ve dinamik bir atmosfer yaratmak isteyenler; özellikle tekstilde önümüzdeki yıl çok popüler olacak fuşya ve parlak yeşiller dahil olmak üzer birçok renk alternatifini evlerinin dekorasyonunda da kullanabilecekler. Genelde pastel tonlarda tekstillerle kullanmaya alışık olduğumuz Country mobilyaları veya daha donuk renklerle kombine edilen İskandinav stili bile birbirinden canlı versiyonları ile görmeye hazır olun.

– Doğal yaşam öğeleri ön planda, bir çok farklı alan ve disiplinde gündemde olan doğaya dönüş, çevre bilinci temaları dekorasyonda da hızlı yükselişi sürdürüyor. Bu bazen  batı dünyasıyla simgeleşmiş tarzlardan uzaklaşıp daha etnik, uzak doğu kültüründen gelen temalarla gündemimize otuyor. Bazen de hayvan figürleri, ağaç, deniz gibi doğal öğelerin tema olarak tasarım da daha sık kullanılmasıyla.

– Sadelikte  hatta basitlikte yakalanan sofistikasyon birçok koleksiyonun mottosunu oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle İskandinav stilin yaygınlaşmasıyla öne çıkan yalınlık teması. Bir tür modern insan arınmasını simgeleyecek şekilde farklı tarzlarda da kendisine karşılık bulmaya başladı. Hemen hemen her stili etkisi altına alan yalınlık teması, doğal malzeme kullanımı ile özellikle hayatımızda gittikçe daha önemli bir yer alacak. Tüketime mesafeli duran ve geri dönüşüm gibi çevre dostu akımlar da yine aynı damardan besleniyor, sadece farklı dışa vurumla hayatımızı.

– Siyah ve metalle yakalanan ihtişam göz ardı edilemiyor, Özellikle klasik tarzı tercih eden koleksiyonlarda siyahın ağır başlılığı ve varağın ihtişamı bir elegans vurgulama yöntemi olarak sıklıkla tercih edilecek. Görkemli göz alıcı fakat asil mekanlar oluşturmak için dozunda belki sınırlı alanlarda ve yaşam alanlarının öne çıkarılması istenilen yüzlerinde tercih edilecek sıklıkla bu tarz diye öngörüyoruz. Fazla modern ve tek düze kullanımı küçük dokunuşlarla değiştirmek istediğinizde işe yaracaktır.

– Geçmişe saygı bilinci artıyor, hızla gelişen teknolojilere ve yoğun gündeme inat, insanın geçişiyle ve kökleriyle bağlantıları güçlendirme çabası artıyor. Geçmişte sadece belli bir sınıfa ait görülen bu köklere dönüş özlemi, toplumun bütün katmanlarında bir ihtiyaç haline dönüşüyor. Vintage ve antika parçaların evlerde daha çok yer alacağı bir döneme giriyoruz 2015’de. Ayrıca özellikle tekstilde geçmişin izlerini taşıyan, atalarımızın yaşam tarzına saygı duruşu niteliğindeki parçalar evlerimizde yerlerini hızla alacaklar.

– Mesaj kaygısı taşıyan hatta bunu kelimelerle direkt dışa vurmayı tercih eden tasarımlar artacak, Tasarımlar tasarımcılarının vizyonları, koleksiyonunda yer aldıkları markaların değerleri, yansıttıkları genel tarzın alışkanlıkları dahil olmak üzere çeşitli mesajlar iletirler karşı tarafa. 2015’de birçok tasarım üzerinde yer alan kelimelerle daha direkt mesajlar  ulaştıracak hem kendilerini kullanmayı tercih edenlere hem de onların çevrelerine. Pop art tarzda sıkça kullanılan kelime oyunları diğer tarzlara da sıçrayacak.

– Dinginlik ve huzur arayanlar için pastel tonlar hala ilk tercih,  güne huzur ve tazelik hissi veren mekanlarda başlayıp sonlandırmayı tercih edenler için ev dekorasyonun da pastel tonlar yine ilk tercih olacak gibi görünüyor. Duvar renklerinde ve tekstilde sınırlı kalamayacak pastel tonların kullanımı tercihi, ahşap ve metal tasarımlarda da sıklıkla karşımıza çıkacak.