Fatih Başgöze

LaBoratuvar Design Studio

LaBoratuvar Design Studio, 2010 yılında İstanbul da kurulmuş olan bir mimarlık ve tasarım firmasıdır. O tarihten bu yana yüksek mimar Ceren Başgöze ve restoratör iç mimar Fatih Başgöze ortak olarak tasarım faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Yapılan mimari işler genelde iç mekan ağırlıklı olup yurt içi ve yurt dışında değişik şehirlerde, hostel, butik otel, kafe, ev ve residance daireleri için, iç mekan projeleri hazırlanıp, uygulaması yapılmaktadır. Ürün tasarımları ise İstanbul, Beyoğlu’ndaki tophane boğazkesen caddesindeki Showroomda sunulmaktadır. LaBoratuvar design studio’nun tasarım anlayışının altında farklı form ve malzemelerin bir araya gelişindeki ahenk ve uyum yaratma çabası vardır.

Bu sayede ortaya çıkan özgün tasarımlar genelde limitli üretilmekte ve kişiye özel mobilya ve ürünler olmaktadır.2013 yılında hazırlanmış olan RÖNESANS isimli tasarım projesi de 2014 Maison Obje fuarında sergilenmeye hak kazanmıştır.

Bu proje kapsamında eski ve antika değeri olan atıl kalmış mobilyalar modern bir restorasyonla yeni ve her biri birer tasarım değeri taşıyan heykelsi parçalar haline gelmektedir.

Beyoğlu’ndaki Laboratuvar mağazasında ayrıca pek çok Türk tasarımcının LaBoratuvar için tasarlamış olduğu Obje ve günlük kullanıma hitap eden bu ürünler de biraraya gelmektedir.

Obje, sanat ürünleri ve günlük kullanıma hitap eden aksesuarları içeren bu ürün skalası da çok renkli ve LaBoratuvarın tasarım anlayışını yansıtan ürünlerdir.

dfoit_mayis

Laboratuvar Tasarım Stüdyosu 2010 yılında Ceren ve Fatih Başgöze tarafindan İstanbul Beyoğlu’nda kurulmuştur. O günden bugüne de çalışmalarını sürdürmektedirler.

Yaptıkları işler; iç mekan tasarımı ve uygulaması; mimarlık ve mobilya-ürün tasarımı olarak özetlenebilir. İç mekan olarak proje ve uygulamaların başında daha çok butik oteller; rezidans ve daireler; cafeler geliyor. Bunun dışında butik olarak tek mekan da çalışıyorlar. Genelde İstanbul da konumlanan projelerini işlerini yurt dışında Paris, Bahreyn, Hamburg gibi bazı şehirlerde yaptıkları butik ve özel işlerle destekliyorlar.

Showroomları ise Tophane Beyoğlu’nda , burada tasarım ürünlerinin bir kısmını sergiliyorlar ve satışını gerçekleştiriyorlar.

Hem iç mekan projelerinde hem de yaptıkları mobilya-ürün tasarımlarında çeşitli malzemeleri bir arada kullanmayı tercih ediyorlar. Çeşitli malzemelerin biraraya gelişindeki ahenk ve armoni tasarımlarının çıkış noktası. Genelde modern bir çizgiye sahipler var ama bazı noktalarda tarihsel öğeleri de kullanmayı seviyorlar.

2012-2013 yıllarında oluşturdukları RÖNESANS isimli koleksiyonunda çeşitli antik ve tarihi değeri olan mobilyaları yaptıkları tasarımların bir parçası olarak kullanmayı tercihe ettikleri gözlemleniyor. Bu sayede tarihi yapım teknikleri ile çağdaş yöntemle bir arada kullanılmış oluyor. Çıkan tasarım bir nevi eski ve yeninin birleşimi halini alıyor. Bu kolleksiyonun bir diğer amacı ise eskiyi olabildiği ikincil ham madde olarak tasarımlara katarak yok olmaktan kurtarmak; tabi çağdaş yöntemlerden de yararlanarak. Burada önemli nokta şu: ne eski yeninin önüne geçiyor nede yeni eskiyi gölgede bırakıyor. Estetik bir denge oluşuyor iki uç arasında.

Bu koleksiyondan bir kaç parça Ocak 2014te Maison&Objet Paris fuarında Talents Ala Carte bölümünde sergilenmeye layık görüldü ve hem yabancı basın hem de profesyoneller tarafından oldukça ilgi gördü.

RÖNESANS

isimli limited koleksiyonu dışında da kendi tasarım dilleri ile meydana getirdikleri modern tasarımlarla da  kişiye özel ürünler tasarlamayı sürdürüyorlar.

 

dfoit_mayis