Yunan Ithaca Adasında Rüya Gibi Bir Taş Ev

Ev sahipleri Güney Afrika’lı fotoğrafçılar Gerda Genis ve Robbert Koene,Yunanistan’ın turistik açıdan çok da popüler bir bölgesi olmayan Ithaca adasındaki Lahos kırsalında,adeta gizli kalmış bu binayı keşfettiklerinde, bina bakımsızlıktan neredeyse yıkılmak üzereymiş.

Onlar bu olağanüstü doğada ve yıkık taş duvarların arasındageleceklerini inşa etmeye daha binayı görür görmez karar vermişler.  Binanın durumu gözlerini biran için bile olsa korkutmamış. Çok sevdikleriada halkının da yardımıyla, Gerda ve Robert başarılı bir şekilde bu harika taş binayı yeniden diriltmişler. Yılların yorgunluğunu taşıyan yapı adeta küllerinden yeniden doğmuş. Bu süreçte, yetkili resmi kurumların da, kendilerinin de en dikkat ettikleri konu, konulan her taşın, yapılan her mimari müdahalenin aslına uygun olması olmuş.

Binanın ilk haline dair dokümantasyonlar toplanmış, ada da yaşayan yaşlılarla sohbet edilmiş. Özellikle dış cephe için yerel zanaatkarlarla iletişime geçilmiş, tüm ahşap malzemelerde bölgesel ve coğrafi özellikleri taşıması ön planda tutulmuş. İki yıllık yorucu bir çalışmanın ardından bina bu günkü görünümüne kavuşmuş.

Yunan Mimarisi denilince ilk akla gelen formüller, yapıda, usta mimari çözümlerle kusursuzca uygulanmış. Çimento zemin, taş duvarlar, beton banklar, ahşap kirişler ve pencerelerle uyumlu eski tip panjurlar…

Evin dışında da, içeride abartıdan uzak durulmuş. Ev gezildiğinde akla ilk gelen sıfatlar sorulsa, ziyaretçilerin bir çoğu  “Lüks, asil, abartısız ve kusursuz yalın detaylar içeren” tanımlarında hem fikir olacaklardır.

Burayı kendileri, aileleri ve dostları için keyifli bir yazlık ev olarak kullanan çiftimiz, doğal yaşamın her türlü etkisini ve modern yaşamın her türlü konforu ile usatca harmanlayan bir stil benimsemişler. Evdeki abartısız ve yalın atmosferi,

ev tekstili seçimlerine de yansımış, genel tekstil malzemesi olarak bölgeye özel kumaştan hazırlanmış masa örtüleri ve yatak örtüleri tercih edilmiş. Beyaz ve gri tonlarında seçilen bu örtüler evin genel huzur veren atmosferine derinlik katmış.

Evdeki ahşap malzemelerde doğal ahşap ve beyaz renk tercih edilirken, modern aydınlatma armatürlerinin mekanla ve diğer objelerle yarattığı tezatlık duygusu siyah renkle vurgulanmış. Villanın genelinde tavanda beyaz ahşap tercih edilirken, taş haliyle kullanılmayan duvarlarda kum rengiyle, doğal taşa bir gönderme yapılmış. Bahçedeki uzun masa, iklimsel özellik olarak yaz akşamlarının uzun sürdüğü keyifli gecelerde, müthiş bir gözyüzü altında unutulmaz anılar yaşamak gibi bir ayrıcalık sunduğu için ev zaman içinde sahiplerimizin ve konuklarının en favori mekanı olmuş.