dfoit_subat

 

Kırmızı Kedi, 2008 yılında kuruldu. İlk yayınladığı kitaplar inceleme-araştırma, strateji, polisiye, edebiyat ve sinema kitapları oldu. 2010 yılıyla birlikte yayın yelpazesini genişleten yayınevi klasikler, çağdaş klasikler, Türk ve dünya edebiyatı, şiir, popüler kültür, edebiyat-inceleme, tarih, dinler tarihi gibi farklı türlerde yapıtlar da yayınlamaya başladı. Bunları 2011 sonunda çocuk kitapları izledi. Önemli dünya yazarlarının yapıtlarını nitelikli çevirilerle yayımlıyor, seçkin Türk yazar ve araştırmacılarının çalışmalarını özenle hazırlayıp okurlarla buluşturuluyor.

Türkiye’den İnci Aral, Haydar Ergülen, Hüsnü Arkan, Jale Sancak, Gonca Özmen, Tuna Kiremitçi, Sina Akyol, Enis Batur, Yalçın Doğan, Özcan Karabulut, Osman Şahin, Soner Yalçın, Doğan Yurdakul, Cem Gürdeniz, Nihat Genç, Orhan Koloğlu, Uygar Şirin, Müyesser Yıldız gibi önemli isimler, Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yazarları arasındadır.

Bu isimlere, hem ilk yapıtlarıyla genç yazarlar hem de Şükrü Erbaş gibi şiir sanatının seçkin ustaları katılmaktadır. Behçet Aysan’ın ve Metin Altıok’un bütün şiirleri de yayınevimiz tarafından yayınlanmaktadır.

José Saramago, Tahar ben Jelloun, Joyce Carol Oates, Necib Mahfuz, Yasmina Khadra, Asiya Cebbar, Umberto Eco, Gonçalo M. Tavares, Virginia Woolf, Pascal Mercier, Christa Wolf, Doris Lessing, Fernando Pessoa gibi dünya edebiyatının önde gelen isimleri de yayınevinin kataloğunda yer almaktadır.

İlk kitapevini Aralık 2010’da İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda açan Kırmızı Kedi Mersin şubesini Mayıs 2012’de, İzmir şubesini ise Ocak 2013’te açmıştır.

2012 yılında Dünya Kitap Yılın Yayınevi ödülünü almıştır.

2013 Nisan ayı itibariyle 216. kitabını yayınlayan Kırmızı Kedi, yıl sonuna kadar bu sayıyı 260’a ulaştırmayı hedeflemektedir.

 

dfoit_subat