Tülin Kaynak Röportaj

“Hayal gücümüz yaşamımızda biriktirdiklerimizle sınırlı.Bu sınırları aşmak zor.Zorlu ve aynı oranda mutluluk verici bir süreç bu. “

Beyin potansiyelimizin çok az bir bölümünü kullanabildiğimiz gerçeğinden hareketle bilinmeyenleri hayal etme yolculuğuna çıkan sanatçıya çalışmalarında duyguları ve renkleri rehberlik ediyor. Zihinsel katılığı yenip duygulara güvenmeyi öğrenmek, kaybolmaktan korkmadan yenilikleri denemek, zamana yenilmeden deneyim ve birikimlerin olanaklarını zorlamak gerektiğini savunan Tülin Kaynak, evrenin çok büyük ve bilinmeyenlerle dolu olduğunu hatırlatıyor.

Tülin Kaynak, Orta Doğu Amme İdaresi  Enstitüsü Sevk ve İdare Yüksek Okulu ve İstanbuÜniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hastane İşletmeciliği Yüksek Lisans Programını bitirdi. Değişik kurumlarda yöneticilik görevlerinde bulundu. Mehmet Güreli, Nilgün Sabar, Selahattin Yıldırım ve Mehmet Güleryüz ile resim çalıştı. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir. Halen resim çalışmalarına Fenerbahçe’deki atölyesinde devam etmektedir.

Resim yapmaya nasıl başladınız?

Resmi çok küçük yaşlarımdan beri severim. İlkokulda Miro’nun resimlerine bakar onu benim yaşımda zannederdim. Okul hayatım boyunca devamlı resim çizdim. Soyuta büyük ilgim vardı. Lise yıllarında yoğun olarak nonfigurative çalıştım. Belki alışılmış bir durum ama, çeşitli nedenlerden ötürü çok istememe rağmen resim eğitimi veren bir üniversiteye gidemedim. Okul seçim hakkının velilere ait olduğu bir ailem vardı.

 

2000 senelerinde resim ve mozaik çalışmalarına başladım. 8 sene eğitim aldım. Mehmet Güleryüz atölyesine 3,5 sene devam ettim. 3 sene sanat tarihi dersleri aldım. Değerli birçok hoca ile çalışma imkanım oldu. Büyük bir sevgi ile, hiç ara vermeden çalışmaya devam ediyorum.

Sanat ve sanatçı tanımlarınız nedir?

Pierre-Auguste Renoir ‘ın şu sözünü severim:

“Shall I tell you what I think are the two qualities of a work of art? First, it must be the indescribable, and second, it must be inimitable. / Bir sanat eserinin iki özelliğinin ne olması gerektiği hakkındaki düşüncemi söyleyeyim mi? Birincisi  tarif edilemez olması, ikincisi ise eşsiz olması gerektiğidir.”

 

Sanat genel bir tanım yapacak olursam yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesidir. Bütün sanatçılar bence aynı Renoir’ın dediği gibi, eserlerinin eşsiz ve tarif edilemez olması için çalışıyorlar. Sanatçı bana göre bu eserleri meydana getirebilmek için tüm hayatını sanata adayan kişidir.

İlham kaynaklarınız nelerdir?

İnsanın ilham kaynakları, yaşamı boyunca biriktirdiği bilgi, deneyim ve fikirleridir. Yaşanmışlıklarıdır.Bunlara hayal gücünü de eklemelisiniz. Evren çok büyük. Hayallerimiz yaşamımızda biriktirdiklerimizle sınırlı ancak. Kendimizi aşmaya çalışmak zorlu ve aynı oranda mutluluk verici bir süreç.

 

Resminizin gelişim ve değişimini kendi gözünüzden aktarabilir misiniz?

Soyut resim çalışma şeklime en uygun olanı. Resmimin gelişim ve değişimini objektif olarak anlatmam zor. Resimlerimi içimden geldiği gibi yapıyorum. İnsan zaman içinde değişiyor. Duygu durumları da buna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Çok çalışıyorum. Bazı resimlerim beni gerçekten etkiliyor. Bazen de üzerinde daha çok çalışmam gerekiyor. İyi resim anlayan gözler tarafından hemen anlaşılır.

 

Serginizin temasını anlatır mısınız? “Bilinmeyen” nedir?

Ben de bilmiyorum. Sergimi oluşturan soyut resimler hayal gücüm ve beynimin eseri. Evrende benzerleri var mı bilmiyoruz.

 

Resimleriniz planlı mı, doğaçlama mı doğuyor?

Resimlerim doğaçlama doğuyor. Plan yaptığım zamanlar da var.. Ancak çalışmaya başladıktan sonra her şey bir anda değişip başka yönlere doğru gidebiliyor. Bunu da çok seviyorum doğrusu.

 

Mozaik çalışmalarınızın tekniğinden bahsedebilir misiniz?

Mozaik ayrı bir dal, planlı bir çalışma. Seviyorum, ancak resimde kendimi daha çok buluyorum. İç ve dış mekan mozaik çalışmalarımda soyut tasarımlarımdan hiç vazgeçmedim. Zaman içinde bana özel teknikler geliştirdim tabii.

Takip ettiğiniz, beğendiğiniz sanatçılar kimler?

Yurtiçi ve yurtdışında sanatçıların çalışmalarını ilgi ile izliyorum. En beğendiğim sanatçı Van Gogh’dur. Eserleri ve sanat sevgisi beni her zaman etkilemiştir.