dfot
 

Küreselleşen dünyada sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaşması, geri dönüşüm ve çevre konularına duyarlılığın artması ile diğer tüm alanlarda olduğu gibi evlerimizin dekorasyonunda da yeni konseptler ortaya çıkmaya başladı. Epey uzun bir zamandır birçok iç mimar ve tasarımcı bu yeni alana yoğunlaşmış durumda.

 

Doğallığıyla büyüleyen ve kullanıldığı mekâna sıcak bir görünüm katan ham ahşap tasarımlar, ekolojik yaşam alanlarının simgesi haline geldi günümüzde. Doğal malzemeler ne kadar çok kullanılırsa, yaratılan mekanlar da bir o kadar ‘doğa dostu’ olabiliyor. Artık organik ve ekolojik  kavramını yalnızca mutfağımızda değil evimizin tüm odalarında ve detaylarında kullanmamız mümkün. Mutfakları ele alalım örneğin; tezgahlar doğal masif ahşaptan, tabaklar seramikten, peçetelerinizi – masa örtülerinizi ketenden ve sepetleriniz de organik hasırlardan tercih edebilirsiniz. Hem ekolojik hem de romantik bir ortam sağlayabilirsiniz evlerinizde.

Yatak odaları için çarşaflarınız ve yastıklarınızda sentetik elyaf yerine doğal keten elyafı tercih edebilirsiniz. Bornozlarınızda ve sabahlıklarınızda tercihinizi ketenden yana kullanabilirsiniz. Yatak odanızda da diğer mobilyalarda olduğu gibi ahşap hakimiyetini koruyabilirsiniz.

Salonunuzda da aynı doğallığı sürdürmek istiyorsanız, perdelerinizi ve koltuk kumaşlarını ham kumaştan seçebilir, aksesuarlarınızı doğal boyalar kullanılmış camdan ve ahşaptan tercih edebilirsiniz. Bir küçük ayrıntı: halılar da yüzdeyüz yün, el dokuması ya da kök boya kullanılarak hazırlanmış olmalı mutlaka! Yaşam alanlarında ayrıca hasır ve metal malzemeleri masanız ve sandalyelerinizde cam ile kombin yapabilir böylece sadece pastoral değil daha bir modern dekorasyon stilini de yakalayabilirsiniz.

Tüm dünyada da bu ekolojik ve organik kavramlar oldukça büyümeye ve yaygınlaşmaya başladı. Dolayısıyla evlerinizde ekolojik bir dekorasyon tarzını seçmeyi tercih ederseniz ilham alabileceğiniz birçok farklı mecra var. Örneğin Madrid’de bir ekolojik market olan Mama Campo’nun sahibi Manolo Yllera ekolojiyi sanatla birleştirmiş. Bu doğal dekorasyona tazelik kavramı da kazandıran hasırı keten ile bir araya getirerek yeni bir trend ortaya çıkarmış. Pekala bunu kolayca evlerinize sizler de uyarlayabilirsiniz. Sepetlerinizde taze  meyvelerinizi muhafaza edebileceğiniz gibi aynı zamanda dekoratif bir şıklıkta kazandırabilirsiniz. Ya da bu sepetlerin içine rengarenk çiçeklerinizi yerleştirerek çok daha farklı bir konsept yaratabilir ve ufak dokunuşlarla tüm evinizi baştan yaratabilirsiniz.

Geri dönüşüm ekolojik dekorasyon stilinin yine bir başka vazgeçilmezi. Evlerinizde kullanmaktan sıkıldığınız eşyalara ilk kullanım amaçları dışında yeni fonksiyonlar kazandırmak amaçlı yapacağınız işlemler, hem yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlayacak hem de hızlı tüketim alışkanlıklarımızın önüne geçmek adına biz de bir motivasyon oluşturacaktır diye düşünüyoruz siz ne dersiniz?

Eve alacağımız her türlü enerji tüketen aletin de bizim gibi ekoloji dostu olduğundan emin olmamız ise acilen kazanmamız gereken bir başka bilinç düzeyi. Başlangıçta fiyatları benzerlerine nazaran daha fazla gözüken bu aletler daha kısa vadede az tüketimleriyle hem ekolojik duyarlılıklarınızı destekleyecek hem de aile bütçenize katkıda bulunacaktır. Bizden söylemesi…

Son bir not kendimiz için bu ekolojik seçimleri zamana yayarak yapabiliriz, bunda büyük bir sakınca yok. Ancak çocuklarımız için durum böyle değil, onların yaşamlarını ve alışkanlıklarını biz şekillendiriyoruz. Unutmayın doğanın bir parçası olduğumuza göre doğa dostu ekolojik ürünler insan doğasının da en sağlıklı biçimde geliştiği ürünler aynı zamanda. Onların yaşam alanlarına nefes aldıracak ve geleceklerini şekillendirecek ekolojik ürünleri tercih etmek sırf modern insan olmanın verdiği br sorumluluk değil, anne baba  olmanın da en büyük gerekliliği.

 

Ekolojik tasarımlar, doğayla kurduğumuz iletişimin ve yaptığımız değişikliklerin etkileri konusunda bilinçli olmayı şart koşuyor. Bununla birlikte gelecek kuşaklar için de sürdürülebilir mekânlar yaratma konusunda çabalamamız gerektiğinin özellikle altını çiziyor .