Enerji Dosyası Enerji tasarruf yöntemleri

Elektriksiz Biz Bir Hiçiz Peki Onu Doğru Yönetiyor Muyuz?

Evlerde ve işyerlerinde elektriğe adeta bağımlıyız. Herhangi bir sebepten elektriği kullanamadığımızda hayat adeta duruyor. Bırakın iş yapmayı, hareket bile edemiyoruz. Peki bizim için bu kadar değerli olan bir enerji kaynağını ne denli verimli kullanıyoruz.

Aydınlatmada Nasıl Bir Yol İzlemeli

Kullanılmayan alanlar aydınlatılmamalıdır. Çok sayıda ufak ampul yerine büyük bir ampul kullanılmalıdır. Çalışırken masa lambası kullanılmalıdır. Ampullerin üzerine ışığı az geçiren abajurlar kullanılmamalıdır. Genel ışıklandırma yerine kısmi ışıklandırma tercih edilmelidir. Merdiven aydınlatılmasında küçük ampullerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Evimizde enerji kaybına engel olmak için halojen ve normal ampuller yerine floresan lambalar kullanılmalıdır. Böylece %40 oranında enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarruf yöntemleri nelerdir?

Buzdolabı: 

Buzdolaplarının verimli kullanılmasında öncelikle düzenli olarak bakım yaptırmak gerekiyor. Ayrıca, buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

Klimalar: 

İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimanın soğutma yükünü azaltıyor, dolayısıyla daha az enerji kaybına sebep oluyor.

 

Ocak ve fırınlar: 

Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanın tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyor.

Çamaşır makineleri:

Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalı.

Bulaşık makineleri: 

Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm. boşluk bırakılarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapmalı.

Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı. Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makine çalıştırılmamalı.

Elektrikli süpürge: 

Süpürgelerin torbası sık sık boşaltılmalı. İşlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden verimli ve daha çabuk temizleme sağlar. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

Diğer Elektronik Aletler Cihazın kullanımı sırasında ne kadar enerji sarf ettiğine (A sınıfı ve üstü elektrikli cihazların tercih edilmesi elektrik tüketimini yaklaşık yüzde otuz oranında düşürmektedir). Kullandığımız cihazların, yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçuklar temizlenmelidir.