Maison&Objet’den Trend İzlenimleri

5-9 Eylül tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Maison&Objet Fuarı “Sharing: Paylaşım” temasıyla kapılarını açtı. Trend belirleyici olması nedeniyle dekorasyon sektöründe önemli bir rol üstlenen Maison&Objet’nin harikulade sunumlarla hazırladığı trend alanları ise bu büyüleyici şovun odak noktasıydı. “Smart Life”, “Experiential” ve “Words”  adlı trendleri Maison&Objet’de öne çıkan tasarımlar eşliğinde izledik.

Sözcükler ve AnlamlarıPaylaşmak

Harfler ve sözcüklerin dijital iletişimin üstünlüğüne karşı direndikleri fikrinden yola çıkan Elizabeth Leriche hazırladığı çalışmada yeni işaret dillerinin gündelik yaşamı yazıya döktüğünü işaret ediyordu.  

Accessorize Home “Butterfly Stamp” koleksiyonuyla harikulade tasarımlar sunan Accessorize Home Paris temasıyla romantik bir görünüm sergiliyor.

Alfagram  Alfagram alfabe fotoğraf konsepti, harflere benzeyen gündelik objelerin fotoğraflanması kavramından yola çıkıyor.

Rory Dobner Muhteşem beyaz seramik karolar eşsiz Rory Dobner elle boyama çizimleriyle göz dolduruyor.

Rice Danimarka firması Rice’ın renkli ürünleri eğlenceli ve sevimli tasarımlarını beğenmemek mümkün değil!

Bilgiyi Paylaşmak

Nelly Rodi trend ajansından Vincent Grégoire ‘Akıllı Yaşam’ adlı sunumunda dijital kültürlerin birlikte olmanın günlük anlamlarını ve düzenlerini değiştirdiğini vurguluyordu.

La Boite Concept: Doğala en yakın sesi veren “LD 130” hi-fi hoparlör bilgisayara, tablete, akıllı telefona ya da pikaba kablosuz bağlanarak HD kalitesinde müziğe her an erişim veriyor. Sehpa formundaki tasarımı ise “LD 130”u daha fonksiyonel, pratik ve kompakt bir hale getirerek yaşam alanları için ideal bir ürün olarak sunuyor.

Seletti Valentina Carretta tasarımı olan “Egg of Colombus” ilhamını yumurtaların satıldığı karton ambalajdan almış. Zarif sunumuyla eğlenceli, post-modern bir çekiciliğe sahip bu tasarımın masa lambası ve sarkıt modelleri mevcut. “Egg of Colombus”un paketleme endüstrisinde kullanılan ham malzemelerden yapılmış olması onu sürdürülebilir ekolojik değerlere saygılı bir ürün haline getiriyor.

Alessi Frederic Gooris tasarımı “Jumbo” çok şirin bir çanta askılığı. Fil şeklindeki tasarımıyla beğeni toplayan “Jumbo” duvara yansıyan gölgesiyle daha çekici oluyor.

Normann Copenhagen Simon Legald tasarımı olan “Brillant Box” pratik, derlitoplu harika bir ürün. Farklı renk ve boyutlarda alternatifleri olan “Brillant Box”ı tuvalet masaları ve banyolar için öneriyoruz.

Deneyimleri Paylaşmak

“Experiential” bölümü François Bernard’ın sunumuyla dijital dünyaların algısal deneyimlerimizin paylaşımı için yeni tasarım sistemlerine olanak sağladığına dikkat çekiyordu. 

Pade Design Camille Debons ile Grégory Parsy bir tür stilize kaos içinde tasarımlarıyla şaşırtıyor, dengeleri bozuyor, bazen de eğlendiriyor. Alışılmadık malzemelerle çalışıyorlar. Mukavvayla, elektrik telleriyle, plastikle, birbiriyle ilgisiz malzemelerle çok iyi kotarılmış, teklifsiz bir sonuç elde ediyorlar! Onların biçim ve malzemeyle oynaması bizim gündelik nesneleri dolambaçlı bir şekilde hayalle, merakla yeniden keşfetmemizi sağlıyor.

Creativando:  Radyatöre asılarak ortamdaki havanın kurumasını engelleyen seramik nemlendirici koleksiyonunun bir parçası olan “Hummi Pin Up” İtalya’da elde yapılmış. Kesinlikle toksik madde ve kurşun içermeyen ürün farklı tasarımcı ve sanatçılar tarafından tasarlanmış. Isıtma çalıştırılmadığı zamanlarda esprili bir vazo olarak kullanabilir!

Cookplay Yemek ve tasarım endüstrisine yeni katılan Cookplay endüstriyel tasarımcı Ana Roquero’nun yeni yemek kültürünün duyarlılığına yakın duran daha yaratıcı ve deneysel bir sofra tasarlamaya duyduğu tutkuyla kuruldu. İlk koleksiyonu “Jomon” ile 2014 Red Dot Design Award’da en iyi tasarım ödülünü alan Jomon porselen, cam ve bambudan yapılmış çanak setleri ve tepsileriyle beğeni topluyor. Özellikle kabuk şeklindeki çanak tasarımları elde rahatlıkla taşınabiliyor.

Studio Macura Üç boyutlu baskı ile yaratılmış olan “Pero” çok zarif bir kitap ayracı. Bu sevimli kuşun uçarken, gagalarken halinin de tasarımları mevcut. “Leti” ise Studio Macura’nın ağaçkakanlı şirin aydınlatması.