Avrupa’nın 6 Sıradışı Mimari Projesi Seçildi: Biri Türk…

Bluffers.com, dünya genelinde, 2014’in en sıra dışı 6 mimari projesini belirledi ve açıkladı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de Türk bir mimari ofis tarafından gerçekleştirilen bir projede bu listede yer aldı; Sancaklar Camii. Proje daha önce de, farklı mecralar tarafından, yılın önemli mimari çalışmaları arasında seçilmişti. EAA- Emre Arolat Mimari Ofis tarafından hayata geçirilen, Sancaklar Camii geçtiğimiz yılın en özel ilk on projesinden biri olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu böylece. EAA-Emre Arolat ‘ın mimari ekibini bir kez daha kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Marqués de Riscal Vineyard Otel

Elciego, İspanya

Görülmeli çünkü: Kendi şarap mahzenine sahip.

Efsanevi Frank O. Gehry tarafından tasarlanan ve inşa edilen, Marqés de Riscal Elciego ortaçağ İspanyol köyünde tarihi 19. yüzyıl şarap mahzenlerinde tezat bir yapıda serbest akışlı, asimetrik titanyum tasarıma sahiptir. 43 lüks odalarının her biri bir asma yaya köprüsü ile bağlanan iki kanattan oluşan ayrıntılı bir tasarımı vardır.

 

CERN Globe of Science,

Geneva, İsviçre

Görülmeli çünkü: Burası CERN.

27 metre yüksekliği, 40 metre çapı ile CERN Globe of Science and Innovation, dünyanın en büyük ahşap kubbeli yapısıdır. Mimarlar T. Büchi ve H. Dessimoz tarafından tasarlanan binanın, devamlı bilim sergisine ev sahipliği yapan evleri Neu- chatel Gölü kıyısında geceleri ahşap panelli yapısıyla modern bir görünüm oluşturur.

 

Kunsthaus Graz Museum Graz, Avusturya

Görülmeli çünkü: Modern sanat sokakta başlar.

Graz’ın 2003 yılında Avrupa Kültür başkenti olarak seçilmesine sebebiyle, en modern “White Cube” tasarımı ile inşa edildi. Colin Fournier ve Peter Cook tarafından tasarlanan yapıda, 19. Yüzyıla ait barok çatıları ve kendine özgü cephe formu ile dikkat çeker. Mimarlar bu tasarımlarının “blob mimari”

tarzı olduğunu belirtmiş ve binaya “Dost Uzaylı” takma adını takmışlardır.

 

Refuge Gervasutti, Massif du MontBlanc Val Ferret, İtalya

Görülmeli çünkü: fena bir uyanma şekli değil.

Refuge Gervasutti’nin muazzam manzaralarindan bahsetmeden önce, İtalyan leapfactory mimarları tarafindan Mont Blanc’in ustune ne kadar ustaca yerlestirildiginden bahsetmek gerekir. Amator ve profesyonel dagcıların konaklaması için yapılan bu modern kulube olusan yapi 12 kisiliktir.

 

Troll Wall Visitor Centre Trollveggen, Norveç

Görülmeli çünkü: Game of Thrones dizisindeki büyük duvarı andırıyor.

Yerden 3600 ft yükselen bu duvar Avrupa’nın en yüksek dikey kaya yuzu olarak bilinir. Reiulf Ramstad Mimarlarından ziyaretci merkezinin bölgenin ihtişamlı zeminine uygun bir şekilde yapılması istendi. Mimarların çözümü ise ustacaydı. Saydam cam yapısı sayesinde her şeyi kolaylıkla görebildiginiz bu yerde, arkanızda pürüzlü kayaların ihtişamı bekliyor olacak.

 

Sancaklar Camii İstanbul, Türkiye

Görülmeli çünkü: Sanki yaşayan bir gezegen gibi.

Çoğu mimar insanları etkilemek için görkemli yapıtlar tasarlar, ama Emre Arolat İstanbul Büyükçekmece Sancak Camii için tam tersini yaptı. Bunun yerine, bir parkın altına inşa edilen yapıda, insanın dünya ile olan fiziksel mesafesi azaltılarak, manevi dünyaya olan yakınlığı artırılmıştır