Kaçalım Buralardan; Sendromunun Reçetesi KARADENiZ

Trafik, egzoz kokusu, kalabalık, inşaat uğultusu, yükselen gri binalar ve bitmek bilmeyen bir bir kaosun ortasında kafalardaki o kaçıp gitme hayalleri, yeşil ve mavi’ye duyulan özlem…

Her Pazartesi ofiste masanızda oturup ‘Gidelim buralardan artık’ deyip yoğun iş temposuna boğuluyor, nereye kaçacağınızı bilemiyorsanız ve işin içinden tek başınıza çıkamıyorsanız  o halde sizin için hazırladığımız bu bol oksijenli, bahar kokulu sayfaları çevirerek işe başlayabilirsiniz. Karadeniz’in

o uçsuz bucaksız yemyeşil yaylaları, mis gibi havası, güzel insanları ve eşsiz doğa manzarası sizi bekliyor.Yayla yolunda uzun yürüyüşler yapabilir, farklı damak tatlarını keşfedebilir, doğada olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Belki de sadece baharın gelişini kutlayabilir ve ruhunuza detoks uygulayabilirsiniz.

Borçka-Karagöl Yaylası

Artvin’in Borçka ilçesi florasıyla ünlü bir ilçe. Türkiye’de bu anlamda tek diyebiliriz. Borçka-Karagöl Yaylası ise yaylaların en bakirlerinden.

Yaylada yer alan Karagöl birçok vahşi hayvana da yaşam olanağı sunuyor. Vahşi hayvan fotoğrafçılığıyla uğraşanlar buraya vaşak, boz ayı, dağ keçisi ve yırtıcı kuşları gözlemlemeye gelebilir. Yaylada sadece bir çeşme ve Orman İşletmesi’nin misafirhanesi bulunmakta.

Rize-Ayder Yaylası

Rize Çamlıhemşin Doğu Karadeniz’in yeşil cennetlerinden biri. Ayder Yaylası ise yaz kış dolmuşlarla çok rahat gidilebilen bir doğa harikası konumunda.

350 m. yükseklikteki yayla Karadeniz yaylaları deyince akla ilk gelenlerinden. Artık bir kasaba olmuş yaylada tüm altyapı imkanları mevcut.

Otel, pansiyon ve konaklama yerlerinin bulunduğu yaylanın meşhur sıra kaplıcası ise 50 C. derece sıcaklığında olup hastalıklarına çare arayanların bir numaralı adresi.

Rize Pokut ve Sal Yaylaları

Çamlıhemşin’in üstünde, 2100 metrede yer alan Pokut, Palovit ana vadisine bakıyor. Çam ormanlarıyla çevrelenen Pokut, doğa yürüyüşçüleri ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri. 100-150 yıllık tarihi evlerinin özgün mimarisi göz alıyor. Sal Yaylası ise Pokut’a 15 dakika mesafede.

Artvin-Yaylalar Köyü

Yaylalar köyü,Yusufeli ilçesinin 53 km. batısında.

3. 200 m. yükseklikteki Yaylalar köyü çeşme, elektrik, sağlık ocağı gibi altyapıya sahip. Köyde bakkal, kır kahvesi, lokanta, fırın ve kasap bulunmakta. Yaylalar köyü, Kaçkar dağına tırmanmak isteyenlerin ara konaklama merkezi konumunda. Yaylalar Köyü yolu üzerinde Altıparmak köyünde, Altıparmak (Barhal) kilisesi ziyaret edilecekler arasında. Köyde dokunan ipek halılar ise güzel bir seyahat hatırası olabilir.

Trabzon-Maçka-Kiraz Yaylası 

Kiraz Yaylasına, Maçka İlçesi Gürgenağaç köyünden, güneye doğru 7 kilometrelik toprak yolla ulaşılıyor.   

Yaylanın içinden akan buz gibi suda alabalık avlanabilir, yaylada çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü ise “Ayeser Şenlikleri” kutlanmaktadır. Yaylada elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapı var. Aynı zamanda bakkal, kır kahvesi, kasap ve et lokantası da hizmet veriyor.

Bartın-Uluyayla

Uluyayla’nın denizden yüksek¬liği ortalama 1000 Metre. Bitki örtüsü, iğne ve yayvan yapraklı ağaçlardan oluşuyor. Ormanların arasına sıkışmış ve ahşap evlerin beneklediği yayla düzlüğü yeşil bir halıyı anımsatıyor. Yaylanın hemen ortasından geçen ve batıya doğru akan Ova çayı ve İnönü deresi yaylaya ayrı bir güzellik veriyor. Uluyayla; ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanlarıyla adeta bir doğa harikası.

Giresun – Sis Yaylası

Bu yayla, denize yakın olması yüzünden yılın birçok dönemi sislerle kaplı. Sisin ayrı bir görsel şölen yarattığı yayla Görele’den 40 km uzaklıkta bulunması.

Su ve elektriğin mevcut olduğu yaylada bulunan Sis Dağı C statüsünde Milli Park olarak korunmaya alınmış. Özellikle her yıl Temmuzun üçüncü cumartesisinde yapılan Sis Dağı Yayla Şenlikleri sırasında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

ZONGULDAK- GÜMELi YAYLALARI

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde, yeşilin her tonunun görülebildiği tabiat harikası yaylalar, doğaseverlerin keşfini bekliyor.Türkiye ’nin 105. tabiat anıtı olarak tescillenen Gümeli ormanı, 1600 ve 1000 yaşındaki iki porsuk ağacıyla da ziyaretçileri cezbediyor. Gümeli belde merkezinden insanların araçlarıyla ya da sık ormanların arasından akan derelerin şırıltısını dinleyerek uzun yürüyüş sonrası varabileceği yaylalar, çeşitli sporlara elverişli yamaçları, zengin bitki ve hayvan çeşitliliğiyle turistlerin ilgisini bekliyor.