düzenli

Astroloji Kova Burcu

KOVA:  (21 Ocak-18 Şubat)

Kova Burcu döneminde kar ve yağmur kışın zirvesinde olduğumuzu hissettirircesine bastırır. Güneş adeta kış uykusuna yatmıştır. Bu karanlık dönemde keyif, tatil vb ancak hayallerimizi süsler. Sokakta yaşam adına bir gerginlik hissedilir. Tek başına toplumda statü ve ün kazanmak yerine ekiplerle birlikte, toplum yararına, iletişim ve bilgi ile idealist bir çalışma ortamı söz konusudur.

 

Kova ve Yükselen Kova Burcu insanı kendine ve fikirlerine çok güvenir. Hava grubu ve Sabit niteliğin birleşimi ile sabit fikirlilik ortaya çıkabileceği gibi kendi fikirlerine inanarak otorite figürlerine karşı çıkması ve kendini savunması sebebi ile fikir önderleri, mucitler bu burcun bireyleri olması yüksek olasılıktır.

 

Kova insanının en büyük arzusu kendi fikrini savunmak; mevcut sistemin yerine kendi sistemini kabul ettirmektir. Yani “farklı” olanı! Ekipler ile birlikte çalışma potansiyelini göz ardı edersek Kova Burçlarını asi ve kuralsız olarak tanımlarız ancak aksine mantık ve  analitik bir düzeni severler; farklı olduğu sürece!

 

Kova Burcu “Büyük Öğretmen” yani “Satürn” yönetimindedir. Satürn, düzeni, disiplini, sistemi temsil eder. Kendine güvenerek alternatifler geliştirir ve ekiplerle birlikte ama bireysel olarak bu alternatifleri hayata geçirmeye çaba sarf eder.

 

Uranüsyen bir Tasarım Anlayışı :

 

Mevcut sistemi yıkarak alternatif, inovatif ve orjinal bir sistemi ortaya koymaya çalışan Kova Burcu’nun tasarım anlayışı da burcunun özelliklerini aynen yansıtacaktır. Sistemli, düzenli ancak sıra dışı. Uranüs tadına bir sıra dışı dokunuşu evlerde mutlaka hissettirir.

 

 

Hava Grubunun diğer mensupları gibi iletişim, teknoloji, bilgi ve sosyallik kova burçları için oldukça önemlidir.  Bu orjinal, sosyal ruhu yansıtacak objeler ve dekorasyon tarzına “MODERN” ya da “POST-MODERN” dokunuşlarla “FÜTÜRİST” diyebiliriz.

 

Eğer ki bir topluluğa kendi fikirlerini kabul ettirmekle meşgul ya da masa başında doğru olduğuna inandıkları tezi kendilerine ispat etmeye çalışmıyorlarsa evlerinde arkadaşları ile entellektüel paylaşımlarda bulunmaktan keyif alacaklardır.

 

Kova burcu insanı evlerini seçerken doğaya yada denize yakın olmayı tercih eder. Şehirdeyse yüksek tavanlı, Bol canlı, önü açık bir evde olmasını tercih edecektir. Bir hava grubu burcu olarak kola insanı havadar mekanlardan hoşlanır. Böylelikle hem konservatif hem de yenilikçi tarzında evinin dekorasyonunda ortaya koyacaktır.

 

Kova Burcu ve Dekorasyon :

 

Hava Grubu ve Sabit bir burç olan Kova Burcu için tasarım ve dekorasyon yaratıcılığını ortaya koymanın bir başka yoludur. Havadar, camlı ya da ayna ile hareketlendirilmiş mekanlardan hoşlanırlar. Tradisyonel dekorasyonun yanında kendilerini ifade etmelerini sağlayacak tasarım ve son teknoloji objelerle farklarını ortaya koymak isterler.

 

Genelde Kova ve Yükselen Kova’lar için dekorasyonda hoşlandıkları ve tercih ettikleri renk olarak “mavi” belirtilse de “gri, siyah, beyaz, mor” renklerini de kullanmaktan zevk duyarlar. Önemli olan kontrast ve fark yaratmaktır.

 

Düzen ve sistemin önemli olduğunu evde dağınıklığı azaltacak dolap çözümlerinden anlayabilirsiniz. Cam, metal, monokromatik mobilyalar tercih edilebilir.

 

Sıra dışı ve sistematik ruhlarını rahat, özgürlüğünü yansıtan, entelektüel bir atmosferde beslemek isterler. Platin, cam, ayna ile birlikte orjinal bir hava verebilecek farklı renklerde mobilyaların kullanıldığı ortamlardan hoşlanırlar.

 

Salon – Mutfak :

 

Sıra dışı, düzenli, sosyalleşmeye müsait ve yaratıcılığını besleyen bir ortam Kova ve Yükselen Kova Burçları için oldukça önemlidir. Dolaplar düzeni sağlamak üzere sistemli yapılmalıdır. Ancak sıradan bir dolap değil; kendi tasarımı ya da evine özel yapım bir dolap sistemi tercih edecektir.

 

Salonda siyah, gümüş, koyu mavi, mor ve beyaz renkleri hakim olabilir. Metal heykeller, düz ve camları kapatmayan perdeler, sürrealist büyük obje ve heykeller ortamı süslemektedir. Her sandalyenin farklı bir tasarımda olması gibi çılgın bir dekorasyon zevkinden bahsedebiliriz.

 

Kendi zevklerine göre döşenen evlerinde teknolojik ve soğuk dokulara ağırlık verme ihtimalleri olduğundan doğal yaşamı hatırlatacak bitki vb kullanılması Kova Burçlarına önerilmektedir.

 

 

Yatak Odası :

 

Kova ve Yükselen Kova Burçları yatak odalarını yaşam alanı olarak görürler. O yüzden yine yaratıcılık ve keyif ön plandadır. Havadar, rahat, orjinal ve kullanışlı bir yatak odası olması onlar için önemlidir.

 

Yatak, dolap ve odanın camları önemlidir. Yüksek tavalı ve camlı bir oda söz konusu değil ise ayna ve ventilatör ile oda aydınlatılabilir ve havalandırılabilir.

 

Kova Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı ?

 

Kova Burcu çocukları doğdukları günden itibaren özgürlüklerine düşkün ve yaratıcıdırlar. Fikirlerini ortaya koymak; gerek el becerileri gerek sosyal olarak bir birey olduklarını kanıtlamak isterler. Yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri farklı faaliyetleri uygulayabilecekleri bir alan onları mutlu edecektir.

 

Bir Kova Burcu olarak çocuklar için de havadarlık ve sistem, düzen önemlidir. Odanın duvar ya da tavalarına bulut, gökyüzü teması uygulanması onları mutlu edecektir. Ayrıca tüm dağınıklığı ortadan kaldırmalarına olanak sağlayan dolapları kendilerinin yerleştirmesine ve karar vermesine olanak sağlamak özgüvenlerini destekleyecektir. Bakış açılarının farklılığını ortaya koyduklarında sizi ne kadar şaşırtacaklarını tahmin edemeyebilirsiniz.

 

Bağımsız olduğuna inanan bu çocukları desteklemek ve cesaretlerini kırmamak önemlidir. Kendi başlarına vakit geçirmelerine olanak sunacak bir oda tasarımı rahat etmelerini sağlar. Hümanist ve sosyal yanlarını ortaya koyabilecekleri grup çalışmaları ile olanak sağlamak ve evin içinde onlara bu şekilde bir ortam yaratmak da ebeveynlerin işini kolaylaştırabilir.

 

 

KOVA:

 

Nitelik: Sabit

 

Element: Hava

 

Özellikler: Eril

 

Yönetici Gezegen: Satürn – Uranüs ile ilişkili

 

Madeni: Gümüş

 

Uygun Taşı: safir, akuamarin, ametist, turkuvaz

 

 

 

Ayşegül Kuyumcu Türker 

 

 

 

 

dfot

 

Başak Burcu – 23 Ağustos- 22 Eylül

Başak Burcu yazın bitişinde toprak burcu elementindendir. Doğada kış öncesi hazırlığının başladığı bir dönemi temsil eder. Yazdan kışa geçerken, tüm mevsim dönümlerinde olduğu gibi, mevsim değişiminin enerjisini içinde barındırır; yani değişken bir yapıya sahiptir. Evlerini, işlerini, yaşam tarzlarını diğer burçlara göre daha kolay değiştirebilirler. Ancak diğer değişken burçlardan farkı toprağa olan bağlılıktır. Dünyevi işleri bütün bir yaz boyunca yapılan tatil ardından görevleri yerine getirmek gereklidir. Hararetle çalışma, azim, depolama, kışa hazırlanma, planlama ve düzen gerektirir.

 

Kadınsı bir burç olduğu için dokunduğu her alanda feminen bir nokta yaratacaktır. Ancak temkinli ve ihtiyatlıdır; yani şefkatten çok mantığıyla karar verecektir. Pratik olmak, dünyevi işleri kotarmak onun işidir.

 

Başak ve yükselen başaklar düzenli, disiplinli, programlı, titiz, mükemmeliyetçi, detaycı ve mantıkçıdır. Onları ikna etmek için elinizdeki verileri en ince detayına kadar aktarıp; tüm kanıtları sunmanız gereklidir.

 

Günlük rutin bir Başak insanı için oldukça önemlidir. Her şey zamanında, yerli yerinde olmalıdır. Her sabah kalktığında aynı şeyleri yapmaktan hoşlanması monoton bir hayat gibi gözükse de, değişken yapısı ile bir anda tüm hayatını değiştirerek her sabah aynı olan başka bir şey yapmaya karar verebilir.

Başak Burcu ve Dekorasyon:

Başak Burcu insanının tüm bu özelliklerini ele aldığınızda bir Başak Burcu ya da Yükselen Başak Burcu’nun evine girdiğinizde nasıl bir ev olabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Titiz, düzenli, çevreye duyarlı, naturel bir ev.

 

Başak Burçları için evin yatak odası, mutfak ve yaşam alanı olan salonu en önemli mekanlarıdır. Modern ya da Country tarzını benimsemelerine rağmen her koşulda minimalist  yani yalın ve sade tasarımlara vurulurlar. Geometrik şekiller farklı noktalarda kullanılabilir. Evin genelinde toprak rengi, yeşil ve krem tonları hakimdir. Ancak düzenli görünmesi ve huzur vermesi açısından gri tonlarını da yanında tercih edebilirler. Otantik tasarımlar, natürel dokularda kumaşlar, masif mobilyalar kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

 

Merkür yönetimindeki Başak Burcu insanının etkilendiği öğelerden biri ileri teknolojidir. Evinin düzenini sağlayacak, en ince detaya kadar düşünülmüş objeler onları mutlu eder. Yatak odasında duvar gibi görünen ancak içi açıldığında tüm giysilerin yazlık-kışlık, kısa kol-uzun kol, beyazdan siyaha kıyafetlerini düzenleyebilecekleri ve her gün düzenli tutabilecekleri bir giysi dolabına yatırım yapabilirler. Mutfakta ise buzdolabının farklı bölmelerinin farklı ayarlara sahip olması onlar için bir artı olabilir. Mükemmeliyetçi yapısı ile tüm baharatlar, bakliyatlar depo dolaplarında yer alacaktır.

Yaşam alanlarında dolap, raf, düzenleme ve depolama sistemlerinin bulunması Başak Burcu insanını mutlu eder. Ancak gereksiz aksesuarlardan hoşlanmazlar. Raflarında da çok fazla öğe göremezsiniz. Her mevsim dönümünde kullanmamaya karar verdikleri eşyaları saklamak yerine vermeyi tercih ederler.

 

Kütüphane evin hangi köşesinde olursa olsun vazgeçilmezdir. Kitapları ve çalışma malzemelerini düzenleyebilecekleri bir alanları mutlaka olmalıdır. Tercihen kütüphanenin kapakları olmalı ya da kolay temizlenebilen bir sistemi olmalıdır.

 

Evin genelinde eşyaların birbiri ile uyumu önem taşır. Evin girişinden, yatak odasına aynı tarzı benimsediğini hissedersiniz. Her şeyin bir yerinin olması önem taşır.

Başak Burcu Özellikleri:

 

Nitelik: Değişken

Element: Toprak

Özellikler: Dişi, (-)

Yönetici Gezegen: Merkür

İlgili Olduğu Ev: 6. ev

Madeni: Kurşun, cıva

Uygun taşı: Yeşim, jasper, mavi safir, akik

 

Başak Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

Başak Burcu çocukları da doğuştan itibaren düzenli, titiz ve mükemmeliyetçidirler. Onların sizden en büyük beklentileri, günlük rutinlerinde büyük değişiklikler olmamasıdır. Değişken bir burçtan olmalarına rağmen değişkenliklere çocukluk yaşlarında çok kolay adapte olamayabilirler. Onları evlerinde ve doğada vakit geçirirken daha huzurlu görebilirsiniz. Yardım etmekten büyük zevk aldıkları için siz düzenleme yaparken onların yardımcı olmasına izin vermeniz mutlu edecektir.

 

Odalarında doğa temalarını kullanmanız Başak Burcu çocuklarını mutlu edecektir. Ağaçlar, hayvanlar ile duvarlarını süsleyebilirsiniz. Meraklı ve detaycı yapıları ile ilk aylardan itibaren duvarlarındaki süslemeleri incelemeye başlayabilirler. Ancak unutmayın gereksiz objeler bebekliklerinde bile onları yorabilir.

Kendi düzenleyebilecekleri bir oda onları daha da mutlu edecektir. Ulaşabilecekleri boylarda oyuncak kutuları, raflar ya da küçük dolaplar yaptırabilirsiniz. Kendi odalarında kendi düzenlerini kurabilecekleri bir çalışma masası ve kütüphane onları mutlu edecektir. Unutmayın Başak Çocukları için de her şeyin bir yeri olması önemli!

Oyuncak seçimi sizi en çok zorlayacak konu olabilir. Bir ikizler kadar çabuk sıkılmasa da detaycı ve dikkatli yapısıyla bir oyuncakla uzun süre oynadıktan sonra o oyuncakla bir daha oynamayabilir. Merakını yüksek seviyede tutacak öğretici araçlar, kitaplar ile onları mutlu edebilirsiniz.