Duvar Saatleri / Akıp Geçen Zaman Çerçevelenirse…

Herhangi bir mekanda ‘’ bu duvar boş kaldı ne yapsam buraya’’ denildiğinde ilk akla gelen kurtarıcı dekoratif ürünlerden birisidir duvar saatleri. Haddinde fazla akıllı bir yığın teknolojik alet yüzünden kol saati kullanımının bile büyük oranda azaldığı günümüzde duvar saatleri eski önemlerini korumaya devam ediyor. Neden mi? Onların özel olmalarının tek sebebi işlevleri değil de ondan.

Duvar saatlerinin de çağa ayak uydurduğunu da atlamamak gerekir tabii bu nokta da. Tasarımları teknolojileri, günün tasarım anlayışıyla ve gelişen teknolojik altyapılarıyla şekilleniyor. Ama düne ait özel ustaların imzasını taşıyan nadide parçalara duygulan saygı hiç değişmiyor. Geçmişte hemen hemen her evde olan örneğin guguklu saat dediğimiz sarkıtlı, kuşlu duvar saatlerinin çok özel olanları artık özel koleksiyonların en değerli parçalarını oluşturuyor.

Kesin olan bir şey var ki,  o da: duvarda bir saat varsa  daha çok bakılıyor saatin kaç olduğuna. Anı hatırlatır çünkü duvar saatleri, anın yakalanmasını ve vaktin doğru kullanılmasını öğretir. Misyon bu kadar güçlü olunca bu ürünlerin sıradan olması ve zamana yenik düşmesi de imkansızlaşıyor haliyle. Günümüzün çeşitlenen estetik ve tasarım anlayışıyla duvar saatleri de çeşitli dekoratif formlara giriyorlar. Öyle ki kimi duvar saatlerinde saati anlayabilmek için uzunca bir süre incelemek gerekebiliyor.

Bir ev dekorasyonu, evin sahiplerinin fikirlerini ve kişiliklerini yansıtmalıdır malum. Bu noktada, özellikle sona bırakılan duvar saati seçimi, alelacele ve gelişi güzel yapılmamalıdır. Hatalı yapılmış bir seçimin tüm odanın uyumunu bozabilecek bir detay olduğunu hemen belirtelim.

Bir hediye olarak da duvar saati çok hayat kurtaran bir seçenektir, sürekli göz önünde bulundurulacak olmasından, alanı hatırlatacak olmasından ötürü tahminen sıklıkla tercih edilir. Hele hele hediye edilecek duvar saati ilginç ve dikkat çekici bir tasarımsa hemen elimiz gider. Burada dikkat edilmesi gereken hediye edilen ev veya ofisin genel tarzı hakkında fikir sahibi olmaktır.

Doğru seçimi yapmak, mekana en uygun boyutta, tarzı en iyi yansıtan ve tabi ki yeni trendleri yansıtan bir stilde saat seçmek elbette önemli. Modası çoktan geçmiş veya aşırıya kaçan, abartılı tasarımlar görüntü kirliliği yaratmamıza ve komik duruma düşmemize neden olabilir.

Duvar saatlerinde bir diğer önemli nokta da hangi oda için kullanılacak olduğudur. Salon için seçilecek saatlerde eğer yer sorunu yoksa çok güzel ve ilginç tasarımlı modeller bulunmaktadır. Salonda adeta şık bir tablo varmış gibi hissettiren ürünler ya da saat olarak kullanılmasının yanı sıra bir figür yansıtan duvar saatleri örneğin; kelebek şeklinde olup aynı zamanda saat görevi görmektedir. Görenlerin hem ilginç tasarımıyla dikkatini çekmekte hem de mekanda fark yaratmaktadır. Bu modellerin bir de ayna olarak kullanılanları da  mevcuttur. Duvarında ayna bulundurmayı sevenler için ayna ve saat yan yana görüntü kirliliği oluşturabiliyorken hem ayna hem de saat olarak kullanılan duvar saatleri uygun bir seçenektir.

Büyüklükte mekana uygunluk için önemli bir kriterdir. Özellikle salonların duvarlarını kaplayan devasa boyutu ile saatler iç mekana girer girmez görenlerin ilgisini çekmeyi istediğiniz durumlarda, çok doğru bir seçenektir. Salonda koltuğun arkasındaki duvara yerleştirilecek dev duvar saati, bütün mekanın ilgi odağı olacaktır. Bu tür bir kullanımda etrafındaki duvarlarda farklı boğucu detaylar yer almamalı, kavram karmaşasından uzak durulmalıdır. Seçilen duvar saatinin kalitesi, teknik özellikleri veya markası bile bu tür dev boyut kullanımlarında prestiji artırıcı unsurlar olarak kullanılmalıdır. Ayrıca eşyaların rengiyle uyum içerisinde ve duvar rengiyle bir tezat oluşturan duvar saati, zamanın odanın her yerinden görünebilmesi için de idealdir.

Gülen Yalçınkaya