“SU HAYATTIR”

SADECE BİR REKLAM SLOGANI DEĞİL, KİŞİSEL SORUMLULUK PLANI

Suyun önemi malum, tekrarlamaya gerek yok. En büyüğünden en küçüğüne her canlı organizmayı hayatta tutan sudur. Tabii biz insanoğlu için de aynı durum geçerli. Doğa belki de bu yüzden cömert davranmış bizlere. Dünyamızın %70‘I sularla kaplı, bedenimizin de önemli bir kısmını oluşturuyor. Ancak farkında olmamız gereken bir diğer gerçek var ki, o biraz iç karartıcı: yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık %0.3‘ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir.

Gelelim işin çarpıcı yanına, dünya nüfusunun %40‘ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekiyor. Nedeni de çok açık aslında: 1940-1980 yılları arasında su kullanımı iki katına çıkmış. Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkemizde ise tatlı su kaynakları oldukça sınırlı ve ihtiyaca ancak cevap vermekte.

Aslında bu bahsettiklerimizi hepimiz biliyoruz üç aşağı beş yukarı. Gelelim işin bilmediğimiz ya da bilsek de bireysel sorumluluklarımızın çok farkında olmadığımız kısmına. Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz. Birçok evde gizli su kaçağı olabilir. Bunu tespit etmek için bütün muslukları kapatınız ve su sayacını okuyunuz. İki saat süre ile su kullanmayınız. İki saat sürenin sonunda su sayacını tekrar okuyunuz. Böylece su kaçağı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Yakın gelecekte kapımıza dayanacak olan susuzluk problemiyle ilgili kişisel olarak yapmamız gerekenlerle ilgili bir liste hazırladık. Buyurun kendi günlük yaşantınızı kendiniz değerlendirin bu listeye göre:

Öncelikle evinizde her gün ne kadar su tükettiğinizi bilin? Karşılaştırın rakamları, nedenlerini sorgulayın. Tüketimin yoğun olduğu zamanları gözden geçirin.

– Tuvalet rezervuarının su depolama kapasitesi 16 litredir. 4 kişilik bir aile 16 litrelik tuvalet rezervuarı ile ayda tuvalette 7 ton su tüketir. Bunun yerine 7 litrelik tuvalet rezervuar ile hem tuvaleti temizlemek hem de su tüketimini 2.5-3 tona düşürmek mümkündür.

– Gelişen teknolojilerle birçok markanın tasarruflu ürünleri mevcut. Onları evlerimizde kullanarak, su tüketimimizi %20 azaltabilirsiniz.

– Tuvalet rezervuarınız su sızdırabilir. Bu miktar günde 700 litre suya ulaşabilir. Sızıntı suyunu kontrol etmek için rezervuara birkaç damla boyalı su ilave ediniz. Bu rengi 5–7 dakika içinde tuvalette görürseniz sızıntı var demektir. Tamir ediniz/ettiriniz.

– Banyo yerine duş alarak su tüketimini %25 azaltabilirsiniz. Duş alarak 40-60 litre su tüketirken banyo yaparak su tüketimi 120-150 litredir.

– Duş yapmak için ortalama 5-6 dakika yeterlidir. Böylece duş başına 55 litre su tasarruf edebilirsiniz.

– Sıcak suyu tek açma kapama ile kontrol edebiliyorsanız duş esnasında vücudunuzu veya saçınızı sabunlarken veya şampuanlarken suyu açık tutmayınız.

– Düşük akımlı duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebilirsiniz. Böylece normal duş başlığına göre %30-40 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

– Duş yerine banyo yapmak istiyorsanız küvete koyacağınız su seviyesini 2,5-5 cm azaltarak banyo yapabilirsiniz.

– Banyo küvetinde banyo yapacaksanız önce küvet drenini kapatınız sonra musluğu açıp küvete su doldurunuz.

– Sık aralıklarla açılıp kapatılan musluklar için klasik musluklar yerine kolay açılıp kapatılan musluklar ile kullanarak su tüketimini %25 azaltabilirsiniz.

– Dış fırçalama ortalama 3 dakika süre alır. Eğer musluk açık bırakılırsa her fırçalama esnasında ortalama 15 litre suyu ziyan etmiş olursunuz. Günde iki defa diş fırçalanırsa yılda 10.950 litre su tüketirsiniz. Eğer fırçalanmış dişinizi bir bardak su ile çalkalarsanız yılda 9.100 litre su tüketimini önlersiniz.

– Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken ve yüzünüzü sabunlarken musluğu kapalı tutarak günde 15-35 litre su tasarruf edebilirsiniz.

– Banyodaki muslukta düşük akımlı kullanarak suyu %25-35 daha verimli kullanabilirsiniz ve o oranda da sıcak su kullanımını azaltabilirsiniz.

 

 

Niye evdeki temizlik aletlerin kullandığı suya hiç değinmedik bile bu yazı boyunca diye aklınıza takılacak olursa, hemen cevaplayalım: Banyo ve tuvalette, tüketilen su miktarı evde tüketilen toplam suyun %70’ini oluşturuyor. Yani “su hayattır” lafı sadece bir reklam sloganını çağrıştırmamalı artık bizlere. Bireysel sorumluluk almamız gereken, ciddi farkındalık ve küçük müdahalelerle seçeceğimiz yeni bir hayatın sorumluluk planı olmalı. Hepimize kolay gelsin…AŞIR YIKAMA SÜRECINDEKI SU KULLANIMINI AZALTMA