dükkan

dergi_form_nisan
Alles Coffee & Shop isminden de anlaşıldığı üzere hem bir kahve dükkanı hem de birbirinden güzel tasarım kıyafet, aksesuar, çanta, hediyelik eşya, saat gibi ürünler satan bir dükkan. Karaköy’ün popüler sokağı haline gelen: Arapoğlan sokağı üzerinde konumlanmış sıcacık bir mekan burası.

Dekorasyonu tamamen Fulya Başoğlu ve Sıla Kuşçu ya ait. İki ortak bu  mekanı olabildiğince kullanışlı bir o kadar da sempatik hale getirmişler. Mekana ayrı bir hava katan asma katı ise yakın planda workshop çalışmaları için kullanılacak ancak şimdilik kendi tasarımlarını hazırladıkları atölye olarak kullanılıyor.İlk bakışta ufak gibi görünse de mekanın derinliği ve detayların ferah kullanımı sayesinde oldukça rahat ve kendine özgü bir mekan yaratılmış. Sıkılmadan saatlerce vakit geçirebileceğiniz,hem çalışıp hem de ev yapımı kek ve kurabiyeler tadabileceğiniz son derece samimi bir yer  Alles Coffee.Yaratıcı ve birbirinden farklı çok sayıda ürünlerin de olması cabası. Her zevke uygun tasarımlar  var  ve karşı koymak  oldukça zor. Fulya ve Sıla hanım’ın samimi sohbetleri eşliğinde hem kahve keyfinizi yapabileceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz ve kendinizi evinizde hissedebileceğiniz zamansız bir mekan burası.

 

dergi_form_nisan

dergi_form_nisan

 

PROKOPİ’NİN ESKİCİ DÜKKANI

 

Ürgüp’te başlayan Prokopi’nin macerası Moda’nın Badematltı sokağında son 3 aydır yeniden hayat buldu…
Sahibi Alex Karakulakyan,1997’de Ürgüp’e arkadaşlarıyla tatile gider ve hikaye tam da burada başlar. Bu tarihi ve büyüleyici şehre aşık olup kalmaya karar verir. Anlatılan hikayelerden, eserlerden ve tarihin tüm derinliklerinden etkilenen Karakulakyan, mekanın ismini Ürgüp’ün eski adı olan ‘Prokopi’ den almış. Bu macera 2007 yılında aynı isimle İstanbul-Beyoğlu sokaklarında devam etmiş.
Şimdilerde ise tüm birikimlerini ve topladığı özel parçaları paylaşmak adına Prokopi’ye yeni kimlik kazandırıp Prokopi’nin Eskici Dükkanı adı altında Moda ‘da sizlerle buluşturmaya karar vermiş.
Çok özel parçaların bulunduğu bu dükkan da aklınıza gelebilecek her şey var. Anneannenizden kalan eşyalar, arayıp da bulamadığınız, şehir şehir gezip toplamak istediğiniz tüm detaylar ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Eşyaların arasında eskilere dalıp giderken Alex Bey’in hikayesine de eşlik edebileceğiniz bu tarih kokan dükkan Moda’da meraklılarını bekliyor…
Bademaltı sokak, Moda – İstanbul

 

dergi_form_nisan

dergi_form_nisan

 

Çikolata Dükkanı

Kaç yılında kurulduğunun, köklerinin kimlere ya da nelere dayandığının, hangi ünlü isimlerin alışveriş yaptığının hiç mi hiç öneminin olmadığı bir yer burası…
“Küçük bir dükkanım olsun, içinde çeşit çeşit çikolatalarım olsun, müşterilerimle ilişkim ahbaplık üzerine olsun, bir mahallem olsun ve ben de o mahallenin herkesi tanıyan esnafı olayım.” düşüncesinin bir ürünü Çikolata Dükkanı.
Dükkan sahibi Yılmaz CİHAN, içinde bulunduğu toplumun asgari beklentilerini yerine getirmiş. Lise, Üniversite, Yüksek Lisans ve ardından iyi bir şirketin iyi bir pozisyonunda iş… Ancak bu döngü içinde yer almak hiçbir zaman CİHAN’ ın hayali olmamış. Hayallerine kavuşmak için emekli olmayı beklemek yerine; 9:00 akşam 18:00 iş temposunun ve gereğinden stresli plaza hayatının kendisi için uygun olmadığına karar verip, Çikolata Dükkanı’ nı hayata geçirmiş.
Bugün hem Modalı’ lar hem de Moda ziyaretçileri tarafından sık sık ziyaret ediliyor Çikolata Dükkanı. İçinde yaklaşık 50 çeşit çikolata bulunuyor ve her geçen gün yeni çikolata reçeteleri deneniyor. Dükkanda vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için de sıcak çikolata ve taze çekilmiş türk kahvesi servisi yapılıyor.
Klişeleşmiş beklentilere karşı duruşun bir sembolü olmak istiyor Çikolata Dükkanı. Bu yüzden, franchising, bayilik, şubeleşme gibi kavramlar bu iş yerinin lugatında yer almıyor. Modern ticaretin acımasız şartlarına; geleneksel ticaretin dedelerimizden öğrendiğimiz içtenliğiyle karşılık veriyor.
Caferağa Mah. Yeni Fikir Sk. No: 1 Kadıköy / İstanbul

 

dergi_form_nisan