dfot

Şehrin Modern İlham Perileri yazı dizisini başlatırken bu sayfalarda şehir yaşamımızı olumlu yönde şekillendiren ve onun vazgeçilmez parçası haline dönüşmeyi başarmış marka hikayelerini sizinle paylaşacağımızı söylemiştik, öyle de yaptık. Geçmiş sayılarda bu yüzden Starbucks’ın semt dokusuna verdiği değerden, Sinpaş projelerindeki şehirli yaşam kültürüne, alışveriş ve yeme içme hayatımızı biçimlendirmede yenilikçi adımlar atmış ZorluCenter’dan, Bodrum’un yeni yüzü Palmarina’ya kadar birçok önemli marka paylaştık sizinle bu sayfalarda. Bu ay da dönemsel olarak da çok anlamlı olacağı düşüncesiyle; eğitim öğretimde olduğu kadar sosyal hayat şekillendirmede önemli yapı taşı olduğuna inandığımız için yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz vizyona sahip bir okul seçip onu anlatmak istedik size. Ve hemen aklımıza Irmak Okulları geldi. Yazının devamında neden bu seçimi yaptığımızı  siz de çok iyi anlayacaksınız.

Okul sayısının her geçen gün hızla arttığı bir ortamda, “iyi okul” kavramı hakkında hepimizin kafası biraz karışmış olabilir. Bu yüzden bir takım öncelikler belirleyerek başladık işe ve Irmak Okulları’nı bu önceliklere göre değerlendirdik.

 

LOKASYON VE OKULUN

FİZİKİ KOŞULLARI

 

Belki bazıları katılmayabilir ama “en iyi okul yakın okuldur” yaklaşımı  bir  çok ailede yerleşmiş durumdadır. Biz de özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar için bunun önemli bir öncelik olduğunu düşünüyoruz. Nispeten şehir dışında, kapalı sitelerde yaşanmıyorsa, küçük bir  çocuğun evinin bulunduğu yere yakın bir okula gitmesi hem çocuk hem de ebeveynler açısından çok rahatlatıcı olabiliyor. Irmak Okulları’nın lokasyonuna gelecek olursak; İstanbul’un Anadolu Yakası’nın sahil yolu üzerinde, Cemil Topuzlu Caddesi’nin en hareketli yerinde, çevrede yaşayanların ve genel olarak tüm İstanbul’luların dinlenmek gezmek ve eğlenmek için sıklıkla ziyaret ettikleri Caddebostan sahilinin göbeğinde yer aldığı göz önünde bulundurulunca bu konuda ciddi bir avantaja sahip olduğu ortaya çıkıyor.

 

Caddebostan sahilinden geçerken, yeşilliklerle kaplı dev bahçe, modern ve çağdaş bir konstrüksiyon ile insanda güven uyandıran okul binası eminiz birçoğunuzun gözüne çarpmıştır.

Gelelim  mimari detaylara: Okul kampüsü 17.343 m2 açık alan üzerinde 400 m2 Anaokulu, 4.000 m2 ilkokul binası, 2.400 m2 cafeterya ve spor salonu, 4.400 m2 lise binası ve 500 m2 gösteri merkeziyle toplam 11.700 m2 lik kapalı alana oturmuş. Yer sıkıntısı olmadığından; öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm kadronun eğitime yönelik tüm öncelikleri detaylı olarak düşünülmüş.Bunun yanısıra gerek toplantılar gerekse giriş çıkış saatlerinde velilerin de rahat etmeleri için düzenlemeler de yapılmış.

İlkokul ve Lise binası ayrıca kaliteli bir eğitim ve öğretim için gerekli her türlü olanakla donatılmış. Burada dikkatimizi çeken detay tüm bunlar yapılırken hiçbir abartıya ve gösterişe kaçılmaması oluyor hemen. Bu özen kurumun itibarını artırıyor bizce.

Modern bir okul çizgisi korunmuş ve gösterişten ziyade ihtiyaçlar baz alınarak bir modelleme yapılmış ki bunun günümüzde çok da iyi dengelenemeyen hassas bir konu olduğunu biliyoruz

Büyük bir spor salonu, 530 kişi kapasiteli ve her türlü gösterinin yapılabileceği bir kon¬ferans salonu, çok amaçlı salonlar, ilkokul binasında bir Kütüphane, lise binasında bir Medya Merkezi, Bilgisayar, Kimya, Biy-oloji, Fizik ve Fen Laboratuvarları, Drama ve Müzik Odaları, Resim, Seramik ve Dans Atölyeleri gibi her türlü ortak alan yine bu çağdaş ve fonksiyonel bakış açısı korunarak tasarlanmış. Bahçe, başlı başına ayrı incelenmesi gereken bir dünya. Yeşilin hakim olduğu, doğallığın ön planda tutulduğu bahçe düzeni ve yanı başında yer alan sahilden gelen deniz kokusunu taşıyan ortamıyla bahçede geçirilen zaman,burada okuyan çocukların okul hayatının önemli bir zenginliği. Bunun, günümüzde ne büyük bir nimet olduğunun ve çocuklarımıza doğa ve çevre bilinci aşılamada nasıl önemli bir rol oynayacağının altını çizmeye gerek yok sanırız. Arka bahçede, okulun ambleminde de yer alan servi ağacı yer alıyor. Servi ağacının toprağa tohum olarak düşüp gözlerini doğaya açışından bu yana tam  165 yıl geçmiş. Evet tam 165 yıl!  Hemen belirtelim yakın çevrede bu yaş ve güzellikte bir başka servi ağacı bulunmuyor. Servi ağacı, 165 yaşın bilgeliğiyle sessiz, sakin ve sevecen bir coşku ile uzatıyor dallarını doğaya, yaşama ve çocuklara…Yani geleceğe…

Irmak Okulları ilkelerini şöyle sıralamış;

–  Irmak Okulları’nda; karşılıklı sevgi, saygı ve güven temeli üzerinden hareket edilir

–  Irmak Okulları, öğrenen ve üreten öğrenciyi evrensel gelişmenin vazgeçilmez gereği sayar.

–  Irmak Okulları’nda; bilgi sorgulanarak öğrenilir ve yaşamla ilişkilendirilerek üretilir.

–  Irmak Okulları, öğrencisini her yönüyle tanır, yeteneklerini geliştirmesi için uygun ortamlar sunar.

–  Irmak Okulları, tüm paydaşlarıyla birlikte sürekli öğrenen ve gelişen okul anlayışını benimser.

YEREL DEĞERLERE SAYGILI EVRENSEL BAKIŞ AÇISI

Bu ilkelere en doğru şekilde hizmet vermek, uluslararası seviyede yetkin öğrenciler ye¬tiştirmek ve çocukları dünyanın her yerinde eğitimlerine devam edebilecek seviyeye ge¬tirmek için Irmak Okulları’nda uluslararası PYP Primary Years Programme (İlk Yıllar Programı) ve Lise sınıflarında uygulanan AP (Advanced Placement- İleri Yerleştirme ) programları çerçevesinde eği¬tim verilmekte.

Uluslararası CIS ve ECIS  üyelikleriyle uluslararası standartlarda eğitim veren Irmak Okullarında öğretmenlerin de profesyonel gelişimleri desteklenmektedir.

 

SOSYAL HAYATI DA ÖNEMLİ

 

Irmak Okulları’nda yıl içerisinde bir çok çeşitli sosyal sorumluluk projesi hazırlanıyor ve öğrencilerin bu projelere katılımı teşvik edilerek toplumun gerçekleri ve duyarlılıkları konusunda bir farkındalık kazanmaları amaçlanıyor. Yıl içerisinde düzenlenen çeşitli bienaller ve geziler aracığıyla öğrencilerin sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımı hedefleniyor. Böylelikle hayatlarının geri kalan bölümünde, kazandıkları bu alışkanlıklarla, bu konulara duyarlı bireyler olmaları amaçlanıyor.Veliler için düzenlenen çeşitli toplantılar, eğitimler ve seminerler ile aile ve okul arasındaki tüm paylaşımlarda aynı dilden konuşulabilmesi hedefleniyor. Şehrin modern ilham perileri köşesinde bir eğitim kurumunu masaya yatırmaktan ve şehre ve modern insan alışkanlıklarına yön veren özelliklerini ele almaktan çok keyif aldık. Umarız tüm çocuklar kendilerini özgürce gerçekleştirebilecekleri bir eğitim ve öğrenim süreci geçirirler.

2014 – 2015

Eğitim ve Öğretim Yılı

Herkese Hayırlı Olsun…