dolap

Evim Benim Dünyam

Peki Nereden Başlamalıyım Kendimi Daha İyi Hissetmek İçin Gerekli Değişime?

Evlerimizin Girişleri

Yatak Odalarımız

Bu Kış, Hep İhmal Ettiğimiz Bu Çok Önemli Alanlardan Başlıyoruz Değişime!

 

Aslında birbirine çok uzak değerler ifade ettiğine inandığımız bu alan, birçok ortak noktaya sahiplerdir birçok açıdan. Neden mi? Bir düşünelim?

 

Evet biri her kapıyı çalanın gördüğü en ortak kullanıma açık yaşam alanımızdır diğeri ise çok az kişinin belki de ev halkı dışında (hatta onların bile kısmen) kimsenin girmediği en mahrem alanlarımız. Ama pek çok da ortak noktaları var.

 

Öncelikle her ikisi de, günlük ihtiyaçlar içerisinde çoğu kez arka plana atılırlar? Neden mi? Hemen söyleyelim; çocukların değişen fiziksel ihtiyaçlarına cevap vermek, bozulan veya modası geçen elektronik eşyayı güncellemek, artık rahat ve yeni olmayan misafir koltuklarımızı yenilemek, mutfakta geçilen zamanı daha kaliteli bir hale getirmek, yaşamı daha pratik hale getirecek çözümleri banyolarımızda uygulamak, çoğu zaman daha önemli olarak algıladığımız ihtiyaçlarımız olur. Bütün bunlar önemli değildir demiyoruz ayrıca doğrudur da bu ihtiyaçlar doğrultusunda alışverişlerimize yön vermek konusundaki seçimlerimiz. Diğer yaşam alanlarımızda göre daha az zaman geçirildiğine inanılan alanlardır ve genelde evlerde başka yerlerde değerlendirilemeyen objelerin son durağı olarak değerlendirilirler. Bir de gelelim madalyonun diğer yüzüne;

 

GİRİŞLERİMİZ/ ANTRELER

Dış Dünyaya Açılan Kapımız

Bir evi en çok neresi anlatır diyecek olursanız bizlere? Hemen girişleri deriz. Bu birçoğumuz için kötü de haberdir bu bir yandan. Bunu derken de aklımıza, kendi evimizin girişleri ile ilgili ihmal ettiğimiz birçok  yer gelir. “O aynayı assam daha ferah olur”, “ayakkabı dolabıma artık sığamıyorum”, “aslında bir bank koysam çok fonksiyonel olur”, “aydınlatma sorununu çözersem daha az köhne duraça”, “iyi hoşta, bu giriş evin genelindeki tarzımı yansıtmıyor”, “ yerdeki taşları değiştirmeden ne yaparsam yapayım göstermiyor” Bu listeyi en az bir  bu kadar daha uzatmak mümkün. Ama gerek de sanırız, çoğumuz bu duyguların çoğunu her eve girişimizde, evden çıkışımızda, en iyi ihtimalle her misafir ağırladığımızda içimizden ya da dışımızdan dile getiriyoruz.

 

O zaman bizden kolay uygulanabilir birkaç öneri gelsin hemen küçük revizyonlar için;

İyi bir aydınlatma şart antrelerde öncelikle. Çünkü bir sürü ayrıntıyla evden çıkar ayak orada muhatap oluyoruz. Ortamda  pencere varsa, gün ışığından da faydalanın. Yoksa doğru bir aydınlatma, fonksiyonelliğin yanı sıra eve ilk gelenlerin ilk izlenimi için de çok önemli.

Ev halkının tamamının ihtiyaçları karşılansın, misafirden önce ev halkına hizmet eder her antre. Hayatı kolaylaştıran, askılar, dolaplar, oturma alanları tüm ev halkının fiziki koşulları ve manevi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir o yüzden. Listelerde ortak alan diye geçer ya, aslında ortak alanların en önemlisi antrelerdir, ama çoğu zaman hak ettiği önemi almaz. Fonksiyonnellik işin mottosu olmalı.

Evdeki genel tarzı yansıtacak, estetik seçimleriniz hakkında ipuçları verecek aksesuarlar, her evin bir kişiliği vardır diyoruz ya  hep. Antreler aslında bedenimizde yüz ne ifade ediyorsa evimizin kişiliğini anlatmakta o işlevi görüyor dış dünyaya. Tarzınızı anlatsın, kişiliğini doğru dışa vursun girişleriniz.

YATAK ODALARIMIZ

En Özelimiz

Herşey için bir mazeretimiz, bir öncelik planımız olabilir ama yatak odalarımız en ihmale gelmeyen yaşam alanlarımız aslında. Ama gerçek hayatta işleyiş pek de öyle olmuyor; yatak odalarımız, genelde evde hiçbir yere sığdıramadığımız ama vazgeçemediğimiz eşyalarımızın son durağı, bir depolama merkezi, yatmadan yatmaya gereklilikleri ile yüzleştiğimiz ama sabah kalkınca arka plana attığımız evlerimizin kırık kalpleri olarak hayata devam ediyorlar.Artık rahat olmayan yataklarımız, sığamadığımız  veya kapakları iyi çalışmayan gardroblarımız, artık sevmediğimiz duvar renkleriyle akşam olup da yatma saati gelince üstümüze basıyorlar, bizi mutsuz ediyorlar genelde. Ya sabah ışığından rahatsızız ya da pencerelerin açılıp yeterince havalanmamasından ama evde yapılacak öncelik  sıralamasında hep en alttalar. Bu kaderi gelin değiştirelim.

Rahat bir yatak asla lüks değildir, yatağınız rahat değilse hayatınız güzel olamaz. Bu gerçekle yüzleşip tüm listeleri silip hemen ihtiyaçlarınıza göre bir yatak edinin kendinize. Burada şunu belirtmeliyiz genel kanının aksine en rahat yatak en büyük yatak değildir, odanınız yerleşimi ile doğru orantılı bir yatak seçin ki, kaş yapayım derken göz çıkarmayalım,

Sırf yatak başınızı değiştirerek bile odanızın havasını değiştirebilirsiniz; burası inanılmaz seçeneklerinizin olduğu, yaratıcı bir alan. Mağazalarda çok sayıda seçeneğiniz olduğu gibi, eski bir kapı, sevdiğiniz bir resim, mevcut yatak başınıza kendiniz yapabileceğiniz kolajlar, vintage uygulamalar birçok farklı seçenekle sizi anlatan bir çözüm bulmak için birçok farklı alternatife sahipsiniz.

Dolaplardaki ihtiyacı doğru tespit edin, hep “dolaplarım yetmiyor, hiç fonksiyonel değiller” diye başlarız cümleye. Bu tespitteki hisler doğrudur da çözümler her zaman doğru olmayabilir. Düzenli yerleşmiş, içindekilerinin elemeleri zamanında yapılmış, işlemeyen farları, kaymayan kapıları onarılmış, eskiyen kapakları değiştirilmiş veya boya ya da çeşitli kaplamalar yoluyla elden geçirilmiş, hatta belki sadece cilalanmış ve daha doğru kullanılabileceği bir alanda değerlendirilmiş bir dolap yüklü bir alışveriş maliyetinden sizi kurtarabilir.

Küçük revizyonlar ruh halinde büyük farklar yaratabilir; yeni bir çekmeceli dolap, şifonyer, raf sistemleri, küçük çalışma masası, ayaklı bir askılık, küçük bir dinlenme koltuğu odanızın genel görüntüsünü ve sizin negatif algılarınızı baştan şekillendirebilir.

Güzel  hatıralarınıza ve anılarınıza yer açın ama fazlalıklardan kurtulun, hatıralar anılar güzel ama yatak odanız en büyük saklama alanıysa burada sıkıntı başlar. Duvara asılan resimler, anılara ayrılan köşeler, bir arada kalmak sınırlı alan kaplamak koşuluyla hobiler, koleksiyonlar için de doğru mekandır yatak odaları, ama fazlası boğucu olacağı gibi, toz tutar, yaşama alanı bırakmaz. Aman Dikkat!

dfot
 

 

Terazi Burcu, sonbaharın başladığı gece ve gündüzün eşitlendiği dönemde başlar. Hava burcu olan Terazi’nin en önemli özelliği iletişim, mantık ve düşünme yolu ile insanlar arası denge ve adaleti sağlamaya çalışmasıdır. Venüs tarafından yönetilen bu burç mensupları için estetik, harmoni ve güzellik ön plandadır.

Sanat, Terazi burçları için, zarafetlerini ve rafine entelektüel birikimlerini ortaya koymanın bir yoludur. Ayrıca romantik bir aşık olarak her daim zarif bir duruş sergileyecektir. Terazi ve Yükselen Terazi Burçları hava grubunun öncü karakterini temsilen kendilerine ilişkiler vasıtası ile bir yol çizecektir. Ilımlı, sosyal ve aynı zamanda hedeflerine odaklanan Terazi burçları, insanlar arası denge ve harmoniyi korumaya çalışma arzusu içindedir. Evleri, tarzları etraflarındaki insanlar ile dengeyi sağlayabilmek adına onlarla benzer olabilir. Ilımlılık ve onay ya da destek beklentisi bazen karşı tarafa taviz vermek olarak algılanabilir. Venüs tarafından yönetilen Terazi Burcu, bu burcun mensuplarına aşk, adalet, ilişkilerde uyum getirdiği gibi keyif ve lükse düşkünlük de getirebilir. İçinde bulundukları ilişkiler ve mekanlara huzur taşıma güdüsü içindedirler.

Hava grubu ve öncü bir burç olan Terazi Burcu için tasarım ve dekorasyon büyük önem taşır. Denge ve harmoninin önemli olduğundan bahsetmiştik. Simetri de bu dengeyi yansıtmanın bir yoludur. Terazi Burcu için evin en önemli köşesi salon, yemek odası ve yatak odası olacaktır. Ancak unutulmamalı ki evin tamamının aynı denge ve harmoniyi yansıtması da bir Terazi burcu için büyük önem taşır.  Havadar, aydınlık ve açık alanlardan hoşlanan Terazi Burçları için mavi, pembe ve yeşil tonlarının evlerinde kullanımı önemlidir. Bazen tek bir kaliteli obje ya da küçük bir sanat eseri olsa da bu renkleri evlerinin havasına katmak isterler. Aydınlık ve havadar hissini yaratmak için pencere sayısını arttırmak ya da ayna ve cam objelere önem vermek söz konusu olabilir. Bu dokunuşlar Terazi burcunun kendini evinde daha huzurlu ve mutlu hissetmesi için önemlidir.

Terazi Burçları doğada bulunan dokuları evlerine taşımaktan hoşnut olurlar. Ahşap, keten, deri ve tamamlayıcı olarak cam ve porselen kullanılabilir. Sanata düşkün olmalarına rağmen tüm duvarlarını sanat eserleri ile süslemek yerine evin en göze çarpan köşesinde çok önemli bir ressam tarafından yapılmış önemli bir tane eseri sergilemeyi tercih ederler. Sade ve şık olmak, kontrastları ve simetriyi doğru yerlerde kullanmak önem taşıyacaktır. Tasarım ve dekorasyona doğal yetenekleri olduğundan Terazi Burçları iç mimariyi meslek edinebilecekleri gibi kendi zevkleri için evlerinin tasarımında rol alabilirler.

Salon ve Yemek Odası

Evlerinde insanlar arası ilişkilerini ve bu konudaki diplomatik ve ara bulucu yeteneklerini sergileyebilecekleri bir alan yaratmak Terazi Burçları için faydalı olacaktır. Yemek davetleri vererek, tanıdıklarını bir araya getirmek önemli olduğu için yemek masası ayrı bir önem taşır. Sofralarında uzun menülerin servis edilebileceği; iki kişi de olsa on iki kişi de olsa aynı hizmet ve gustoyu sergileyebilecekleri bir alan yaratmak isterler. Arkadaşları ile spontan bir yemek yemek de, sosyal çevrelerinden etkili kişileri ağırlamak da onlar için aynı derecede önemlidir. Uyum ve estetik ön planda olmalıdır.

Kendi ilişkilerinde huzuru bulabilmek için yatak odalarının da denge ve uyum içinde olmasını arzu ederler. Minimalist bir tarz ile döşenen yatak odası, Feng Shui ya da Uzakdoğu izleri taşıyabilir. Görünür alanlarda eşya olmaması ve düzenin, evin genel harmonisinin korunması için dolap, şifonyer, sepet tasarımları önemlidir. Yatak odasının havasını yumuşatmak ve romantik dokunuşlar için birkaç pembe obje, resim, yastık vb. kullanılabilir.

Terazi Burcu çocukları da doğuştan itibaren sevgi dolu, ılımlı, uyumlu ve huzur doludur. Sizden beklentileri harmoni ve dengedir. Özellikle bebeklik dönemlerinde günlük rutinin devam ettirilmesi onlar için büyük önem taşır.

 

Hayatları boyunca estetik önem taşıyacağı için küçük yaşlarda bile simetri önemli olacaktır. Ebeveynleri ile vakit geçirmek; onların sevgisini işitmek; onlardan öğrenmek Terazi çocuklarını mutlu ve huzurlu yapar. Onlara kitap okuyabileceğiniz, birlikte ders çalışabileceğiniz, ilişkinizi ilerletebileceğiniz oyun aktiviteleri için odalarında yer ayırmalısınız.

 

Kız çocukları için genel geçer renk pembe olarak düşünülse de; Terazi burcu kızları için pembenin ayrı bir etkileyiciliği, çekiciliği vardır. Aşkın ve sevginin evrensel temsil rengi pembe, Venüs yani aşk gezegeni tarafından yönetilen bu çocuklar tarafından çok sevilir. Erkek çocuklar ise mavi ve yeşili daha fazla tercih edebilir.

TERAZİ:

Nitelik:  Öncü

Element:  Hava

Özellikler: Erkek, (+)

Yönetici Gezegen: Venüs

Madeni: Bakır

Uygun Taşı: Opal, Quartz, elmas, safir

 

ferroli_kombi

 

Isıtma ve soğutma sistemlerinin öncü markası Ferroli, Türkiye’de yeni bir uygulamaya imza attı ve “kombileri renklendirdi”.

 

Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, fikrin “Türkiye’nin doğasının ve farklı zenginliklerinin rengini yansıtabilme” arzusundan doğduğunu belirtti.

dfot

 

AMMOS HOTEL,GİRİT
Lezzet, Konfor ve Tasarım
Otelin sahibi Nikos Tsepetis’in “Hiçbir zaman büyüme, fakat her zaman geliştir” felsefesi tesisteki olağanüstü hizmet anlayışının ve gösterilen özenin de temelini oluşturmuş.Hepsi deniz manzaralı ve yattığınız yerden dalgaların sesini dinleyebileceğiniz kadar denize yakın 33 standart odası ve 1 suitiyle Ammos Yunanistan’ın en popüler otellerinden biri.Bu popülerliğin bir sebebi de otelin standartın üstünde bir hizmeti uygun fiyatlara alabiliyor olmaları. Ünlü Yunan mimar Elisa Manola tarafından yapılan çarpıcı ve çağdaş iç tasarımı nedeniyle özellikle otel sade ama konforlu bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi oluyor. Kendisi de bir tasarım tutkunu olan otel sahibi Nikos, her yıl otelin dekorasyonuna küçük eklemelerle yenilik getirmeyi tercih ediyor. Bunun için de yerel tasarımcıların özel tasarımlarını keşfetmeyi ve onları dekorasyona entegre etmeyi tercih ediyor.Nikos’un son eklediği parçalar arasında Prouvé ve Tapiovaara’dan Ercol’e, orta yüzyılın çağdaş klasikleriyle, Brezilyalı Campanas ve Francois Azanbourg, Adam Goodrum, Nendo ve Tom Dixon gibi modern tasarımcıların yenilikçi ürünlerini kombine edip, karma yemek sandalyeleri ile etkileyici bir koleksiyon oluşturmuş.
Otelin toplu kullanım alanlarında yer alan bu eklektik koleksiyonlar renkli bir Bisazza duvar mozaiği, arabesk karo zeminler, yerel bit pazarlarından alınmış özel dolaplarla ve olağanüstü yetenekli yerel sanatçı Konstantinos Kakanias tarafından özel olarak yaptırılan duvar plakaları ile dengeli bir kompozisyon oluşturmuş. Bu ferah ve konforlu otel aynı zamanda son derece uygun fiyatlara geleneksel Girit yemeklerini de keyifli bir ortamda tatmanız için çok uygun bir zemin hazırlıyor.
Yemekleri “boureki” (börek), güveç yabani enginar ile keçi ve ünlü “galaktompoureko” (muhallebi dolu milföy pasta) şeklinde sıralanabilir.
Geçtiğimiz yıllarda oteli ziyaret eden London Times yemek eleştirmeni, oteli “klasik bir yemek lokasyonu” olarak nitelendirecek kadar etkilenmiş bu büyülü atmosferden. Meraklılarına hemen belirtelim Girit’in batısında yer alan Ammos en yakın havaalanına yalnızca 15 km uzaklıktaki lokasyonu ile lezzete ve konfora doyacağınız çok doğru bir seçenek.

 

dfot

dfot

 

Modern bir marangoz atölyesi:

Detay mobilya babadan oğla miras ahşap sanatı 1960 yılında babam Adil Usta tarafından kurulan ve çuurcumada yer alan detay mobilya zanaatımızla eski, yeni ağaçları dokularını bozmadan tasarlıyor ve üretiyoruz. Baba mesleğini aldığımız eğitim ve yaratıcılık ile devam ettiriyoruz. Klasikten moderne kadar Century tarzını yaptığımız ünitelerle işlemekteyiz.
Bünyemizde torna, oyma, gomalak cila, lake, tik yağı, taş ve metal aksesuarlı siparişlerde yapılmaktadır. Mobilya imalatı yanı sıra Villa ve çiftlik evi gibi projelerde uygulanmaktadır.
Günümüz trendleri arasında yer alan ham ahşap mobilya tasarımlarını yaklaşık 50 senedir bünyemizde bulundurmaktayız. Projeli imalatlar, özel tasarımlar, siparişler, masif ahşap el işçiliği ile şekillendirilmektedir. Eski ağaçlarda (Meşe, ceviz, kestane, çam) orijinal dokuyu koruyarak yada makine perdahından sonra hatları temizleyerek; masa, sehpa, bank, Parke, lambiri, tavan kaplamaları, kapı, büfe, dolap üniteleri, şömine, dış ve iç mekan üniteleri ve aklınıza gelebilecek sizin tasarladığınız hayalinizdeki ağaç üniteleri özenle imal ediyoruz.
Yerli yabancı her türlü ağaç çeşidini bünyemizde bulundurmaktayız. Teknoloji her geçen gün yenilensede detay mobilya olarak el işçiliğinden ödün vermiyoruz,