dfoit_subat

 

Naturalizm

 

Kargaşa dolu bir seneyi geride bıraktık. 2013 gerek siyasi, gerek ekonomik açıdan torunlarımıza anlatacağımız pek çok yaşanmışlıkla dolu. Her yeni gün beklemediğimiz ve hazırlıksız olduğumuz sürprizlere uyandık. Aklımız, zihnimiz karmakarışık oldu. Hepimiz yorulduk. Hayat bu kadar komplike olmamalı dedik arkadaş sohbetlerinde, ortak şikayetimiz karmaşa oldu.

 

Elimizde olmayan dış faktörler yaşantımızı etkilerken, nispeten kontrolümüzde olan kendi yaşantımız için birşeyler yapma vakti Şubat ayı. Günlük yaşantımızı arındırma, sadeleşme ilk adımımız olabilir. Buna yaşam alanlarımızdan yani sığınağımızdan başlamaya ne dersiniz?

Ev dekorasyonunda Naturalizm yani doğaya dönüş son yılların yükselen trendi. Günlük koşuşturmadan arta kalan zamanda ihtiyacımız olan şey ruhumuzu dinlendirmek. Bunu yapabileceğimiz en önemli mekan ise evlerimiz.

 

Daha Az’la mutlu olmak

 

Tüketmekten yorulan ruhumuz sadeleşip, özüne dönmek istiyor. Buna öncelikle evimizdeki fazlalıklardan kurtularak başlayabiliriz. Hadi gelin yıllardır orada duran ancak hiç kullanmadığımız eşyalar olduğunu kabul edelim. Onları ihtiyacı olanlara vererek başlayabiliriz bu serüvene. Nereye, kime vereyim dediğinizi duyar gibiyim. Aslında iç sesimi dinliyorum bunu söylediğinizi duyarken. Işimize yaramasa da kullanmadığımız eşyaları vermenin kolay olmadığını da biliyorum. Ancak bir yerden başlamamız gerekiyor.

Günümüzde 2. el dükkanlar hızla yaygınlaşıp, popülerleşiyor. İstanbul’da Çukurcuma, Şişhane, Karaköy, Galata ve Moda gibi semtlerde bu dükkanlara sıkça rastlamak mümkün. Ederinin altında bir bedele de olsa evinize kadar almaya geliyorlar üstelik. Bu dükkanlardan biriyle kontağa geçip kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtulabilirsiniz.  Hatta önerim, işinize yarasa da kalabalık yaratan, göz yoran ve farkında olmadan ruhunuzu karartan eşyalardan da vazgeçmeniz. Yerlerine pekçok fiyat alternatiflerinde, çok pratik eşyalar alabilirsiniz.  Üstelik böylece yeni eşyaların enerjisiyle canlanır, doğayla çok daha uyumlu, kullanımı kolay, pratik ürünlere sahip olabilirsiniz.

 

Yeni mottonuz ‘’daha saf ve ‘’daha dogal’’

 

Tasarım artık doğal yani organikten ilham alıyor. Gösterişten ve ayrıntıdan uzak,  doğa hissi veren ham ahşap, mermer, taş, cam ve seramik öne çıkan malzemeler arasında. Fazlalıktan arınmış bir yaşam stili ruhumuzu da arındırıyor, dinginleştiriyor.  Bu malzemelere evimizde daha fazla yer vermenin tam zamanı. Ham ahşap bir masa salonumuzun tüm havasını değiştirebilir. Ya da daha büyük bir işe kalkışırım derseniz, doğal yer döşemeleri… mermer bir sehpa ise doğallığı yansıtmanın yanı sıra kullanım kolaylığı sağlıyor.

 

Yasam alanınızı çiçeklerle can verin

 

Naturalist bir yaşamın en önemli noktası doğaya dönüştür. Doğanın ise simgesi bitki ve çiçeklerdir. 12 ay bakım yapmadan dilediğiniz şık görüntüyü verse de suni bitkilerden kurtulmanın tam zamanı.  Evinizin dört bir yanına koyacağınız canlı bitkiler mekanla birlikte size da canlılık hissi verecektir. Deneyin, yanılmadığımızı göreceksiniz. Zaman zaman sulamaktan, bakımlarını yapmaktan sıkılsanız da bir canlıya yaşam vermenin keyfini süreceksiniz. Ve inanın bu hazzı yapay bitkilerle yaşamanız mümkün değil.

 

Naturlist Objeler

 

Naturalismi, evinizde büyük parçalarda olduğu kadar ayrıntılarla da yakalayabilirsiniz. Tabiatın figürlerini yansıtan panolar, doğal malzemelerden üretilmiş objelerle şıklıkla beraber sadelik ve yalınlık hissini yakalayabilirsiniz. Bazen ne olduğunu, neyden üretildiğini hiç bilmediğimiz parçalar görürüz, ancak kendimizi yakın hissederiz, bizim olsun isteriz. işte bu parçaların pek çoğu naturalism temsil eder. Bunlardan birkaçına evimizde yer vererek bu hissi daima yaşamak mümkün.

 

Ev tekstili de artık doğaldan yana

 

Parlak satenler, göz yoran desenler artık eskide kaldı. Dönem organik devri. Soft renkler, doğal kumaşlar ön planda. Yatağınızı örteceğiniz örtü artık organik olmalı, perdeleriniz de ham keten. Birbirinden şık yastık ve koltuk kumaşları ise karşı konulmaz. Duvarları ise doğal dokular kaplıyor artık.  Organik kumaş dokusunu bir kez hissederseniz, geriye dönmek çok zor.

 

dfoit_subat