dfot

 

Evinizi Sahil Evine Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

 

“Sahil Evine Gidemiyorsanız 

Sahil Evi Size Gelsin” 

 

Belki yaz başı tatil yaptınız ve izninizin son günlerini bayramla birleştirip tükettiniz. Belki de çeşitli nedenlerle bu yaz yaşadığınız şehirden ayrılamıyorsunuz. Hatta belki yazlık evinizdesiniz ama burası size istediğiniz sahil evi hissini yaşatmıyor. O zaman hazır olun bu dosya tam size göre!

Baştan söyleyelim evinizde yaratacağınız sahil evi konsepti tüm evinizi kapsamak zorunda değil, hatta kapsamasa daha iyi olur. Demek istediğimiz şu, genel bir yalınlaşmak, büyük halıların ortadan kalkması, ev tekstilde yazlık kumaşların en azından yastıklarda kullanılması gibi genel doğrular olsa da eviniz gerçekten

bir kıyı şeridinde değilse sahil evi konseptinin tüm evde uygulanması biraz “yoğun” biraz “kitch” bir durum yaratacaktır. Bu yüzden kendinize uygulama için özel bir alan seçmenizi tavsiye ederiz. Bu yemek odanız da olur, yatak odanız da, oturma odanız hatta mutfağınınız da çok doğru seçenekler olacaktır. Seçim sizin.

Marin Teması

Tematik marin yaklaşım en etkili çözüm olarak karşımıza çıkar bu durumda. Mavi ve marin ev tekstili, deniz temalı aksesuarlar listeye ilk sıradan giriyor elbette. Sahil evi hissi yaratmak için mekanlarımızda. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, evde normalde kullandığımız aksesuarlarla birlikte bu temayı ele almamamız. Bu büyük bir karmaşaya neden olacaktır. Bu yüzden normalde kullandığınız aksesuarları yaz ayları için bir dolaba kaldırıp yaz ayları için sevdiğiniz aksesuarlarla mekanınızı yeniden düzenlemek en iyi çözüm bizce.

Yalın ve Sade Pratik Detaylar

Sahil evi konsepti bir hafifleşme, fazlalıklardan arınma sadeleşmeyi de beraberin de getiriyor olmalı, aksi bir durum büyük bir çelişki yaratır. Günlük kullanımdaki yemek takımlarımızın, kupalarımızı, çatal bıçak takımlarımızın sadeleşmesi hatta içeride ve dışarıda kullanmaya uygun materyallerin seçilmesi bu hafiflik hissinin doğrudan karşıya geçmesine aracı olacaktır.

Bırakın aksesuarları mobilyada bile yalınlık ve tropikal çizgiler, istediğiniz ambiyansa taşımakta işinizi kolaylaştıracaktır.

Tekstil Önemli

Uçuşan perdelikler, doğadan ilham alan floral veya marin temalar kendinizi hafiflemiş ve ferahlamış hissetmenizi kolaylaştıracaktır.

Yatak odaları için de aynı kurgu önemli. Aslına bakacak olursanız sahil evi konseptinin ruhsal olarak bize en iyi gelecek alanlarından biridir yatak odaları. Perdeleri araladığınızda denizi görmeyi sağlayamazsınız ama kullandığınız materyallerle evinize yazın huzurunu yansıtabilirsiniz. Yatak örtüsü seçimi, nevresim takımları gibi iki önemli kozunuz var burada. Doğru değerlendirilirse onları tamamlayan küçük aksesuarlarla bir sahil evinde uyanmanız içten bile değil.

Teras, Balkon, Bahçe

Sahil evi ruhunu en güzel yaşantımıza taşıyacak alanlar hiç şüphesiz evlerimizin açık alanları. Küçük bir hamak, bir yer minderi, renkli bir sedir, köşelere yerleştirilen rüzgar çanları, büyüklü küçüklü mumluklar ve her türlü doğayı denizi, güneşi, denizi hatırlatan malzeme evinizde yazı gönlünüzce yaşamanıza faydalı olacaktır. Bir rüzgar gülü veya renkli bir saksı manzara mı değiştirecek sanki diye düşünmeyin.

Unutmayın önemsiz gibi görünen detaylar ev yaşamında büyük farklar yaratabilir. Denemeden bilemezsiniz…