dekoratif

dfot

 

Yatak Odalarının Şıklığı:

Yatak Örtüleri

 

Güzel bir evin vazgeçilmezi özel ve güzel bir yatak odasıdır. Bu mekan başkalarındansa kişinin kendisi için oluşturduğu bir mekandır. Genelde evin diğer odaları gibi başkaları tarafından çokça görülmese de güzel dekore edilmiş uyumlu ve huzurlu bir yatak odası sahibinin kendisini iyi hissetmesine sebep olmaktadır. Farketmeden zamanın çoğu yatak odasında geçirilmektedir. Özel zamanların geçirildiği bu mekanın da güzelliğini ön plana çıkartan en önemli aksesuarlardan biri de yatak örtüleridir. Doğru seçilmiş ve genel dekorasyon ile uyumlu yatak örtüleri yatak odasına bambaşka bir hava katmaktadır.

Yaz kış farklı modeller ve çeşitlerle odaları renklendiren yatak örtüleri, ebeveyn ve çocuk odalarına, yaş ve cinsiyet gruplarına göre farklılık gösterir. Yatak örtüsü seçimi yaparken odaya hakim olan renkler ve içinde yer alan eşyalar göz önüne alınmalı bunların sonucunda odayla uyumlu olacak bir yatak örtüsü seçilmelidir.

 

Genç odaları için rahat ve kullanışlı modeller tercih edilmelidir. Bebek ve çocuk odaları için ise örtülerin desenleri ve modelleri çocuklara uygun ve kolay yıkanabilen malzemelerden yapılmış olmalıdır. Ebeveyn yatak odalarında kullanılacak yatak örtüsü için de kullanıcının karakteriyle ve ilgi duyduğu alanlarla bağlantılı seçimler yapmak daha doğru olur.

Yatak odalarında dekoratif uyum sağlamak için yatak örtüleri ile perdeler arasında oluşturulabilecek ilişki büyük önem taşır. Son zamanlarda üretilen perdeli yatak örtüsü takımları sayesinde bu uyumu sağlamak çok daha kolaylaşmıştır.

Özenle hazırlanmış yatak odalarını büyülü hale getirmek için tasarlanan özel yatak örtüleri ile yatak örtüsü modası ortaya çıkmıştır. Günlük kullanım için veya tüm dekorasyonun bir parçası olarak düşünülmüş gösterişli özel yatak örtüleri bu alanda çeşitlilik sağlamaktadır.

Klasik kır evi stilinde bir yatak odasında, küçük dokunuşlar ile odanın tüm atmosferini değiştirmek mümkün. Nostaljik renkte bir duvar kağıdı, beyaz ferforje başlıklı bir yatak ve yatağın üzerine serilecek patchwork desenli bir örtü ile uyumlu kırlentler istenilen etkiyi yaratmakta yardımcı olacaktır.

Yatak odalarında karamel, vanilya gibi sıcak ve yumuşak tonlar kullanılması mekanın rahatlatıcı etkisinin olmasını sağlayacaktır.

Kış ayları için günlük kullanımda yatağın üzerine yumuşak yün battaniyeler ve yapay kürk örtüler, yaz aylarında ise pike ve yatak örtüsü olarak birlikte dizayn edilmiş ürünler kullanılabilir.

Retro tarzı bir evde çiçek desenli yatak örtü ile ona uyumlu perdeler kullanarak evin stiline uygun bir atmosfer yaratılabilir.

En dinlendirici yatak odası rengi asilliği ile öne çıkan mavi renktir. Özellikle yatak örtülerinde kullanılan açık mavi tonlar ile rengin asilliğinden yararlanarak lüks, taşlı, işlemeli, prestijli ve klasik esintileri taşıyan masalsı bir yatak odası yaratılabilir.

Eğer hem çalışıp hem de şıklıktan taviz verilmek istenmiyorsa organze kumaştan, taş işlemeli, fırfırlı, pliseli veya dantel ile süslenmiş modeller de tercih edilebilir. Bu tarz abiye yatak örtülerinin üzeri birbirinden farklı renk ve dokuda kırlentler ile hareketlendirilebilir.

dfot

DOT Design Studio by İrem

İrem Bonfil 27 yıl Ertem Ertunga Mimarlık ofisinde ortak olarak iç mimari ve proje koordinasyonu konularında yaptığı çalışmaların ardından 2013’te projelerinde eksikliğini hissettiği dekoratif obje alanında yoğunlaşmaya karar verir.

Koleksiyon istediği kaliteye geldiğinde şirketi  Dot Design Studio by İrem’i kurar. Dot Design hakkında ilk yazı New York Times’ta çıkar. Arkasından Beymen Home Zorlu’da koleksiyon görücüye çıkar.

Amacı yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını ayakta tutabilmek ve o zanaatkarların el becerileri ile kendi dizaynlarını harmanlayarak daha modern ve etnik dizaynlar oluşturmak. Türkiye, Afganistan, Özbekistan gibi ülkelerin takı, boncuk, topaç gibi nesnelerini  kullanarak tasarladığı objeler hem dekoratif hem de evde kullanılabilen tepsi veya lokumluk olabiliyor. Farklı kültürler ,gelenekler ve dinler  içinde büyüyen İrem bütün bunların etkilerini tasarımlarında yansıtmaya çalışıyor.

Koleksiyonun tüm parçaları, ister el oyması ahşap kaseler olsun, isterse de el ile vurulmuş bakır mumluklar veya Afganistan’dan gelen gümüş topaçlar, çeşitli atölyelerde yapılmaktadır. Ürünlere şu anda Beymen Home Zorlu, Cumba collection Bodrum ve İstanbul, NSCI Gift Shop”  Glencoe, İllinois USA, Altıncı cadde plus Palmira Marina Bodrum’da müşterisiyle buluşuyor. Aynı zamanda talep eden müşterilere online satış yapılıp evlerine teslim ediliyor.

ferroli_kombi

 

Isıtma ve soğutma sistemlerinin öncü markası Ferroli, Türkiye’de yeni bir uygulamaya imza attı ve “kombileri renklendirdi”.

 

Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, fikrin “Türkiye’nin doğasının ve farklı zenginliklerinin rengini yansıtabilme” arzusundan doğduğunu belirtti.

Kültürler arasında yoğrulmuş bir Halı markası
MunaHome
dfot
Halı ve kilimler yumuşak, renkli ve kendine özgü hali,  çoğu zamanda sanat ve zanaat arası duruşuyla  mekanlarımıza estetik katan dekorasyon elementleri. Üzerinde konuşulacak, hoşça zaman geçirilecek ortamlar yaratırken, zamansız ve yöresel kimlikleri ile yaratıcılığa en açık dekoratif ürünler arasında yerlerini alırlar. Düğüm ve dokumasına, desen ve rengine, tekniğine göre dünya kültürlerinde ayrı bir konuma sahiptirler. Tüm bu zenginliğe ve çeşitliliğe duyulan derin saygının verdiği motivasyon ile kurulmuş Muna Home markası. Çağdaş yaşam alanları için zengin çeşit yelpazesinde üreterek dünyanın çeşitli noktalarındaki özel tasarlanmış mekanlara eklektik bir tarz kazardırmayı bu hoş trendin önde gelen marka destekçilerinden olmayı amaçlıyorlar.

Marka, Yasemin ve Gianluca Cicu çifti tarafından 2010 senesinde Barcelona’ da yaratılmış. Gianluca, Sardunya adasında yetişmiş sıcak bir Akdenizli. Yasemin ise ailesinin Abhaz geçmişi ile kültürler arasında yoğrulmuş, dünya kültürüne derin merak duyan bir girişimci. Designmixer’ ın yolu ise 2012 yılında kendileri ile aynı vizyonla kesişti. Muna Home bloğunu yazarken, ilham alınan birçok  yaratıcı kültür sentezlerinden halı koleksiyonu oluşur ve kısa zamanda çalışmaları hayata geçer.

Muna Home’ un koleksiyon çalışmasında %100 Yeni Zelanda yünü el dokuması halılardan, antik Türk kilimlerine, Anadolu’ da çeşitli teknikler ile üretilmiş halılardan, kuzu ve hayvan postlarına doğal /natura adlı koleksiyon temalarına yer verirken, parlak ve yumuşak, ipeksi dokunuşa sahip viskon halılarından Anadolu’ nun yöresel desenlerini edilmiş hallerine kadar birçok çeşit mevcut. Çağdaş mekanlar için eski çalışmaları yeniden yorumluyoruz. Fas ve Anadolu topraklarında ortaya çıkmış üretim tekniklere yüzyıllar öncesine dayanan Tulu halılarından yola çıkarak da yün grubunda ayrı bir grup oluşturuluyor.

Bohem ve eklektik tarzın vazgeçilmez desenleri Orta Asya ikat desenlerine de ise yepyeni teknikler ile Muna Home koleksiyonunda yeniden hayat veriliyor.

Bölgesel geleneksel dokumaların farklı baskı teknikleri ve desenler ile çeşitlendiriyor. Sıcak ve natürel renklerden, mavinin indigo tonlarına, siyah, gri ve beyazın grafik kalitesindeki modern çizgilere sahip çağdaş 3 boyutlu halılara kadar farklı gruplarda ürünler tasarlanıyor.  Modernizmi ve tarihi, geleneksel ve çağdaş üretim tekniklerinin bir harmanlayarak  çeşit çeşit, ürünler yaratılıyor. Mekana özel, renkleri, malzemesi, ölçüleri projeye göre tasarlanmış ürünler ise Muna Home çatısı altında üretilen halılara büyük bir çeşitlilik kazandırıyor.

Dokunun hayatımızda görsellik kadar önem taşıdığı mekanlarda trendlerin sadece ufak dokunuşlar ile farklılık yaratması olası. Halının ve kilimin ise trendler ne olursa olsun üzerine işlenmiş, çoğu sembolleşen desenleri ile beraber insanlık tarihi boyunca yaşayacağı, yaşam alanları her ne tarzda olur ise olsun onların duyusal kalitelerini artırıcı dekoratif elementler olarak kalacağı kesin. Bu bağlamda Muna Home’ un vizyonu ile keşfedilecek koca bir dünya ve yaratılacak bir çok ürün var bizce. Siz ne dersiniz?

dfoit_subat

 

 

Modern Tarih ile Yaklaşan Uzakdoğu

Daha önce hiç bulunmadığınız, aklınızı başınızdan alan bir ülkeye gittiğinizde, yepyeni yaşam şekilleri görür, bunları zihninize kazımak ister, dönerken evinizde sergilemek istediğiniz objeleri bavulunuza tıka basa doldurup dönersiniz. Ama her seferinde eksik kalan, nasıl taşıyacağınızı bilemediğiniz o büyük güzel parçalar olur.   Modern Tarih tam da bu parçaları bulmak için karşınıza çıkmış eşsiz bir fırsat .  Ticari olarak üretilmemiş yerel kültürlerin kimliklerini en orijinal ve saf hali ile yansıtan, antik  değere sahip özel objeleri, sanat eserlerini ayağımıza kadar getiren bir dünya markası tam anlamıyla. Dolayısıyla, mekanlarında eklektik ve koloniyel dekoratif üslubu seven kişiler için tam anlamıyla biçilmiş kaftan.


Çukurcuma’ nın, belki de İstanbul’ un, tarihi yapısına sadık kalmış İtalyan mimarisine özgü tarzı ile, dönemsel tarihi dokuyu en güzel yansıtan yerlerinden olan Faik Paşa Yokuşu üzerindeyiz. 250 yaşındaki tarihi bir yapıyı kendine mesken edinen Modern Tarih showroomu; keşif amaçlı seyahate düşkün, dünya kültürleri ile iç içe yaşamayı arzulayan sanat ve tasarım severler için uğranması  adeta mecburi bir durak noktası.

 

Markanın sahibi Davit Meşulam,  Amerika’da başladığı, uzun yıllardır sevgi ve büyük bir tutku ile yürütmüş olduğu antika keşif işini , işten  çok bir yaşam tarzı olarak benimsemiş biri. Mağazasının tadilatı ve dekorasyonu sırasında ise seçici ve titiz bir çalışma yürütmüş bu nedenle. Mekanın restorasyonu ve yenilenme sürecinde bilfiil çalışmış yer çalışmış. Dünyayı dolaşarak özenle seçtiği ve geldiği toprakların yerel kültür, gelenek ve yeteneklerini yansıtan, 19yy ve erken 20yy. dönemlerine ait antik parçaları, tarihi binasının çıplak beton ve tuğla zeminli yüksek tavanlı bu mekanında, dramatik bir aydınlatma eşliğinde müze kalitesinde sergilemeyi tercih etmiş. Seyri müthiş keyifli olan tüm dekoratif unsurlar ve ayrıcalıklı düzenlemesi ile mağaza, ziyaretçilerine adeta hızlı ve yoğun bir dünya turu yapma olanağı sunuyor.

 

Modern Tarih’te, Afrika ve Asya kıtalarındaki çeşitli ülkelerde bulunmuş, doğal malzemeler kullanılarak el işçiliği ile üretilmiş değerli objeler ve  birbirinden özel sanat eserleri zarif  ve titiz bir çalışmayla bir araya getirilmiş.  Mağazada sergilenen her bir parça, bundan sonra  yer alacakları mekanlara  manevi derinlik ve sofistike bir dokunuş katma özelliğine sahip demek yanlış olmaz bu nedenle.

 

Çinli taş askerlerden, kutsal Buda heykellerine, el yapımı papirüs kağıt üzerine çizilmiş kök boyalar ile renklendirilmiş imparatorluk aile tablolarına, Afrika yerlilerinin geleneksel ritüellerinin en önemli parçaları olan el yapımı masklardan, Uzakdoğu mobilya geleneğinin uyumlu tamamlayıcı parçalarından olan seramik ve ahşap taburelere, rengarenk kap, küp ve vazolardan, metal kilitli sandık formlu geleneksel Çin dolaplarına geniş bir ürün yelpazesi mevcut.

 

Tarihi binalardan çıkma ve el oymacılığının en güzel örneklerinin sergilendiği antik kapılardan, çatlak sırlı antik Çin porselenlerine, el oyması desenli mermer tabak ve kaplardan, boy boy kaligrafi fırçalarına, ahşap oyma oda bölmelerinden, sık dokumalı el yapımı rengarenk desenli antik halılara seçeneklerin neredeyse sınırsız sayıda çoğaltılabileceğini siz de fark edeceksiniz mağazayı gezdiğinizde. İçlerinde uzun yıllar çay kaynamış her evin ayrılmaz dekoratif ve lezzet objesi çaydanlıklar, baskı ve aplike desen teknikler ile tasarlanmış kumaşlar, Himalaya dağlarında şerpaların giydiği kar botları gibi çeşitli orijinal parçaları da Modern Tarih’ in koleksiyonunda rahatlıkla bulabileceğinizi belirtmek isteriz, özellikle meraklılara.

 

Davit Meşulam, bugün mağazasında sergilediği tarihi koleksiyonunun uzantısı olarak yeni bir kumaş ve aydınlatma koleksiyonu oluşturma çalışmalarına da start vermiş. Tüm bu yoğun koleksiyon oluşturma koşuşturmalarına paralel olarak , markanın kimliğini yansıtan dekorasyon proje çalışmalarını da koordine etmeyi sürdürüyor. Doğu ve batının buluştuğu bu keyifli marka, dünya kültürlerin sentezinden ortaya çıkmış temel yapısına ,her geçen gün eklediği yeni formlarla çizgisini başarı ile ilerilere taşımayı sürdürüyor.  Tarih, kültür, sanat ve dekorasyon meraklılarına duyurulur.

 

 

dfoit_subat