Dekorasyonda tarzınız

Cafe Nohut / Sosyal Medya Takip

Cafenohut’ta karşınıza çıkacaklar; dekorasyon, muhteşem styling fotoğraflar, kendin yap projeler, tarifler, dikiş fikirleri, iç açıcı renkler, mutlu bir ev yaratmak için gerekli ilham ve motivasyon! Ayda Algın, ferah, aydınlık, iç açıcı bir ev yaratmış. www.cafenohut.com adresinde tüm bu güzellikleri fazlasıyla paylaşan Ayda hanım kendi gözüyle evinin rengarenk fotoğraflarını bizimle paylaştı. Tarzı ve ev yaşamıyla ilgili sorularımızı cevapladı. 

Evin lokasyonu, büyüklüğü, odaları ve planıyla ilgili birkaç ipucu verir misiniz?

Evimiz Beşiktaş Çırağan’da 105m2, 3 oda + 1 salonu olan yaklaşık 35-40 yıllık eski bir binada. Beşiktaş bizim vazgeçilmezimiz, 17 yıl Serencebey’de oturduktan sonra Çırağan’daki bu eve geçtik ve son 5 yıldır da buradayız. Evimizin olduğu yer şehrin göbeğinde olmasına rağmen oldukça sessiz ve çok şanslıyız ki yeşili bol bir sokak.

 

Apartmanın iki yanında küçük birer bahçesi var ve odamın penceresinden yemyeşil ağaç dallarını görebiliyorum.

Bu evin en çok sevdiğimiz yeri, konumunun dışında, kocaman bir balkona sahip olması. Beşiktaş gibi bitişik nizam evlerin olduğu bir semtte böyle geniş bir balkon büyük bir şans. Bu evde kız kardeşim ile beraber yaşıyoruz. 3 odanın biri benim, diğeri kardeşimin odası, üçüncü odayı ise giyinme odası olarak kullanıyoruz.

Dekorasyonda tarzınız, en beğendiğiniz stil, ağırlıklı kullanılan renk, materyal ve aksesuar seçimleriniz nelerdir?

Aslında nasıl bir tarzım olduğuna emin değilim. Balık burcunun tüm özelliklerini üzerimde taşıdığım için oldukça değişken bir ruh halim ve zevkim var. Bugün pek de yüzüne bakmadığım, hoşlanmadığım bir objeyi birkaç gün sonra beğenebilir, ona farklı bir gözle bakabilirim. Son yıllarda hepimizi etkileyen İskandinav tarzı benim de çok hoşuma gidiyor ama renklere karşı koyamadığımdan evimde bu stili uygulayamıyorum. Genelde Retro – klasik arası bir tarzı var evimizin. Eşyalarda yaşanmışlığı seviyorum. Örneğin kapılar çok eski olmasına rağmen onları değiştirmedik hatta boyatmadık bile, üzerindeki çiziklere, yıpranmış yerlere bakmak, onların ne zaman oluştuğunu düşünmek hoşuma gidiyor.

Evimizde dört mevsim de farklı yaşanıyor. Her mevsim evin dekorasyonunda küçük değişiklikler yapmaya çalışıyoruz. Örneğin vazoları ve sehpanın üzerinde duran mumlukları ya da en çok sevdiğim koltuk kırlentlerini değiştirmek gibi. Sanırım evimizde en fazla olan aksesuar mumluk ve kırlenttir. Kendi diktiklerim, satın aldıklarım derken oldukça geniş bir kırlent koleksiyonumuz oldu. Evimizin olmazsa olmaz aksesuarlarından biri de çiçekler. Her cuma mutlaka taze çiçekler almaya çalışırım mevsimine göre. Çiçekler başlı başına birer mutluluk kaynağı. Onların renklerinin çeşitliliği ve canlılığı, hem çektiğim fotoğraflara, hem el işlerime yansıyor.

Ev yaşamında öncelikleriniz, olmazsa olmazlarınız neler?

 

Ben de kardeşim de tam bir ev kuşuyuz. Tüm hafta içi yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra bazı haftasonlarını hiç evden çıkmadan geçirdiğimiz oluyor. Tertemiz bir evde, mis gibi kek ve kahve kokusuyla film izlemek, hobilerimiz ile ilgilenmek, yeni tarifler denemek ve sessizce köşelerimize çekilip hafif

müzik eşliğinde kitap okumak gibisi yok. Bu nedenle haftasonlarını iple çekiyoruz.

Evin daha çok vakit geçirdiğiniz bölümleri, meşgul olduğunuz hobilerden bahseder misiniz?

İkimiz de çalıştığımız ve tüm gün dışarıda olduğumuz için, evde olduğumuzda tüm zamanımız salonda geçiyor. Evin en çok kullanılan yeri doğal olarak salonumuz. Kendi odalarımızı sadece yatmak için kullanıyoruz. Evde çocuk olmadığı için de tüm hobilerimizi salona dağıtıp, keyifle çalışabiliyoruz. Salonun bir köşesi aynı zamanda hobi odası gibi kullanılıyor yani. Beyaz dolabımızın içi bir yığın ıvır zıvırla, yurtdışından aldığımız objeler ve kumaşlarlarla, kırtasiye malzemeleri ile dolu. O dolaba baktıkça mutlu oluyorum. 2011 yılı başından beri bir blogum var. Yoğun iş temposundan bunaldığım bir dönemde, madem gerçeğini şimdilik açamıyorum bari sanalı olsun diye düşünerek yola çıktığım “cafenohut” (www.cafenohut.com) adında, sevdiğim, yapmaktan zevk aldığım, basit kendin yap projelerini, dekorasyon fikirlerini denediğim, tarifleri paylaştığım bir blog. Son zamanlarda projelerimden bazıları Mollie Makes isimli dünyaca ünlü bir el işi dergisinde yayınlandı ve yayınlanacak olan bir kaç tane daha var. Ayrıca her ay düzenli olarak Amerika’da satışa çıkan Romantic Homes isimli dergi için içerik hazırlıyorum. Fotoğraf çekmekten, kumaşlarla, iplerle ve kağıtlarla oynamaktan, bir şeyler üretmekten, dünyanın dört bir yanındaki birbirinden yetenekli, zevkli harika kadınları instagram ya da blogları üzerinden takip etmeyi çok seviyorum.

Müjde Yeşilova

İlham ve Dekorasyon

Bu ay blogger Emel Sevren Pınar hanımın huzurlu, ferah ve doğal evinden görüntülerle beraber, kendi anlattığı tarzı ve dekorasyonda öncelikleri ile ilgili detayları paylaşacağım sizlerle. Yaratıcı fikirleri ve birbirinden güzel fotoğraf çekimleri ile takip edebileceğiniz  adresi ise;

Evinizin konumu, büyüklüğü ve planıyla ilgili birkaç ipucu verebilir misiniz?

Ev Çekmeköyde, site içinde 129 m2, 3 oda+1 salondan oluşan daire. 2006 yılında, tarifiği ve gürültüsünden bunaldığımız Bakırköy’den taşınarak, bu evi satın aldık. Esas amacımız, Alp’in çocukluğunu doyasıya yaşayabileceği bir evdi ve bu evi görür görmez çok beğendik. Geniş yeşil alanları, kuşla, böcekle, kediyle, köpekle haşır-neşir olsun, bisikletten düşsün, çamurlara yatsın, ağaçlara tırmanarak büyüsün istedik. Mahalle arkadaşlıkları kursun, beraber büyüdüğü arkadaşları, yaşıtları olsun istedik ve çok şükür istediğimiz oldu.

Dekorasyonda tarzınız, ağırlıklı kullanılan renk, materyal ve  aksesuar seçimleriniz neler? 

Dekorasyonda, yalın, sade, beyaz-açık tonlarda seçimler yapmaya özen gösteriyorum. Daha çok iskandinav ve birazda ingiliz country tarzı evlerden esinleniyorum. Eski-kullanılmış-yaşanmışlığı olan eşyalara karşı son zamanlarda çok ilgiliyim. Eskiden kullanılan ne varsa, galvenizler, kovalar, alüminyum çaydanlıklar, emaye tabaklar, tahtalar, topluyorum. Mutfakta açık raf seviyorum. Mutlaka taze çiçekler evimin her yerinde olsun istiyorum. Küçük bir balkonumuz var ve orada, zeytin, incir, kumkat, çam, bir sürü çiçek ve ağaç yetiştiriyoruz. Çiçeksiz bir ev, bir sehpa düşünemiyorum. Doğa benim ilham kaynağım. Bir yaprak, bir dal bile, evin 4 farklı köşesinde farklı konumlarda kendine yer bulabilir. Özellikle H&M home, zara home, mudo ve ikea dan alışveriş yapmayı seviyorum.

Ev yaşamında önceliklerinizi öğrenebilir miyiz? 

Öncelikli ailem. Oğlum ve eşim benim için birer armağan ve onların öncelikle bu yuvada mutlu ve huzur içinde olmalarını çok önemsiyorum. Evde beraber vakit geçirmekten çok büyük keyif alıyoruz. İzin ve tatil günlerimizde, herkes farklı odalarda, kendi alanında keyif aldığı şeylerle uğraşıyor olsa bile, yemek ve sohbet anlarımızda hep birlikte masanın etrafında olmak en büyük zenginliğimiz. Haftasonu kahvaltılarımız tören şeklinde neredeyse. Mutfaktan mutlaka kek, krep, ekmek kokuları yükselir, kokuyu duyan, önce mutfağa gelir. Mutfak radyomuzda mutlaka, sakin ve huzur veren müzikler çalar. Bazen eski Türk sanat müzikleri, bazen klasik müzik.

Evin daha çok vakit geçirdiğiniz bölümleri nelerdir? 

Bu ev hiç bir şekilde misafirler için planlanmadı. Her köşesinde istediğimiz gibi vakit geçirebiliyoruz. Daha çok salondayız. 2012 yılından beri dekorasyon ve basit tarifler verdiğim bir blog yazıyorum. Bloğum için, (www.inspirationsathome.blogspot.com.tr) fotoğraf çekmek, değişik tarifler denemek için çalışma odasını ve mutfağı çok kullanırım. Alp genelde, salonda futbol oynar, babası ile TV seyrederler, akşam yemekleri salon masasında yenir, haftaiçi yoğun iş ve okul trafiği nedeni ile genelde mutfakta yer içeriz.

Çoğu zaman, bloğumu ziyaret edenler, gördükleri fotoğraflar nedeni ile “bu evde çocuk yok mu, nasıl bu kadar temiz kalabiliyor” diye soruyorlar. Nizam ve intizamı seviyoruz. Bu evde kimse kimsenin arkasını toplamıyor. Herkes kendine düşen görevi yerine getirdiği içinde, ev genelde, temiz ve düzenli. Hafta içi tam zamanlı çalıştığım için, genelde ev temizliğimi, yemeklerimi, blog için fotoğraf çekimlerimi haftasonu yaparım. Hafta içi geç geldiğimiz için, sadece dinlenmek ve yemek yemek için vakit kalıyor zira.

Kısaca ev bizim mabedimiz, dışarıda ne olursa olsun, kapıdan girdikten sonra başka bir hayata başlıyoruz bu evde.

 

Nihal Müjde Yeşilova