Dekorasyon tarzı

Engla’nın Renkli Dünyası

Norveç’te yaşayan ve 3 çocuğu olan Engla kendini tamamen dekorasyona ve renklere adamış. Sosyal medyada bu ara kuzey ülkelerinde fazla renkliliği özellikle parlak neonları tercih eden kendin yap meraklılarının hızla çoğalması gözüme çarptı. Bunu gerçekten tutkuyla uygulayan Engla, evinin detaylarını bizle paylaştı. Renk severler için ilham verici fotoğraflarıyla dekorasyon sürecini bize anlattı.

Evinizin lokasyonu ve kendinizden biraz bahseder misiniz? 

Merhaba Ben Engla, benim için her şey olan 3 harika çocuğum var. 22 yaşında bir kızım, 18 yaşında bir oğlum, ve 2011 Eylül ayında doğmuş olan küçük bir oğlum var. Başlıca ilgi alanlarım dekorasyon, mobilyaları yeniden boyamak, tekrar kullanmak üzere kişiselleştirmek, parlatmak kısaca yenilemek. Yeni şeyler yaratmayı seven yaratıcı bir ruha sahibim. Hayatım eski mobilyaları yenilemek ve kendin yap projeler geliştirmek ile geçiyor. Norveç Spydeberg’te bir dairede yaşıyoruz. Burası çoğunlukla kooperatiflerin olduğu kırsal ve sakin bir bölge.

Evinizin bölümleri ve dekorasyon tarzınızı bize anlatabilir misiniz ?

Dairede salon, mutfak, banyo ve iki adet yatak odası bulunuyor. Ben 3 yaşında bir oğlu olan, bekar bir anneyim ve evimin dekorasyonu küçük çocuklarla yaşadığımın bir göstergesi diyebilirim. Stilimi renkli ve eğlenceli olarak tanımlayabilirim. Renkleri çok seviyorum. Çoğunlukla tüm mobilyalarım sonradan boyanmış ikinci el eşyalardır. Sahip olduğumuz mobilyalar tekrar kullanılabilir eşyalardan oluşuyor.

Projelerinizden örnekler verebilir misiniz?

Duvarlardaki çerçeveler sprey boya ile boyanmıştır. Kitaplardan masa, kaşıklardan ayna, eski kahve kavanozlarından çiçek saksısı gibi ürünler tasarladım. Eski pirinç şamdanlar boyadım.  Elişleri ile de uğraşıyorum. Çiçekler de evin vazgeçilmez üyeleri oluyor. Bu renk cümbüşüne onlar da eşlik ediyorlar.

Projelerinizi uygularken eviniz için öncelikleriniz nelerdir?

Yaratmayı ve yeni fikirler denemeyi çok seviyorum. Üç yıl önce buraya ilk taşındığımız zamanlar evin tüm duvarları bembeyaz boyalı, yerler ve evdeki tüm eşyalar  sadece natürel renklerden oluşmaktaydı. Bu trendi devam ettirmeye çalıştım ancak sonrasında hiç bana göre olmadığını farkettim. Her zaman renklere düşkündüm. Çevremde de renklilik görmek istediğimi anladım.

Evinizde ağırlıklı kullandığınız renkleri nasıl seçtiniz?

Evimde renkleri kullanmaya karar verdikten sonra gökkuşağının tüm renklerini evde görmek istedim. Bir yıl ana renkleri denedikten sonra pastel ve parlak renklerin en çok sevdiğim tonlar olduğunu anladım. Ve öğrendim ki hayatta beni en çok mutlu eden şey renkler! En sevdiklerim de sarı, turkuaz, pembe ve mint yeşili.

Nihal Müjde Yeşilova

Bir İskandinav Rüyası

Norveç kırsalında, İskandinav country yaşam biçiminin en güzel örneklerinden birini teşkil edecek bir çiftlik evindeyiz. İkisi de sanatçı olan ev sahiplerimize bu nehir kenarındaki taş ev ailelerinden kalmış. Başlangıçta tatillerde geldikleri, balık tutmaya, hafta sonu tatillerini geçirmek için tercih ettikleri bu eski ev, onları o kadar etkisi altına almış ki eşsiz doğası ve ihtişamlı taş duvarlarıyla. Şehirden ve kurumsal hayattan uzaklaşma ve hep ilgi duydukları sanat alanına yoğunlaşmalarına bile fikirsel bazda sebep olmuş demek çok da abartılı olmaz.

Evi içine temelli içine yerleşmeden evvel, bir tadilat sürecinden geçirmemişler. İçine girdikten sonra her ayrıntısıyla kendileri ilgilenmek istemişler. Bahçe düzeninden, verandaya, mutfak ve banyolardan salona kadar her alana özel olarak yoğunlaşmış ve emek vermişler. Hiç bir detayı gözünüze sokmadan ,büyük bir ustalıkla düşünüp, uygulama yaptıkları için, mekanın doğallığı da ortadan kalkmamış.

Evin doğal yapısına uygun olarak aile yadigarı eşyalara, çevredeki eskicilerden topladıkları mobilyalara ağırlık veren ağırlıklı İskandinav stili benimseyen ev sahipleri, basitlik ve sadelik ilkesini ön planda tuttukları bir iç dekorasyon tarzı benimsemişler. Fonksiyonellik ilkesinden ödün verdikleri tek alan sanatsal objeler olmuş.

Evin sınırlarının dört duvardan ibaret olmadığını hemen belirtelim. Çevreleyen doğanın sınırsız nimetlerinden faydalanmak için evin bahçe ve verandası da ustaca yaşam alanlarına dahil edilmiş.

Hatta bahçeye dökülen küçük taşlar sayesinde bolca yağış alan bölgede çamura bulaşmadan bahçede gezinilebilecek geniş de bir alan yaratılmış.

Ev Dekorasyonu – Bast Home

Ev Dekorasyonu Ev Dekorasyonu ; Hayatınızı daha güzel, pratik ve zevkli bir yaşam alanına çevirmek için gerçekleştirilen tüm düzenlemelerdir. Bir başka anlatımla bir süsleme sanatı olarak da tanımlanabilen  dekorasyon, insanın hayatına renk katma yöntemidir. Her ...

Sosyal Medya Takip

Bu sayıda, eğer daha önce denk gelmediyseniz, Lale Kunt’u sizlerle tanıştırmak ve sıcak evinden kareler paylaşmak istedim. Kendisinin gözünden fotoğrafları ve içtenlikle yanıtladığı sorularımızla bize dünyasını açtığı için tekrar çok teşekkür ediyoruz.

Lale hanım resim ve grafik sanatlar okumuş. Özellikle illüstrasyon, heykel, seramik, pano ve birçok farklı malzeme ile yarattığı kendi tasarımı olan ürünleri Carnivale Studio markası ile satışa sunmuş.

Evinizin konumu, büyüklüğü ve planıyla ilgili birkaç ipucu verebilir misiniz?

Evimiz Ataşehir’de bir site içinde,140 m2, 3+1 bir daire. İki insan, iki de kedi olarak yaşıyoruz 🙂 Burayı görür görmez sevdim. Hayallerimdekine yakın büyük ve aydınlık mutfağı, kocaman pencereleri ve her daim gün ışığıyla iç içe olması sebepleriyle ilk görüşte aşk diyebiliriz. Kapısından girdiğim andan itibaren huzur bulduğum bu yerde yaklaşık 3 yıldır yaşıyoruz.

Dekorasyonda tarzınız, ağırlıklı kullanılan renk, materyal ve aksesuar seçimleriniz nelerdir?

Dekorasyon tarzı da zamanla birlikte, yaşla, trendlerle değişiyor sanıyorum. Evlendiğimiz zaman, şimdi dönüpte baktığımızda nedenini hiç anlayamadığımız bir şekilde koyu renklerle döşemişiz evimizi. Bir kaç yıl evvel bu durum bizi boğduğunda, gidip birkaç kutu boya alıp tüm mobilyalarımızı beyaza boyadık. Kulağa çok çılgınca geliyor biliyorum ama, ilk fırça darbesinden itibaren ev aydınlandı, çok ferahladı. Ayrıca karı koca ıvır zıvırları pek severiz, evimizde her zaman çokca obje bulunur. Yakın zamanda da gözüme fazla gelen ve beni yoran objeleri azalttım. Son zamanlarda tercihim açık renklerle döşenmiş, az objeli, göz yormayan, bir tarz.

Ev yaşamında öncelikleriniz, olmazsa olmazlarınızı öğrenebilir miyiz?

Yaşantımda ve evimde olmazsa olmazım kedilerim tabi ki 🙂 Evde sürekli ayak altındalar, sağolsunlar beni hiç yalnız bırakmazlar. Biri uyursa nöbeti devreder, diğeri dibimde dolaşır durur. Dekorasyon tarzımda ise rahatlık ön planda. Uzanıp dinlenebileceğim koltuklar, göz yormayan ışıklar, bitkiler ve tabi ki resim ve fotoğraflarla renklendirilmiş duvarlar.

Evin daha çok vakit geçirdiğiniz bölümleri hangileridir?

Home office çalışan bir insan olarak en fazla vakit geçirdiğim yer, ürettiğim mekan olan atölyem. www. carnivalestudio. com için çalışırken ihtiyaç duyacağım bütün malzemeler, bilgisayarım, boyalarım, defterlerim, fırçalarım hepsi burada. Dolayısıyla günümün büyük çoğunluğu burada geçiyor.

Salon, özellikle gündüzleri neredeyse hiç olmadığım bir yer, çalışmaya mola vermek istediğimde çok sevdiğim yatakodasında vakit geçiriyorum. Yatağın karşısında kocaman bir kitaplığım ve fikrine uzun süre karşı çıktığım bir televizyon var. Yatağa uzanırım, kedilerim gelir yanıma kıvrılır, kitap okurum, film izlerim, bazen perdeyi açar gökyüzünü izler hayal kurarım.

İsminin de çağrıştırdığı gibi rengarenk, eğlenceli, mutlu ve cıvıl cıvıl bir marka olan Carnivale Studio, lisede resim, MÜGSF’de ise Grafik Sanatlar bölümünde okumuş bendeniz Lale Kunt tarafından yaratıldı. Eğitim hayatımın özetinden de farkedileceği üzere, boyalar, fırçalar, tuvaller, çeşit çeşit rengarenk malzemelerle oldukça haşır neşirim. Karaladım, boyadım, renkleri birbirleriyle karıştırdım, suluboyayı çok sevdim, okulumun heykel ve seramik atölyelerini aşındırdım, yalvar yakar fırınlarını kullandım, bölüm başkanlarını canlarından bezdirdim. Bazen güzel şeyler çıktı ortaya, baktıkca beni mutlu eden, bazen sevmedim. Her zaman sevdiğim tek bir şey vardı ama, üretmek… Aklımın güzelliklerle meşgul olmasını hep çok sevdim.”   Bu sitede gördüğünüz her şey için, bilin ki, boyaları, renkleri çok seven birinin çok sevdiği objelerdir. İster yakanıza konsun veya boynunuza dolansın bütün gün sizinle birlikte olsunlar, ister evinizde, ofisinizde, kütüphanenizde size göz kırpsınlar, emin olabilirsiniz ki sevgiyle yaratıldılar, siz onları sevin diye yaratıldılar.

 

Nihal Müjde Yeşilova