dergi_form_nisan

 

İÇ DEKORASYONDAKİ TEKNOLOJİ ALTYAPILI YENİLİKLER

 

İç mekan tasarımı; işlevsel değerleri ile mekânların kullanışlı olmasını, estetik değeriyle de yaşam alanlarımızın tarzını en etkili biçimde karşı tarafa yansıtabilmesini sağlar. En genel bakış açısıyla, sanatı ve tekniği birleştiren bir yaratım sürecinden bahsetmek mümkün olur. Hepinizin bildiği gibi bir mekan; çeşitli materyallerin bir arada, birçok parametreye göre birbirleriyle uyumlu ve amaca yönelik kullanılması ile oluşur. Gelişen dünyada, bu süreçte, müşteri ilişkileri, ürün bilgisi, uluslararası ticaret, iş organizasyonu, tasarım/yaratıcılık, lojistik, pazarlama ve bilgi/iletişim sistemleri gibi farklı uzmanlıkların eş zamanlı veya sırayla kullanılması öngörülmelidir. Bu da dünden bu güne, iç mekan tasarımı sürecini yönetmesi gereken kişilerim sahip olması gereken mesleki yetkinliklerin artmasına ve doğal olarak ürün ağırlıklı sistemlerden, hizmet ağırlıklı sistemlere geçiş yapılmasına neden olmuştur. İnsanlık, yerleşik hayata geçişinden bu yana çeşitli istekleri  doğrultusunda  kapalı yerleri planlamaya ve oraları kullanmaya başladı. Hele son 30 yılı değerlendirecek olursak “teknolojinin hızı baş döndürüyor” demek hiç abartı içermeyen bir tanımla olarak kabul edilebilir. İlerleyen teknoloji aynı zamanda yeni bir yaşam tarzı oluşması anlamına da geliyor. Teknoloji hayatımızın her alanında kolaylık sağlamaya ve yaşam biçimimizi iyileştirmeye devam ediyor. İyi teknolojiyle geliştirilmiş birçok aksesuar, odaların şıklığına şıklık katıyor. Hem şık, hem de hayatı kolaylaştıran bu teknolojik aletlerin bir kaçına göz atmaya ne dersiniz?

ŞEFFAF TELEVİZYONLAR 

Sıradan bir cam gibi görünen bu alet aslında bir televizyon. Michael Friebe’ nin tasarımı olan ve izlenilmediği zamanlarda dekorasyonunuzu şeffaflığıyla uyum sağlayan bu televizyonlara önümüzdeki dönemlerde sıklıkla karşılaşacağız gibi duruyor. Siz ne dersiniz?

ÜÇ BOYUTLU DUVARLAR

Dekorasyonda yeni yeni kullanılmaya başlayan üç boyutlu duvar kaplamaları, özellikle ortak yaşam alanları aracılığıyla hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Bu teknikle kaplanmış duvarlar aracılığıyla mekanlar derinlik kazanırken, aynı zamanda da çok farklı estetik bakış açıları yakalanması söz konusu olabiliyor.

ÇİFT AMAÇLI KÜVET

Çok kısa bir süre içinde evlerimiz şu an henüz adını bile duymadığımız birçok teknolojik aksesuar veya ürünü ağırlayacak. Bu çift amaçlı lale görünümlü bu teknolojik ürün de bunlardan biri bizce. Hem duş kabini hem de küvet olabilen, banyolarımıza fonksiyonellik ve konfor getirecek bu yeni ürün, banyolarımızın klasik yüzünü bir hayli değiştireceğe benziyor. Böylesi bir çözüm özellikle küçük banyolarda alanı daha verimli kullanabilmemizi sağlayabilir. Elbette evdeki her şeyi “ akıllı “ olanlarıyla değiştirmek istemeyebilirsiniz.  Fakat bu yeni teknolojilerin sağladığı konforu görmezden gelmek anlamına da gelmemeli. Değil mi?

LEDLİ DUVAR KAĞITLARI 

Günümüzde otomobil ışıklarından kıyafetlere kadar birçok alanda kullanılan LED teknolojisi, çok yakın bir gelecekte evinimizin duvarlarını da aydınlatmaya başlayacak hazır olun. Başarılı tasarımcı Ingo Maurer’ in yeni çalışması olan LED duvar kâğıtları, duvar süslemeleri konusunda klasik uygulamaları geri palana atacak kadar yenilikçi ve karşı konulmaz bir dizayna sahip. 16 Ocak 2012 ’de ‘‘ The Interior Innovation Award’’ ta ‘‘ Best of Best ’’ ödülüne layık görülen LED duvar kâğıtları, set olarak alınıyor. Bu sette; 320’ ye 60 büyüklüğünde alüminyum ve denge sağlayıcı paneller, bu panelleri donatan her biri yaklaşık 60 voltluk, 48 beyaz, 60 mavi, 60 da kırmızı renkte LED ampulünden oluşan beş adet kalıp mevcut. Bu kalıplar, panele gizlenmiş bir bilgisayar çipi sayesinde değişik şekillerde duvarlarınızı aydınlatmayı sağlıyor. Şu an yalnızca yeşil ve beyaz arka planları bulunan duvar kâğıtları, ileriki günlerde farklı seçeneklerle  de karşımızda olacak.

TEKNOLOJİK BATARYA 

Graff-Faucets firması tarafından geliştirilen ve Ametis Faucet ismini taşıyan bu ürün, lavabonuzun üzerindeki siyah donuk rengi ile çok şık bir dış görünüşe sahip. Bataryanın artıları saymakla bitmiyor. Led ışıklardan oluşan ve batarya çevreleyen bir halka, su sıcaklığını belirtmek için kırmızı yada mavi renkte ışık veriyor. Tek kollu tasarım suyun akış hızını ve sıcaklığını kolaylıkla ayarlanmasına da imkan veriyor.

DİJİTAL ÇERÇEVE

Bu cihazın iki önemli özelliği var; birincisi resimleri çerçeveye koymak için bastırmaya gerek kalmıyor, ikincisi ise içerisine birçok resim kaydedip kumandasıyla istenilen an değişebilmesi mümkün oluyor. Bu tür ürünler yaygınlaştıkça, önümüzdeki yıllarda baskı ortadan kalkacağa benziyor. Dijital çerçeveyi tercih etmek için bir önemli neden de büyük boyutta baskı için yüksek çözünürlüklü makinalar gerekirken, büyük boyut ekranlı bir çerçeve için o kadar yüksek çözünürlük gerekmemesi.

MULTİMEDYA MASA

Ofisler multimedya masalar sayesinde interaktif dünyayla daha rahat buluşuyor. Bu masalar, 19 inç ekrana sahip ve en az tam donanımlı bir bilgisayar kadar kullanışlı. Kablosuz internet erişimi, Bluetooth, televizyon ve video içerisinde barındırdığı teknik altyapılardan  sadece bir kaçı. 180 derecelik geniş görüş açısı ve stereo ses sistemi ile bir ofiste ihtiyaç duyacağınız tüm audio visiul konforu bir araya getiriyor. Unutmadan merak edenlere belirtelim, elbette üzerine kahve ya da çay da koyabilirsiniz.

 

dergi_form_nisan