dfot

 

 

Kumaş Kraliyeti

Bir kenti ikiye bölen nehir gibi, ayıran birleştiren, doku, denge, kimlik, hepsi bu fuarda. Paris Deco Off…’a hoşgeldiniz! Seine Nehri’nin iki ayrı yakasındaki kumaş mağazalarında düzenlenen etkinlikte bu kez kumaş mobilyayı yeniden tanımlıyor.

 

Jean Paul Gaultier 

Moda tasarımlarıyla ön plana çıkan Jean Paul Gaultier’in ikinci kez hazırladığı ev koleksiyonunun adı ‘Le Defilé’. Bu koleksiyonda yaratıcılık sınırlandırılmamış.

Dik kafalı tarzların karışımı, renk çeşitliliği, imza tasarımlar ve ölçekli çizimler dikkat çekiyor. Tamamen pamuklu dayanıklı kumaşlardan üretilen Fangio serisi büyük bir çatışma ruhu taşıyor. Yumuşak süet taklidi kumaş, sıkıştırılmış çelik levhalar çerçevesinde Gaultier logosu provakatif dokunma hissi veren bir çekiciliği ile tam bir tezat kurguluyor. Şiirsel bir pırıltı görünümündeki Mousaillon serisinde ise marin çizgiler -sıradışı bir şekilde- melek figürlerini tıpkı eşsiz bir motif gibi süslüyor. 6 farklı dekopaj stilindeki madalyon formu yaratıcı tasarımıyla beğeni topluyor.

 

Manuel Canovas 

 

Manuel Canovas’ın tasarım direktörü Ariane Dalle 2014 koleksiyonunun dikkat çeken iki farklı temasını şöyle anlatıyor; “Yeni koleksiyon ilk olarak gerçek bir küresel çingene kervanına çıkartıyor. Lamu ve Tulum adası, Goa ve Byron Bay gibi egzotik destinasyonlarda tasarım ekibimle birlikte nadide parçalar ve orjinal sanat formları keşfettik. Canlı kültürel etkiden ve şaşırtıcı renkler, göz kamaştırıcı ipekler, dokumalar, sofistike nakışla işlenmiş ketenler ve etnik baskıları kucaklayan otantik çingene ruhundan ilham aldık.”

 

 

Pierre Frey

 

Pierre Frey 2014 duvarkağıdı koleksiyonunda baştan sona orjinal çizimlerin evreninde bir maceraya, sıradışı bir dünya turuna davet ediyor. Ağaç şekilli, nostaljik, çiçekli pek çok model ve renk oryantal bir rüyadan ilham alıyor. Aloha yeni koleksiyonu ile Pierre Frey kumaşlarının modern Parisli ailelerin günlük yaşamına nasıl eşlik ettiğine göz atalım. Aloha etnik temalardan esinlenilmiş kumaşlar “vintage” mobilyalarla mükemmel bir karışım yaratarak trendlerin çağdaş takipçileri için yeni bir pencere açıyor.

 

Missoni Home 

 

Yeni enerji, sembolik işaretler, bir değişkenler sarmalı… Zengin süslemeler mobilyacılıkta modern bir vizyonu teşvik ediyor. Sakin tonlar, güçlü çizgiler ve çizgisel grafikler eksantrikliği dengeliyor. Birbirine kenetlenmiş bir çeşitlilikten geleneksel mesajlar çıkıyor. Dokusal önerilerin güçlü etkisi dekoratif projelere enerji ve canlılık veriyor. Geniş ve küçük alanlar ve koreografik buluşlara öneri getiriyor. Rosita Missoni’nin tasarladığı ev koleksiyonu mefruşat ve moda arasındaki sonsuz alışverişin büyüsünü somutlaştırıyor.

 

 

Osborne&Little

Osborne&Little 2104 Bahar koleksiyonunda göze çarpan parçalar Butterfly Garden duvarkağıdı ve döşemelik, Bird Song duvarkağıdı koleksiyonu. Her iki koleksiyonda imzası olan tasarımcı ise Kristjana S. Williams. Ayrıca Menton döşemelik ve Jaipur perde koleksiyonu görülmeye değer. Osborne&Little’ın distrübitörlüğünü yaptığı Lorca markasının Diadorim stor,  Sumatra perde, Fermina döşemelik kumaş koleksiyonu canlı renkleri ve çarpıcı desenleriyle göz dolduruyor.