Şehir içinde şehir, kentsel yaşam biçimi

Chicago şehir merkezinde bulunan Marina City binası dış görünümüyle adeta bir mısır koçanını andırmaktadır. 179 metre uzunluğunda olan kuleler 65 katlıdır. Binaların kanal üzerinde yer alması sebebiyle, binanın altında yaklaşık 700 küçük yat barındırabilen bir marina bulunmaktadır.

Mies Van Der Rohe’un öğrencilerinden Chicago’lu mimar Bertrand Goldberg tarafından 1959 yılında tasarlanan ve 1964 yılında inşaatı tamamlanan ikiz kuleler,  dünyanın en yüksek konut binaları hem de en uzun betonarme yapıları unvanını almıştır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde kule vinç ile yapılan ilk bina olmasıyla da bilinmektedir. Yapının dairesel şekli şehrin kuvvetli rüzgarının yarattığı rüzgar salınımına da karşı koymaktadır. İçinde havuz, buz pisti, bowling salonu, tiyatro, spor salonu, mağazalar ve restaurantlar bulunan kompleks, adeta şehir içinde şehir gibidir. Her iki kulede de kat planları aynıdır. Binada sarmal rampa ile çıkılan 890 araçlık bir otopark alanı bulunmaktadır.  Konutlar 21. kattan itibaren başlar. Her apartman dairesi bir balkona sahiptir. Zemin döşemeleri ve zemin çerçeve kirişleri hafif beton karışımı kullanılarak yapılmıştır.  Chicago şehri pekçok yangın geçirmiştir, ancak bina bu yangınların hiçbirinden betonarme yapısı sebebiyle etkilenmemiştir.

 

Proje, ABD’de ve dünyada kentsel gelişim için bir model oluşturmuştur ve benzeri kompleks binalar uluslararası alanda pekçok şehirde uygulanmıştır.

Dairesel bir plana oturan katların içinde dik açı içeren duvarlar yoktur.  61 katı 35 saniyede çıkabilen yüksek hıza sahip asansörlere sahip bina, 1965 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsünün New York bölümü tarafından yeni bir yaşam dinamiği yaratması sebebiyle innovasyon ödülüne layık görülmüştür.

Dünya savaşı sonrasında milyonlarca Amerikalı şehir merkezinin dışında oturmayı tercih etmiştir. Bu sebeple Goldberg’in projesi ilk başlarda bir çılgınlık olarak tanımlansa da şehirde çalışmak ve yaşamak üzere tasarlanan bina, küçük bir alanda herşeyi sunan bir yaşam alternatifi getirmiştir. Kanal üzerinde gezinirken, farklı mimarisi ile Chicago şehir silüetine farklı bir güzellik katan bina her daim dikkat çekmektedir.

Seçil Mutlu