dfot

“İnsana insan gerek” dendiğinde bu cümlenin gelişine hepimiz ”e tabii” deriz demesine de ömrünüzde başınıza gelmiş gelecek her şey ile ilgili isimleri değişse de ilk haberdar edeceğiniz kişilerdir arkadaşlarınız.

Arkadaşlıkların nelere rağmen,  neler uğruna sürdürülebildiğini öğreten ve 1994-2004 yılları arasında 10 sezon ve 238 bölümle en uzun soluklu dizi film lerinden birinin de adı “Arkadaşlar”. Orjinal ve hepimizin bildiği adı ile “Friends”. Yukarıda bahsi geçen ve bizde birçok çağrışım uyandıran soruların yüzlercesi her bölümde karşımıza çıkmıştır. Dizilerin içerisinde bu kadar uzun soluklu ve hepi topu 4-5 mekan kullanılarak, arada çok ünlü isimlerin konuk sanatçı olarak katılımlarına rağmen neredeyse aynı isimlerle çekilen diziye az rastlanır.

Ama gerek işlenen konular gerek oyunculuklar ve gerekse mizahın müthiş kullanımı, kültürlerarası farklılıklar gözetmeden tüm dünya tarafından sevilen bir fenomen ortaya çıkartmış.

 

İlk mekanımız hikayelerin çoğunun geçtiği evlerden biri olan Monica’nın evi. Monica önce burada Rachel ile beraber yaşamaya başladı. Bir dönem iddiada kaybettikleri, kısa süre boyunca Joey ve Chandler’ın egemenliğine geçen bu topraklar, sonrasında ani bir kadınsı hamle ile geri alınmıştır.

 

Duvarların rengi tatlı bir mor olan daire, genel plan olarak iki oda ve bir büyük salondan oluşmaktadır. Açık mutfağın masası ile beraber salona dahil sayılabileceği dairede, bir küçük depo odası, bir balkon ve bir de banyo bulunmaktadır. Oturma alanını, eski bir sehpa ve karşısındaki televizyon kanepesi ve koltuk salonu tamamlamaktadır. Televizyon alanında eski bir poster bulunmaktadır. Bu poster oyuncak at içerikli bir reklam posteridir ve tasarımcısı Cheret Pariste tarafından”Aux Buttes Chaumont” isimli bir mağaza için yapılmıştır.

Her ne kadar daire 3 duvardan oluşuyor gibi gözükse de 4.duvar bazı iç sahnelerde özellikle balkon sahnelerinde görünmektedir.Bu duvar normal çekimlerde boş bırakılmış ve çekimlerde netlik sağlanması amaçlanmıştır.

Mutfak tezgah ve dolapları ile beraber, özellikle dizinin birçok çekiminin yapıldığı masa ve çevresindeki her biri farklı tasarım sandalyeler yemek takımlarının oluşmasını sağlamıştır.

 

Odaların tipik New York evlerinde olduğu gibi küçük olmasının yanısıra genel dekorasyon açısından açık mutfak ve salon yerleşimi ile tüm dizide kalabalık ortamların küçük mekanlarda oluşturulabilmesi ile ilgili bir çok fikir bulunmaktadır.

Dizi karakterleri ile bütünleşmiş bir diğer mekan ise Central Perk

Cafe’dir. Kahramanlarımız evde ve işte olmadıkları neredeyse her anlarını burada geçirmektedir. Mekan Monica’nın dairesinin hemen altında New York City Greenwich Village’dedir.

Kafede, büyükçe bir bar, küçük sohbet masaları, dükkanın ortasında meşhur turuncu kanepe, koltuk ve büyük bir orta sehpa yer almaktadır. İşin en esprili yanı ise bu büyük yerleşim alanı, kafe ne kadar yoğun olursa olsun sürekli olarak kahramanlarımız için uygundur.Hatta bir bölümde bu espriden yola çıkılarak kahramanlarımız cafeye gelirler koltuk ve kanepe dizinin yaratıcıları Kevin Bright, Marta Kauffman and David Crane ile doludur. Birbirlerine bakarlar ve hemen mekanı terk ederler.

 

Arka plandaki sanat eserleri neredeyse her bölümde değişiklik göstermektedir. Bu imajlardan bazıları King Kong ve Sam Amca’dır. Ancak mobilyalar ve yerleşim neredeyse tüm dizi boyunca aynı şekilde tutulmuştur. Mekanın en dominant mobilyası kuşkusuz hep üzerinde oturulan turuncu kanepedir. Tüm karakterler kafede ise, kanepeye biri, yeşil koltuğa diğerleri, kolçaklardan birine de bir diğeri oturur. Kanepenin yanındaki koltuk boş bile olsa hiçbir zaman ona başkasının oturmasına izin vermezler. Hatta bir bölümde Chandler’in oradan oturan birini kaldırdığı bile görülmüştür.

Kanepe aynı zamanda açılış introsundaki görüntülerde süs havuzunun yanında kullanılmıştır.

The Central Perk kafesi dizinin en çok bilinen figürlerinden biridir.Hatta 2006’da İranlı iş adamı

Mojtaba Asadian bu kafenin franchise’ını 32 ayrı ülkede vermeye başlamıştır. Cafenin dekorasyonundan etkilenen bir çok mekan duvarlardaki tuğlalardan, masalara tabii ki kanepeden bara kadar dekorasyonu kopyalamaya çalışmışlardır. Central Perk Warner Bros bünyesindeki bir müzenin parçası olarak tekrar inşa edilmiş ve The Ellen DeGeneres Show’da kullanılmıştır.

Dizinin ikinci evi olan mekan, Monica’nın dairesinin tam karşısında aynı yerleşim planı ile yer almaktadır. Diğer dairenin üstlendiği tüm arkadaşların buluşma noktası misyonundan farklı olarak burası bekar erkeklerin buluşup bira içebilecekleri, konforlu TV koltuklarında “Sahil Güvenlik” dizisi seyredebilecekleri, langırt oynayıp yerleri kirletebilecekleri bir havaya sahiptir. Aynı zamanda bir ördek ve bir civcive ev sahipliği yapan bu dairede tembel bir yaşam şekli hüküm sürdüğünden, dekorasyon da basit ve az mobilya üzerine kurulmuştur. Yanlışlıkla Chandler’ın oda kapısının yarısını testere ile kestiklerinde, Rachel o eve taşınana kadar tamir edilmemiştir. O geldiğinde de kapı sadece yapıştırılmıştı.

Bu daireye Chandler, dizinin başlamasından önceki bir zamanda taşınmıştır. Birçok ev arkadaşı ile yaşadıktan sonra Joey yanına taşınmıştır. Dizinin ikinci evi olan mekan, Monica’nın dairesinin tam karşısında aynı yerleşim planı ile yer almaktadır. Diğer dairenin üstlendiği tüm arkadaşların buluşma noktası misyonundan farklı olarak burası bekar erkeklerin buluşup bira içebilecekleri, konforlu TV koltuklarında “Sahil Güvenlik” dizisi seyredebilecekleri, langırt oynayıp yerleri kirletebilecekleri bir havaya sahiptir. Aynı zamanda bir ördek ve bir civcive ev sahipliği yapan bu dairede tembel bir yaşam şekli hüküm sürdüğünden, dekorasyon da basit ve az mobilya üzerine kurulmuştur. Yanlışlıkla Chandler’ın oda kapısının yarısını testere ile kestiklerinde, Rachel o eve taşınana kadar tamir edilmemiştir. O geldiğinde de kapı sadece yapıştırılmıştı.

Bu daireye Chandler, dizinin başlamasından önceki bir zamanda taşınmıştır. Birçok ev arkadaşı ile yaşadıktan sonra Joey yanına taşınmıştır. Monica’nın hırsı sebebi ile girdikleri bir iddiayı kaybeden kızlar, evlerini erkeklerle değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu iddia sonrası erkeklerin evini bir türlü kendi evine benzetemeyen Monica ve Rachel, bir süre sonra erkekleri, birbirleri ile öpüşme görüntüsü rüşveti ile kandırarak evlerini geri almışlardır. Bu dönemde evin dekorasyonu Monica’nın elinin değmesi ile bambaşka bir hale gelmiştir. 5.sezonda Ross’un evinden olması sebebi ile erkeklerin yanına taşınmış ama bütün garip alışkanlıklarını ve eşyalarını beraberinde getirmesi sebebi ile onu evden gitmeye ikna edene kadar erkeklerin dairesi iyice kalabalık bir dekorasyona bürünmüştür. Dekorasyon olarak en göze çarpan eşyalar: ortada bulunan önce tek, sonra iki adet olan TV koltuğu, langırt masası,  duvarda Laurel ve Hardy’nin bir fotoğrafı (1928 Leave ‘Em Laughing), The Three Stooges heykeli ve 1976 yılı çekilmiş olan Les Mystères de New York filminin posteri bulunur.

Joey’in odasında bir Scarface posteri de bulunmaktadır. İlk bölümlerdeki TV ünitesi,  bölümlerin birinde Chandler’ın özür dilemek için aldığı büyük TV ve dolabı ile değiştirilmiştir. Tipik Amerikan dekorasyon tarzının en önemli unsuru olan kanepeler hemen hemen bütün sitcom tarzı dizilerin vazgeçilmez mobilyası olmuştur. Bunun dışında ortaklık gösteren objeler, büyük sehpalar, lambaderler, TV koltukları ve kütüphanelerdir.

Dizi yayınlandığı ilk günden bu zamana kadar defalarca tekrar yayını yapmasına rağmen halen en çok izlenenler kategorisinde kendine yer bulabilmektedir.Dizinin büyük hayran kitlesi sosyal medyada da büyük ilgi göstermektedir. Örneğin Facebook’da 20 milyon civarı bir kitlenin beğenisini alan Friends, internette kendine ait yüzlerce blog’a sahiptir. Sezon bölümleri DVD ve Blu-ray set olarak tüm dünyada satılmaktadır.