dergi_format_mart

 

BÜYÜYEN ŞEHİRLER KÜÇÜLEN MEKANLAR…

İlk kez Manhattan da ev kiralarını duyduğumda kulaklarıma inanamamış ve kendi kendime ‘’ bu küçücük daire için bu denli para ödemek deli işi’’ demiştim. Tokyo da bir ailenin yaşadığı evi gördüğümde ise gözlerime inanamadığımı ve onlar için derinden üzüldüğümü hatırlıyorum. Büyüdüğüm aile evini, o yıllarda tek başıma yaşadığım daireyi düşünüp, kendimi çok şanslı hissetmiştim. Ancak şehirler büyüdükçe yaşam alanlarının küçüldüğünü zamanla herkes gibi ben de gördüm. Dünyanın tüm büyük kentlerinde, artan nüfusla birlikte yaşam alanları küçülüyor. Ülkemizin büyük kentleri, başta İstanbul da bundan nasibini alıyor. Büyük şehirlerde yükselen arsa fiyatları yaşam alanlarının küçülmesine neden oluyor. Büyüdüğümüz evler gibi değil artık yaşam alanları. Metrekareler daha küçük, yaşam mecburen daha pratik. Çok sevsek de işlevi olmayan eşyalar artık yaşantımızın bir parçası olamıyor ne yazıkki. Genellikle beğensem de zaman zaman soğuk ve ruhsuz bulduğum minimalism bu nedenle hızla yükselen trend haline geldi. Küçük alanlarda geniş ve ferah bir yaşam alanı yaratmak elimizde. Bunun için temel bilgilere ve bazı tüyolara gelin birlikte göz atalım…

 

MOBİLYA ÖLÇEKLERİNE DİKKAT

Hepimizin yanlış bildiği bir şeydir, küçük mekanlarda yalnızca küçük eşyalar olması gerektiği. Büyük bir eşyanın odayı domine etmesinden korkulur. Ancak bu bilgi yanlıştır. Pek çok küçük eşya yerine büyük ve iyi seçilmiş bir koltuk ya da kanepe küçük olan mekanda göze çarpacak ve çok şık duracaktır. Ancak bu demek değil ki, seçeceğiniz tüm ürünler büyük hacimli olmalı. Mesela sandalye seçimlerinizin kolçaksız modellerden yana olmasında fayda var. Ya da hantal ve geniş bir orta sehpa yerine daha az yer kaplayan bir model işinizi görecek ve az yer kaplayacaktır.

 

BELİRGİN DESENLERDEN KAÇININ

Küçük bir mekan için eşya seçiminde büyük ve yorucu desenlerden kaçınmanız gerekir. Büyük desenler eşyayı olduğundan da büyük gösterir. Desenli kumaşlardan vazgeçemiyorsanız bile, hafif ve çok belirgin olmayanlardan yana seçiminizi yapmanızı öneririm. Desenlerin yanı sıra renk seçimini de pastel renkler gibi açık tonlarda olmalı. açık renk, mekanı daha ferah ve büyük gösterecektir.

 

AYNA VE CAMLA IŞIK OYUNLARI

Küçük bir mekanı daha derin ve aydınlık göstermenin kuşkusuz en iyi yolu ayna ya da camdır. Cam ve aynayı yalnızca duvar aksesuarı gibi hayal etmeyin. Mesela masa ya da sehpa seçiminizde ahşap yerine camı kullanabilirsiniz. Cam raflar fazla yer kaplamazken ve göz yormazken, aksesuarlarınızı sergileyebilirsiniz. sergilemek aksesuarlar ya da çerçeveler güzel ışık oyunlarına neden olabilir.

 

PERDE SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Küçük bir alanı ferah göstermek için seçeceğiniz perdeler çok önemlidir. Öncelikle, perdeler pencereyi kapayacak şekilde durmamalıdır. Camı kapatan perdeler, yaşam alanını karartacak ve kalabalıklaştıracaktır. Bir başka tüyo ise pencerelerin tavandan aşağı sarkması gerektiği. Pencere hizasından, genellikle ferforje seçimlerinde olduğu gibi, sarkan perdeler tavanı daha alçak göstereceği için mekanı da küçültecektir.

 

DİKEY DÜŞÜNÜN

Küçük alanları daha büyük göstermenin bir başka sırrı ise dikey düşünmektir. Seçeceğiniz aksesuarlar ve aydınlatmaların dikey yani uzunlamasına olması, daha az yer kaplamalarını sağlar. Ayrıca dikey eşyalar gözü yanıltacak ve mekanın olduğundan daha derin algılanmasını sağlayacaktır.

 

KÜÇÜK MUTFAKLAR

Günümüzde yemek yapan erkek sayısı her geçen gün artsa da, halen çoğunlukla kadınların çokça zaman geçirdikleri yaşam alanı mutfak. Her kadın ferah, kocaman bir mutfak hayal eder. Ancak küçülen evlerden mutfaklar da nasibini alıyor ve her geçen gün dar alanlar haline geliyor. küçük bir mutfağı kullanışlı ve ferah bir hale getirmek elimizde. Bunun için kesinlikle yapmamamız ve yapmamız gerekenler var. Mutfak dolapları kesinlikle koyu renk ve çok sık olmamalı. Aksi halde küçük bir mutfak sıkışık ve dar görünür. Bunun yerine, açık renk ya da cam kapaklı dolap kapakları ve raflar tercih etmelisiniz. Yeriniz çok darsa ve mutfak gereçlerini sığdıramıyorsanız, raflarda hem çok şık duracak hem de gereçlerinizin daha düzenli durmasını sağlayacak metal kutuları kullanmanızı öneririm. Bunlar mutfakta yaşanmışlık hissi verirken, dağınıklığı önlerler. Profesyonel mutfaklarda görmeye alışık olduğumuz tezgah üzerine duvara asılan mıknatıslı çelik bantlarda ise, günlük kullanımdaki mutfak gereçlerinin elinizin altında olmasını ve yer kaplamamalarını sağlar. Üstelik eskiden bu tip aksesuarlar pahalı ve zor bulunuyorken, şu an Ikea, Bauhaus gibi pek çok yerde uygun fiyata satılıyor. Her alanı verimli kullanmanız çok önemli, buzdolabının üzerine magnetler yardımıyla notlarınızı asabilir, kapı arkalarını da askılıkla değerlendirebilirsiniz.

 

KÜÇÜK YATAK ODALARI

Yatak odasının ferah olması güne daha keyifle başlamamızı sağlar. Ancak yeterli alanınız yoksa bu ferahlığı yakalamak kolay değildir. Bazı hileler ve püf noktalarıyla olduğundan daha büyük görünen ve ferah bir odaya sahip olabilirsiniz. Boy boy yataklar mevcut. Dar bir odada yatak seçimine dikkat edilmesi gerekir. Çift kişilik olsa da mega boylardan kaçınmak gerekir. Aynı şekilde karyola seçiminde de hantal ve yer kaplayan modellerden uzak durmalısınız. Bazalı modelleri tavsiye ederim. Günlük yaşamda kullanılman eşyalarınızı depolayabilirsiniz. Ayrıca çok şık modelleri var artık günümüzde. Evin diğer mekanlarında olduğu gibi bol miktarda ayna kullanmanız odayı çok daha derin gösterecektir. Kıyafet dolabınız yatak odasında ise ayna kapaklar işinizi görecektir. Renklerde ise gene pastel tonlarını kullanmalısınız. Yatak örtüsü ya da çarşaflarınızı renkli ve desenli seçip odayı canlandırabilirsiniz.

 

dergi_format_mart