begüm akdoğanlar

Bast Moda | Umuda Yolculuk

Bast Moda / Umuda Yolculuk Yılın son ayını hep çok sevdim ben. Renklerin canlılığından, havanın soğuk oluşundan, ışıl ışıl süslemelerden, kar yağma ihtimalinden, hediye alıp vermekten, özenerek paketleme yapmaktan, doğum günümü kutlamaktan, gülümsemelerin çokluğundan, çıtır ...

Bast Moda | Dönüm Noktası

Bast Moda / Dönüm Noktası DÖNÜM NOKTASI Zaman  kavramının su gibi akıp geçtiği bir dönemi yaşıyorum(z). Yaz gelsin diye debelendik durduk ama nedense bir sonbaharı çağırıyor içim. “Nedense” kısmını açıyorum simdi sizlere… Hayatımız çeşitli dönüm ...

Bast Moda | DOĞANIN MODAYA İLHAMI

DOĞANIN MODAYA İLHAMI Temmuz ayının başlamasıyla beraber 2016 ilkbahar-yaz modasına dair tüyolar bizlere ulaşmaya başladı.  Defileler ve trendlere dair fuarlar bu ay itibariyle ajandalarımızı dolduruyor ve de asla kaçırılmaması gerekenler listesi uzamaya devam ediyor.   ...

Bast Moda | Elim Sende

Bast Moda / Elim Sende Son zamanlarda birçok yerde sıklıkla rastladığım bir trendi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ev dekorasyonunda ofise, tuvallerden kıyafetlere, bardaklardan ayakkabıya kadar heryerde bir “el” figürüdür gidiyor. Birçoğunuza antipatik gelebilir ama inanın göz gördükçe alışıyor insan ve edinesi geliyor. Oldum olası sevmişimdir heykeltraş veya ...

Bast Moda | Kadının Bereketi

Bast Moda / Kadının Bereketi Mayıs ayı denince akla güneşin ısıtmaya başladığı kemiklerimiz, havada uçuşup bizi kovalayan polenler ve Anneler Günü geliyor! İşte bu sebeple bu ay sizlere, etrafımdaki başarılı kadın girişimcilerden bahsedeceğim. Ayrıca öncelikle ...

Canavarların İstilası

Dikkat! Dikkat!  Bu bir uyarıdır; canavarlar moda dünyasını işgal etmiş bulunmaktadır!

Evet doğru duydunuz, modanın içindeki bu hareketin, hiç bu kadar eğlenceli olacağını düşünmemiştik. Şeytan detaylarda gizlidir mottosunun yerini, canavarlar detaylarda gizlidir şeklinde yeniden yorumlarsam sanırım durumu özetlemiş olurum.

Ben canavarları moda dünyasından önce, Tim Burton ile sevdim, hem de yıllar önceki filmi Beetle Juice ‘da.  Komedi unsuruyla, gerçek ve gerçekdışı olanı en iyi harmanlayan yönetmen benim için… İtiraf ederim ki, o zamanki yaşımda üç defa Beetle Juice demekten biraz korkuyor, ama bir yandan deyip biran önce karakterlerin yanına gitmek istiyordum. Tüm cesaretimi toplayıp içimden bu kelimeleri tekrarlarken soğuk bir ter döktüğümü hatırlarım. Baktım ışınlanmıyorum, ardarda yüz defa herhalde tekrar etmişimdir…

 

Geride bıraktığımız kış sezonunun modasında canavarları sahnede görmeye başladık, bu trendin devamı olarak da yaz sezonunda başımız onlarla dertte Şaka bir yana, moda son birkaç yıldır şu ikilemi savunuyor; kadınsı bir kıyafeti  çocuksu bir desenle veya aksesuarla hareketlendirme.

 

Bunun iki sebebi var; kan değişimi yaşayan köklü moda evlerine atanan genç soluklu tasarımcılar ve modaya para harcayan kitlenin kimliğinin doğuya kayması.

 

Öncelikle ilk maddeyi açalım; 1950’ler itibariyle ismini duyurup, köklerini günümüze uzatmış olan modaevleri, kaliteyi verebiliyor ancak tasarımda geri kalıyordu.  Çünkü iyi birer terziydiler, şimdikiler ise iyi birer tasarımcı.  Arada fark var dikkatinizi çekerim; terzilik zanaat iken tasarımcılık sanattır.  Ben tasarımcıyım, bir hikaye yazarım, tüm karakterlerini, yan unsurlarını, dekorunu, mutfağını en ince ayrıntısına kadar hazırlarım ama zanaatçim yani bu malzemeyi bütünleştiren ustamdır.

 

İşte tam da bu noktada iflasın eşiğine gelen moda evleri akıllıca bir karar aldılar. Yeni nesil tasarımcıları, kreatif direktör ve baş tasarımcı olarak markalarına atayarak, doğru zamanda doğru bir hamle yapmış oldular. Böylelikle, günümüzün ses getirecek tasarımları ile kaliteli işçilik birleşmiş oldu.

 

Bu geçen süre zarfında önemli bir unsur Batı’dan Doğu’ya kaydı; alım gücü yani para.  Avrupa geneli ve Kuzey ülkeleri çeşitli sebeplerden ötürü ekonomilerinde kan kaybı yaşarken, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri piyasanın yeni patronları oldu.  Bunu gören moda dünyası, tasarımlarında algıda seçicilik yaparak, müşteri profillerinin tercih edebileceğini umdukları tasarımlar yapmaya başladılar.

 

Stillerini tamamen kendi istedikleri hayal dünyasında yorumlayan Uzak Doğu insanına göre daha eğlenceli, komik,  sıradısı, biraz da çocuksu koleksiyonlar hazırladı moda duayenleri.  An itibariyle canavarlar, önce podyumları, ardından da sokakları istila etti J

 

Üretimde piyasaya en çok hareket getiren ürün tabii ki çantalar oldu.  Beklenen talebin karşısında şaşıran tasarımcılar, ardı ardına ilave kapsül koleksiyonlar hazırlayarak, reyonların boş kalmasını engelledi.  Pahalı markalarda bu akışı gören hızlı moda markaları çocuksu unsurlardan ilham alarak, genç koleksiyonlarının üzerine ilaveler yapıp, Çin üretim adetlerini daha da büyütmüş oldular.

 

Gabriel Chanel’in ruhunu, markaya yansıtan Karl Lagerfeld, tasarımlarında sınırlı da olsa bu detaya yer verdi. Kendi adını taşıyan markasında ise ruhu tamamen özgürdü. Fendi adına hazırladığı kolekesiyonda da görünen o ki, bize lüksün içindeki alaycı ifadeyi vurguladı.

 

Bu renklilik ve sıradışı baskılardan elbette ki modayı takip eden yan sanayiler de nasibini aldı. Denizkızından hallice renklenen saçlarımız, küçük Ponylerin yeleleriyle yarışıyor.

 

Ojeler ise altın çağını yaşıyor. Eskiden iki üç renkten birini alırken şimdi yüz renkten yüzünü de almak istiyoruz. Manikürlü manikürsüz demeden renklere bulanıyoruz.  Aslına bakarsanız da iyi oluyor, moral oluyor. Dünyanın ve de ülkemizin gündemindeki can sıkıcı ve üzücü olayların negatifliğinde, birazcık pozitif enerji verebiliyorsa bize ne mutlu…

 

Dünya markalarından bu tasarımları almak birhayli güç ama biraz hayalgücünüz ve elbeceriniz varsa internette biraz araştırma yaptıktan sonra kendinize uygun canavarlar, robotlar veya sıradışı yaratıklar yapabilirsiniz. Hem de kimsede olmayacak olmasının güveniyle, göğsünüzü gere gere kullanırsınız .

 

Sevgilerimle,

Begüm Akdoğanlar

dfot

 

2014 Yazı Bizi Bekler…

Bu yazın bizce genel temaları; dokuların ön planda olduğu bir materyal seçimi, renklerde ve desenlerdeki çeşitlilik ve doğa kavramının gerek malzeme kullanımında gerek de tasarımda öne çıkan temalar olması.

Rengarenk

2014 yazı belli başlı markaların kataloglarından da rahatlıkla gözlemleyebileceğimiz gibi tek bir kavramla açıklanmak zorunda olsa “renkli” diye özetlenebilir diye düşünüyoruz. İki ayrı palette ilerleyen bir renk çeşitliliği bu; pastel tonlar bir yanda canlı frapan tercihler diğer tarafta. Kişisel seçimleriniz ve mekanda yaratmak istediğimiz etki bizi bu iki seçim arasında, kendimize uygun olanı seçmeye itecek. Özellikle saks mavisi ve kırmızı gibi iddialı ve göz alıcı renkler, marin temalarıyla ve yazlık evlerde açık renk fon üzerine rahatlıkla kullanılabilecek renkler. Hem döşemelerin üzerinde yer alacak ev tekstilinde, hem de her türlü dekoratif aksesuarda bu yıl bu ikiliyi çok sık yan yana göreceğiz.
Pastel pembeler, yeşiller, maviler aynı şekilde bu yılın gözde renkleri. Siz de huzur veren, içinizdeki çocuğu ortaya koymanızı sağlayacak masalsı ortamlar yaratmak istiyorsanız, pastel tonlarının hafifleten, ferahlatan etkisinden faydalanabilirsiniz. Özellikle outdoor kullanımlarda, gündüz akşam rahatlatıcı bir etki yaratacağınız garanti bu tonları tercih ettiğinizde.
Bu yaz diğer yıllarda çok sık görmediğimiz başka bir renk kullanımı seçeneği de çok gündem de olacak onu da belirtmeden geçmeyelim. Sofra takımlarından, yemek masanızın etrafındaki sandalyelere, yastıklardan, yatak örtülerine kadar yaygın olan bir trend var; rengarenk kullanım. Kırmızılar, yeşiller, sarılar, maviler bir arada kullanılabiliyor bu yıl rahatlıkla. Hatta birçok markanın koleksiyonlarında da bu tür önermeler var. Şezlongdan, sandalyeye, çatal bıçaktan, mutfak eşyalarımıza kadar yansıya bu renk çeşitliliği ile evlerimizde kendi gökkuşaklarımızı yaratabileceğiz. Bu yıl yaz ortamları rengarenk olacak demek yanlış olmaz.
Bu yılın bu rengarenk temasının en güzel yansımalarından biri de sokak kapılarında görülüyor; aynı renk sıkıcı daire veya ev kapınızdan sıkıldıysanız, gün bugündür. En sevdiğiniz rengi veya evinizin dekorasyonuna en uygun olduğunuz rengi dış kapılarınıza uygulamak bu yıl çığ gibi büyüyen bir trend. Neden siz de bir parçası olmayasınız bu akımın? Apartman içindeki bütünlük hissini çok da zedelemen kendinizi ve evinizi en iyi anlattığınız rengi dış dünyaya açmak da özgürsünüz bu yıl. Üstelik bu uzun süredir devam eden ve daha uzun süre de devam edecek bir akım gibi duruyor, hiç çekinmeden siz de katılabilirsiniz.

Ev tekstilinde desen ve doku ön planda

Geometrik çizgiler ve doğa referanslı desenler bu yazın en favori görsel zenginliği bizce. Döşemeden, perdeye her türlü ev tekstilinde bu iki temayı sıklıkla göreceğe benziyoruz bu yaz. Daha romantik country veya provans bir tarzınız varsa o zaman dev kelebekler, bahar dalları, çeşitli hayvan figürleri ile bu yaz çok haşır neşir olacaksınız demektir. Evlere yaz coşkusunu ve neşesini katmanın çok da etkili bir yolu olduğunu düşündüğümüz bu desenlerin bu yıl ki popülerliği en çok hayvan ve doğa dostu yaşam biçimlerini uzun zamandır hayatına katmış kişileri memnun edecek hiç şüphe yok ki. Belki geçtiğimiz yıllarda dev bir kelebeği koltuklarınıza kondurmakta, ya da aslan başlı bir yastığı dinlenme köşeniz için satın almakta zorlanmışsınızdır çok isteseniz de yadırganır, hafif veya çocuksu bulunur diye çekimser kalmış olabilirsiniz. Eğer öyleyse gün sizin gününüz.

Geometrik desenler bu yılın ikinci öne çıkan desen teması. Çiçeklilerin bile nerdeyse bu desenlerle kombin edildiği formlar sıklıkla kullanılıyor bu yıl. Daha modern çizgileri veya İskandinav stil gibi daha sade formları tercih edenler için yazın neşesini yaşamakta uygun bir yol olabilir bu tür kullanımlar.
Kumaş dokuları bu yıl çok gündemde olacağa benziyor, halıdan perdeye tüm ev tekstilinde dokunma hissinizi tetikleyecek malzemeler ön plana çıkıyor. Farklı desen ve dokuların birlikte kullanılması, ya da bazı kumaşların bazı mevsimlere sıkışıp kalması gibi tabular bu yıl tamamen aşılmış gibi duruyor.
Aksine farklı kumaş türlerinin, farklı dokuların bir araya gelmesi ile oluşan yaratıcı kombinler, bu yazın gerçek starları olacak bizden söylemesi.

Ham ahşap, yazın favorilerinden

Gerek bahçe mobilyalarında, gerek ev içi kullanımlarda dekorasyonda bu yaz ham ahşap rüzgarı esecek. Doğal bir sadeliğin yanı sıra, ahşah dokusunun ön plana çıktığı doğal malzemeler yatak odalarımızdan, oturma gruplarına, yemek odalarından, mutfak ve banyo dolaplarına kadar birçok yerde karşımıza çıkacak. Buna zeminleri de katarsak ham ahşap görünümlü yalın dokunuşlar doğayı çağrıştıran zarif esintiler katacak hayatımıza demek yanlış olmaz. Ortama keskin çizgilerle sınırlamalar getirmeyen bu ahşap uygulamalar özellikle döşemelikte vurgu yapılması istenen tasarımlarda ve bol aksesuarla öne çıkan ve buna rağmen karmaşadan uzak durmak istenilen ortamların gözdesi olacak.

Yakın olduğu yalın formların yanı sıra neoklasik veya country koleksiyonlarda da bu yaz sıklıkla rastlaya doğal ham ahşap malzemeler yazı her türlü etkiten ve etkenden uzak doğal yaşamayı tercih edenler için uygun bir seçenek olarak düşüncesindeyiz. Üstelik çağrışımları itibariyle kendinizi özlemini çektiğimiz natürel yaşama daha yakın hissetmenizi sağlayacak. Tabii bu durumda doğal döşemelik kumaşlar uygun kombini yakalamak için diğer önemli bir faktör olarak çıkacak önümüze.

 

Duvarlarınız sizinle aynı dilde konuşacak

Son yıllarda, gerek birbirinden çeşitli duvar kağıtlarıyla gerekse çeşitli kaplama yöntemleriyle duvarlara bir doku kazandırmak oldukça yaygın. Artık neredeyse sınırsız renk ve desen çeşitliliği ile karşımıza çıkıyor üstelik her biri. Önümüzdeki yaz aylarında da bu durum değişmeyecek bir farkla, bu yıl bu koleksiyonlara özel üretim ve kişiselleşmiş ürünler de artık gündemde olacak. Size özel duvarlar, sizin seçtiğimiz tasarım ve desenlerde tasarlanmış, kısacası sadece dili olan değil, sizinle aynı dilde konuşan duvarlar çok popüler. Sevdiğiniz sanat eserinin veya favori temanızın duvarlarınızı süslemesini istiyorsanız bu yıl size uygun ürünü bulmanız hiç de zor olmayacak.

 

Teraryum tartışmasız yazın da gözdesi

Bahçelere açılmak rengarenk çiçekler, davetkar çim alanlar bütün yaz yeni gözdelerimiz olacak hiç şüphesiz. Ama evlerin içerisine girdiğimizde terrarium salgını bu yaz da devam edecek gibi duruyor. Sofra tasarımlarından, balkonlara mutfaklardan banyolara kadar her an her yerde bir terrariumla karşılaşmanız çok mümkün.

 

2014 YAZINDA ÖNE ÇIKANLAR

 

JALE KULİN
Mimar

Renk doku boyut birbirini pek tamamlayan bu üçlü , aslında genel tasarımın temel taşlarından , ancak trend kurbanı olup zaman zaman hayatımızdan siliniyorlar. Bu sezon kuvvetli donüşleri ile daha sıcak ve kimlikli mekanlar yaratabiliyoruz.

Renk

Renk benim için sihirli değnek olmuştur her zaman . Bu sene Türkiye’de, giyim modası akımlarının dayanılmaz renk patlamasına dekorasyon sektörü de katıldı nihayet. Bu yaz favori temalardan yola çıkarsak eğer mercan, turkuaz, fosforlu sarılar, zümrüt yeşilleri, susamışcasına renk, ve daha da renk diyebilirim! Aslında yurtdışında mekanlar eskilerden beri çok renkli ve cesaretli. Genel olarak sıcak iklim kültürlerine de baktığımızda renk karışımlarının çok çeşitli olduğunu görürüz. Meksika, güney Italya, Fransa Alsace bölgesi, Fas mimarileri bunların keyifli örneklerinden. Renk konusunda uzağa bakmaya gerek yok: Doğa başlı başına bir ilham kaynağı..

Doku

Doğa’dan yola çıkmışken mermer ve taş dokuları, yüzeyleri kertilmiş ahşaplar, paslanmış metal, hem modern , hem de “timeless ” mekanlarda çok severek kullandığım malzemeler. İç ve dış mekanlara kattıkları yaşanmışlık duygusundan çok keyif alıyorum. Doğal malzemeler döşeme zorlukları ile karşı karşıya bırakıyor bazen , bu noktada seramik teknolojisinin gelişmesi ile dijital baskı birleşince, ortaya çok başarılı ürünler çıkmakta , artik biz mimarlarin bile burun kivirmayacagi gerceklikte. Bunlara ornek olarak Seranit mermer dokuları, Vitra laminam serisinin metalik 3 mt’lik seramikleri kayda değer imkanlar sunuyor.

Boyut

Renk, doku, boyut aslinda üc silahşorler misali birbirleri ile cok bağlantili, dinamik bir üçlü. Boyutlu , farklı derinlikte taşlar, ahşap paneller tavandan sarkıtılan öğeler, mekana anında karakter katıyor ayrıca akustik olarak da yankılanmayı önlüyor. Bu malzemeler mekanların mimari kurgusunu da belirgin bir şekilde değiştiriyor. Salt Galata’da sinema salonu, Zorlu Performans Sanatları Merkezi boyutlu kaplamanın mimaride belirgin örneklerinden .

Pebble Design
Neslihan Pekcan

Bu yıl tasarım trendleri ve temaları arasında doğaya ve öze dönüş ile farklı malzemelerin birarada kullanımını tercih edeceğiz. Giderek kabalaşan şehir ve kentlerimizden azami ölçüde faydalanırken devamlı değişim, hareket kavramı, fonksiyonellik ile elele ilerlemekte. Alan veya tasarımları yeni amaçlara göre düzenleme tüketicinin esasen ihtiyaclarını gideren tecrübe arzusuna hevesle cazip gelmekte. Ahşap ve endüstriyel metal malzemelerin birlikte kullanımı artarken tasarımlarda çizgisel kontrast yaratmak ön planda. Geometrik formların bir arada kullanılmasının yanısıra açıların mekanlara kattığı kuralsızlık özellikle Pebbledesign’in tercihleri arasında. Mobilyalarda iki boyutun ötesine geçip üçüncü boyutta da farklılıkların yaratılması, parçalanmış birimler yerine farklı malzeme ve formların bir bütün olarak kullanılması da senenin trendleri arasında yerini alıyor.

2014-2015 iç mekan renk paletindeki tasarımları etkileyen ve sıkça karşımıza çıkkacak renkler; yumuşak leylak tonu, koyulaşan eflatun, buğulu pembe tonları, çakıltaşı, kum ve kuvars tonları ile açık – koyu maviler, zeytin yeşili, tropikal yeşil pastel sarı, asfalt siyahi, karbon antrasit tonları, optik beyaz. Bukalemun benzeri özelliklere sahip renkler grubu sürekli degişen kentsel çevremize de uyum sağlıyor.

Lunapark Retail & Product Design
Murat Tamgüç- Bertan Berk

Hawaii gömleklerde görmeye alışık olduğumuz büyük pembe çiçekler, palmiyeler ve papağanlar dekorasyon dünyasına tropik bir esinti katarak metropol insanının hayatına geri dönüyor. Bu yaz cesaretimizi toplayıp iç mekanlarda güçlü renkler kullandığımız, cömert ve büyük hacimli motifleri duvar kağıtlarına uyguladığımız bir yaz olacak.

Öne çıkan renkler; okyanus mavisi, mercan rengi, yaprak yeşili, limon sarısı ve tonları. Doğaya özgü malzemelerin işlenerek yeni formlarıyla dekorasyona dahil edildiği, geri dönüşümlü mobilyaların değer kazandığı bir sezon bizi bekliyor. Dış mekanda hasır mobilya kullanım öne çıkıyor ama her zamanki doğal haliyle değil, Afrika esintisi taşıyan güçlü, canlı renkli örgülerle tercih ediliyor. Cam, ahşap ve metal malzemeler renkli kullanımlarıyla gündemde. Dijital dünyanın dekorasyon dünyası üzerinde yansımasını dijital baskılı aksesuarlarla görebileceğiz. Mobilya artık formundan ziyade üzerindeki baskı ve renkleriyle öne çıkacak.

Begart
Begüm Akdoğanlar

Yaz sezonunun geldiğini canlı renklerin kuşatması altına girdiğimizde anlıyoruz. Modada olduğu kadar dekorasyonda da trendler renk ve desen üzerine kuruluyor. Bu sezon, temel düz renkli mobilyalarımızı dijital baskılı yastıklar, misafir masalarımızı çiçekler, mercanlar, balıklar süsleyecek. Kanaviçe desenlerin, ketenlerin, kotonların birleşimi ile doğallığı yaşarken, renklerin dansıyla ruhunuzun beslendiğini hissedeceksiniz. Cesaretliyseniz kesinlikle turuncu-sarı-fuşya renklerini mobilyalarınızda aynı anda kullanın.

Daha sakin bir görüntüyü tercih edenlerdenseniz, son 2 yıldır favori tasarımların arasında gösterilen ahşap ve metal birliktelikli ya da mermer-boynuz-abanoz gibi hammaddeli çağdaş, çevre dostu el yapımı mobilyaları ve objeleri tercih edebilirsiniz. Hatta kişiselleştirme yöntemi ile sadece size ve ailenize özel tasarımlar hazırlatabilirsiniz.

Bahçe duvarınızı değiştirmek size farklı bir soluk getirecektir. Olduğu rengin dışında bir renge boyayıp, üzerine irili ufaklı, farklı renklerde boyanmış çerçeveler asabilir, içlerine de sevdiklerinizin resimlerini koyabilirsiniz. Ya da eski dönemden kalma, antikacılarda bulabileceğiniz at nalı, anahtar, kapı tokmağı gibi
metallerle mistik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Karaköy Junk
Aslı Atamer

Bu sene ahşap, internetin de etkisiyle sanırım iyice sınırlar kalktı ve dekorlar birbirine karıştı. Kilimler (büyük küçük ama renkli) çok popüler, bunların yanına bir tasarım bir de eski obje karıştırıp kullanınca daha modern bir hal alıyor. Genelde eski bir koltuk (ki bu sene chesterfield yılı oldu) ya da tekli antika bir berjer yanına daha modern en eski 70’lerden kaz ayak bir sehpa ya da tekli koltuk ya da puf konulabilir.

Tek tek obje söyleyecek olursam yaza girişten beri flamingolu her şey patladı. Bu figürü çokça göreceğiz. Ahşap eski takı yada gözlük-saat ustalarının kullandığı cok gözlü dolaplar, eski şişeler ve kimya tüplerini de dekorasyonlarda bolca kullanacağız. Bir de artık yemek masalarında da iskandinav ve 70’ler modası geliyor. Bol renkli ve çiçekli desenler göreceğiz.

Yılın rengi bana göre turuncu ve flamingo pembesi olacak dekorasyonda. Bir de terrarium çiçeklerini her yerde göreceğiz.

dfot