bebek odası

dfot
 

Güldük, gezdik, eğlendik, çok çalıştık, sıcaklarda bunaldık.

Ama şakası yok artık yazı geride bırakıyoruz yavaş yavaş. Kış boyu masaldaki ağustos böceği ruh halinde dolaşmak istemiyorsak, evlerimizi değişen yaşam modelimize göre ve kış boyu oluşabileceğini öngördüğümüz ihtiyaçlarımıza göre düzenleme vakti geldi çattı.

Biz bu yenilenme dönemi için iki ana eksen belirledik bu sayımızda, sizde durum ne?

Hepimiz biliyoruz ki, çocuklar evde kendilerine izin verilen her boşluğu doldururlar. Bu çoğu zaman da iyi bir şeydir. Ama kendilerine tanımlanmış ve onların ihtiyaçlarına doğru bir şekilde cevap verecek bir yaşam alanı, çocuğunuzun kişiliğinin oluşumuna sağlayacağınız en büyük faydalardan biridir. Bunu sakın unutmayın.

Burada yaşla değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak dünyaya geldikleri ilk günden 10 yaşa kadar ayrı gruplandırma yaptık. Çocukların fiziksel ve yaratıcı özgürlükleri ve pratik bir bakış açısı bu önerilerdeki temel unsurları oluşturdu. Bebeğin ilk odasının iki önemli önceliği olmalı bizce; konfor ve sakinlik. Bir tarzı olmasın demiyoruz tabii ki, özellikle anne babanın hayatı algılayış biçimleri ile şekillenecek bir tarz olacak elbette ama öncelik konusundaki ısrarımız nettir. Bebek odası tasarlarken işi basitlik üzerine odaklamalısınız bizce: ferahlatan renkler, kolay kullanımlı çekmeceler, doğru bir aydınlatma/ havalandırma ve sağlıklı malzeme seçimi doğru bir başlangıç için yeterli. Gerisi sihirli birkaç detay, yaratıcılığı ve kullanımı ön planda tutan bir yaklaşımla kolayca gelecektir.

Sıcak bir ortam, anne babaya yakın olmak dışında yeni doğan bir bebeğin çok fazla bir ihtiyacı olmaz aslına bakacak olursanız. Geri kalan alışverişi biraz da kendimiz için yapıyoruz madem, kolaya kaçmadan seçimler yapalım. Alt açma ünitesinden, bebeğin oyuncaklarına,  yaratacağınız konseptten, kullanacağınız ev tekstiline kadar size tavsiyemiz karmaşadan uzak durun. Bebeğe müdahale ettiğiniz alanların ve kullanmanız gereken malzemelerin sürekli elinizin altında olması buradaki temel prensip olmalıdır.

Seçtiğiniz tarz neyse “abartmadan” ona sadık kalın ve etrafı da gereğinden fazla abartılı bir biçimde doldurmayın.

Biz bu bağlamda sıradanlığın tuzağına ve gösterişe kaçmadan, eklektik bir düzenle evinizin geneline hakim dekorasyon tarzının izlerini burada sürdürmenizi tavsiye ediyoruz. Sonuçta doğduklarında bebeklerin henüz bir zevk ve tercihi yok, onlar için yarattığınız atmosfer onların estetik algılarını şekillendirecek, çok dikkatli olmalısınız.

Şunu demek istiyoruz, evinizde vintage ve antikaları kullanmayı seviyorsanız, odada bunlardan küçük bir dokunuş yansıtabilirsiniz.

 

Aynı biçimde Uzakdoğu kültürüne meraklıysanız, küçük bir etajer, İskandinav seviyorsanız rahat bir berjer veya yatakla “takım” kültüründen mümkün olduğunca uzak durarak çocuğunuza ait olduğu ailenin yaşam modelini tanıtacak bir giriş hazırlamanızı öneririz.

Rahat ve çok yer kaplamayan bir berjer ya da sallanan koltuk önümüzdeki altı ay için en yakın arkadaşınız olacak unutmayın. Bu yüzden üzerinde vakit geçirmekten hoşlanacağınız hatta ufak kestirmeler sonunda iki büklüm uyanmayacağınız bir koltuk hayat kurtaracaktır, bu aşamada seçici olmaktan çekinmeyin.

Bebeğinizin yattığı yerden ne gördüğü çok önemlidir, mümkünse renkli oyuncakların yanı sıra, pencereyi, kapıdan içeri gireni fark edebileceği bir bakış açısı hakim olsun yatağına, çünkü küçük yaştan itibaren algıları harekete geçirmek önemli.

 

Son bir not; her durumda büyük ihtimalle kıyafetleri doğru bir şekilde gruplayacak ve dağıtmadan kolayca alacak kadar yeriniz kalmayacak. Hazırlıklar tamamlandığında yedek bir saklama alanı (kendi odanızda da olabilir) o an için kullanılmayan malzemelerin depolaması için bizce önceden düşünülmeli.

 

Küçük kızlar, malum pembeye, bebek mavisine, lila rengine zaman zaman da yeşilin soft tonlarına bayılır. Bu renklerden birini kırık beyazla veya katalizör diğer renklerden biri (uçuk gri, beyaz, bej…) kombinleyip kişiliklerini doğru yansıtacak, sevdiği objelerin yer aldığı bir ortam yarattığınızda ona dünyaları vermiş olacaksınız. Bu aşamada klişelerin tuzağına düşmemek büyük sınav olmalı. Her kız hanım hanımcık “pretty” şeyleri sever diye bir kural yok. Çocuğunuz hareketi seven bir kaşif de olabilir, o zaman onu gereksiz bulacağı bir ortamın parçası kılacaktır ki bu onun yaratıcılığına vurulmuş büyük bir set olacaktır.

Her durumda faaliyet yapabileceği rahat alçak bir çalışma alanı, oyuncaklarını kendi toplarken zorlanmayacağı saklama üniteleri, kitaplarını veya koleksiyonlarını saklayabileceği alçak raflar çocuğunuzu özgürleştirecektir.

 

Elbiselerini rahatlıkla sergileyip seçebileceği bir gardırop bu durumda başrolü kimseye kaptırmayacak aman dikkat. Yatağı da bu aşamada rahat, estetik ve kendi dünyasından izler taşıyan ve yalnız kaldığında huzurlu hissedeceği şekilde düzenlemelidir.

Erkekler için “havalı” feminen detayların öne çıkmadığı,yaratıcı oyunlara alan tanıyan, hedefe yönelik eşyaların önce çıktığı bir dünya kurmalısınız anneler. Hemen kendi fantazilerinizle vedalaşmaya başlayın. Koşuşturmalarda güvenlik, aksesuarlarda efektiflik ve kullanım alanlarında pratiklik bir erkek dünyası için önem kazanmaya başlamıştır çoktan. Seksist bir yaklaşım gibi gelebilir ama çok ciddiyiz sağlamlık ve özgürlük oğlunuzun odasını dekore ederken hep aklınızda olması gereken iki önemli kavram. Odanın toplu halde durmasını zaman zaman da olsa istiyorsanız, saklama ünitelerinde hayatı kolaylaştıracak unsurları ön planda tutun her zamanki gibi. Bir erkek odasında yatak olayın merkezinde olacaktır her zaman. Oyunlarda hayal dünyalarına hizmet edecek ve uyurken onu koruyacak geniş ferah bir yatak, odanın ortasında bile olsa önemli değil. Onlar bu güvenli ve sağlam kaleyi onlar için yaratmanıza her zaman müteşekkir kalacaktır. Kural basit onlara eşyadan çok hayal kuracakları, yaratıcı oyunlarını destekleyecek şekilde onlara imkan tanıyacak, hoplayacak zıplayacak, her metrekareyi kaplamayan bir oda düşünmelisiniz. İkili oyunların her türüne sıcak bakacaklardır ve bunların dekorasyonun parçası olduğu köşeler yaratmanız, her zaman sonuçtan memnun kalmalarını sağlayacaktır.

Bu da son ipucu.

Okul çağını ortak ele alıyoruz ama önceki sayfalardaki önceliklerin devamı olarak, çeşitli detaylandırmalar yapabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuz okula başlarken, odada onun seveceği ve dahil olabileceği fikir yürütebileceği düzenlemeler yapmak onun bu yeni dönemi coşkuyla karşılamasına neden olacaktır. İhmal etmeyin. Çalışma masalarına birlikte bakın, kullanım biçimlerini birlikte tartışın ve bir çalışma ortamı yaratın taze okullumuza. Oyuncaklarını ayıklamasına yardım edin ama baskı yapmayın, henüz ayrılmaya hazır olmadıkları için özenli köşeler yaratın ve onların önemini vurgulayın.

 

Bebeklik kitaplarını eleyin, yenilerini alın, henüz okuyamasa da bol resimli olanlardan seçmesini sağlayın, belki sevdiği çizgi roman karakterini dekoratif objelerle odada vurgulayarak henüz çocukluğunun bitmediğini ona hatırlatabilirsiniz. Rafların sayısını artırın her durumda lazım olacak.

Yaşlarına uygun kreatif oyuncaklarla önümüzdeki dönemde bolca oynayacaklar. Uygun yerleri ona göre gözden geçirin, artık bir masaları var diye hayatları orada geçemeyecek. Pahada ağır olamayan objelerden koleksiyonlar yapmalarını(el yapımı objeler, küçük maskotlar, kalem, sevdiği hayvan figürleri vs.)sağlayın ve bunları sergilemek için onlara alan tanıyın.  Bu yaşlarda artık arkadaşlık iyice önem kazanmaya ve yavaştan karşılıklı gece konaklamaları yapılmaya başlanacaktır. Bu yüzden bir konuk yatağı veya bir çekyat, son dakikaya bırakılmaması gereken, baştan yapılması önemli bir hazırlık olacaktır.

 

Kışa hazırlanıyoruz madem, evimizde ilk gözden geçirmemiz gereken yaşam alanı oturma köşemiz. Aslına bakacak olursanız birçok aile için oturma grupları kış boyunca sadece oturma değil bir yaşam alanı olarak kullanılıyor. Nerden mi işe başlamalı? Geçen kış evde vakit geçirirken hissettiklerimizden, ihtiyaçlarımızdan ve bu ihtiyaçları mevcut oturma grubumuz ile ne ölçüde karşılayabildiğimizden elbette. Şayet aile içinde vakit geçirdiğiniz, televizyon seyrettiğiniz  vs. alan ile misafirlerinizi ağırladığınız alan farklı ise o zaman bu işlemi iki kez yapın. İlkinde rahatlık, ergonomi, fiziksel yeterlilikler ön planda olacaktır.

–           Film seyrederken tüm aile rahatsa (belki biraz da kaykılarak) mevcut oturma düzeninde kendisine doğru açılı ve rahat bir yer bulabiliyor mu?

–           Mevcut koltuklarınızın derinliği veya yüksekliği uzun saatler rahat oturabilmek için yeterli mi?

–           Çocuklar üzerine bir şey döktüğünde, evcil hayvanınız kirli patileriyle çıktığında rahat silinebiliyor mu? Yoksa hala geçen yılın izleri ile mi yaşıyorsunuz?

–           Boyutları doğru mu? Fazla büyüktü kapı kapanmıyordu ya da radyatörü kapıyordu, küçüktü, uzanan iki büklüm kalkıyordu gibi konuşmalar geçmiş miydi?

–           Tasarımı, rengi size kendinizi iyi hissettiriyor muydu? Çok demode,  fazla modern, her yanı gıcırdıyor veya şekilsiz diye içinizden geçirdiniz mi hiç?

(“Sırf kumaşı değiştirsem durum değişir mi?” de burada akla gelebilecek bir soru)

–           En son sevdiğim markanın kataloğundaki modele bayılmıştım. Bütçem ona yeter mi? Yoksa küçük dokunuş ve aksesuarlarla idare edeyim de içime sinen bir şey mi alayım?

İkinci bölüme, misafir oturma alanlarımıza gelince; yukarıdaki kriterlerin çoğu burada da geçerli olabilir, ama itiraf edelim buradaki en büyük önceliğimiz prestij olacaktır. Dolayısıyla listeyi en başa onu koyarak yineleyebiliriz. Bu alanda tek tek parçalarla ortama farklı bir vizyon ve estetik katabileceğimizi de toplu değişim alternatifinden evvel değerlendirmekte fayda var diye düşünüyoruz. Bu kadar anlattıktan sonra sizi bir sonraki sayfada, bizim 2014-2015 koltuk ve kanepelerinde en beğendiğimiz alternatiflerden, size bir katalog da sunuyoruz. Biz daha ne yapalım?

Keyfiniz bol olsun…

dfoit_mayis

 

O’NUN DÜNYASI

Günümüzün bebekleri, aile büyüklerimizin ve tabii ki bizlerin sallandığı beşiklerde uyumuyor artık. Onlar biyolojik ve psikolojik yapılarına uygun  ve rahat ürünlerle, doğdukları andan itibaren tanışıyor ve tamamen kendilerine ait olan özel bir odada yaşamaya başlıyorlar. Durum böyle olunca anne babalar, tasarımcılar, üreticiler; ailenin bu en küçük bireyinin yaşama ve büyüme ortamının, odasının renginden perdesine kadar çok geniş kapsamlı düşünür oluyorlar. Bu odadaki herşey;  mobilya, aksesuar, duvar kağıdı, tekstil kısacası herşey birbiriyle uyumlu olarak büyük bir titizlikle seçiliyor.

Sağlamlık, kullanışlılık, estetik, emniyet, hijyen ve ergonomi mavi/pembe derken yeni tarzlar ve akımlar da çocuk odalarında kendisini hissettirmeye başlıyor. Anne-babalar için bebek odası mobilyası seçmek oldukça zor bir iş. Çocuk mobilyalarının hepsi birbirinden güzel ve her markanın kendine has bir tarzı var. Renklerin ve aksesuarların tamamlayıcı rolü de çok büyük. Bebek odası için hangi ürünler seçilmeli, bir çocuk odasının dekorasyonu nasıl olmalı? Kids by Fatih Kıral’ın koordinatörü Harika Kurtulan ile yaptığımız keyifli sohbette bebek ve çocuk mobilyalarını konuştuk. Bebek ve çocuk odası hakkında kendisinden pekçok bilgi edindik. Dokuz yıl önce kurulan Kids by Fatih Kıral yerli üretimin yanısıra Amerika ve İtalya’dan da bebek ve çocuk mobilyaları getiriyor. Hayalleri süsleyen tasarımların yanısıra, Amerika’dan özel olarak seçilen yatak örtüleri, duvar kağıtları ve tekstil ürünleri birlikte kombin ediliyor. Çocuk odalarında dikkat edilmesi gereken teknik detayların önemle altını çizen Harika hanım, özellikle kullanılan malzemelerin doğal ve zararsız olması konusunda bize çok detaylı bilgiler verdi.

Kids by Fatih Kıral markası nasıl doğdu?

Fatih Kıral’ın 2006 yılında Amerikadan ithal ettiği çocuk mobilyalarını kendi yarattığı konseptle Feneryolu’ndaki ilk Stanley Kids mağazasını açmasıyla doğmuştur. İthal ürünleri, kendi tasarladığı mobilya ve aksesuarlarla birlikte harmanlayarak bir bütün oluşturmuştur. Stanley Kids adıyla tanınan markamız, ilerleyen yıllar içinde ithal edilen markaların sayısını artırdığı ve Fatih Kıral’ın fabrikalarında üretilen ürünleri de mağazalarda satışa sunduğu için ismini Kids by Fatih Kıral olarak değiştirmiştir.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz, kaç yaş gurubuna hitap ediyorsunuz?

Mağazalarımızda 0-24 yaş gurubuna hitap eden ürünlerimiz bulunmaktadır. Bizim ürünlerimiz bebek mobilyasından genç mobilyasına geçiş sağlayan ürün destekleriyle birlikte sunulmaktadır. Örneğin büyüyebilen bebek karyolalarımız ilerleyen senelerde yetişkinlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir ürün olarak tasarlanmıştır. Bebek odasında kullanılan şifonyerlerimiz daha sonra aynı serinin ürünleriyle tuvalet masası ve kitaplık olarak da kullanılabilmektedir. Ürün gamımızın % 20’si İtalyan, % 60’ı Amerikan ve % 20’si kendi üretimimizden oluşmaktadır.

Kaç mağazanız var? Bayilik veriyor musunuz?

Kids by Fatih Kıral, İstanbul’da Cemiltopuzlu, Florya ve Levent’te, Ankara, Antalya, Gaziantep, Bodrum ve Azarbeycan’da olmak üzere 8 mağazada hizmet vermektedir.

Çocuk mobilyaları markası olarak sizi diğerlerinden farklı kılan nedir?

Markamız olarak bebek ve çocuk mobilyalarında önce sağlığa uygun ürünler kullanmaya özen gösteriyoruz. Malzemelerimiz dünya standartlarındadır. Kurşunsuz boya kullanmaktayız. Ürünlerimizde sertleştirici ve kimyasal maddeler kullanmamaya dikkat ediyoruz. Renkler ve renklerin ahengi bizim için çok önemlidir. Bebek ve çocukların kendilerini rahat ve huzurlu hissedecekleri, hayal dünyalarını da genişletebilecekleri konseptler yaratıyor ve üretiyoruz. Koleksiyonlarımızda mobilya kenarlarının sivri olmamasına, yumuşak kenarlı olmasına dikkat ediyoruz. Yatakların hepsi Kids için % 100 pamuklu ve doğal malzemeden üretiliyor. Bebeğin temas ettiği yüzey ise pamuk ve iç malzemesi de yündür.

Yurtdışından getirdiğiniz ürünler var mı?

Elbette..Mağazalarımızda; Stanley, Lea Industries, Sottocopertta, Marina Dal Santo, Pulaski, Taylor Jackson, Artesania Esteban, Aucthentic Models, Basset Mirror, California Kids, Creative Image, Judith Edwards, Kidscraft, Level of Discovery, Eastern Accents markalarının ürünlerini bulabilirsiniz.

Çocuk ve bebek odası mobilyası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek odalarında kullanılan malzemelerin boyasından ham maddesine kadar herşey bebek sağlığına dost ürünler olmalıdır. Çocuk odası için mobilya alırken uzun vadeli kullanım düşünülmelidir. Çocuklar 0-18 yaş arasında sürekli gelişim gösterirler. Bu nedenle her dönem kullanabilecekleri, eklenebilir ve ihtiyaçlarına yönelik ürünleri seçmekte fayda vardır.

Çocuk odalarının dekorasyonunda müşterilerinizi nasıl yönlendiriyorsunuz?

Kids by Fatih Kıral mağazalarımızı ziyaret eden konuklarımıza öncelikle malzemelerimizin sağlığa uygun ürünler olduğunu açıklıyoruz. Koleksiyonlarımızın çeşitliliğinden ve kullanım kolaylıklarını anlatarak ürün seçimine geçiyoruz. Bu önemli etabı geçtikten sonra konuklarımızın evlerine giderek plan üzerinde yerleşimler yapıyoruz. Duvar detaylarını, tekstillerini ve aksesuarlarını beraber seçerek çocukların zamanlarını keyifle geçirebileceği ve gelişimlerine yardımcı olacağı mekanları yaratmış oluyoruz.

Çok güzel tekstil ürünleriniz var, tasarımları kim yapıyor, duvar kağıdı ve tekstil ürünleriniz de neler yapıyorsunuz?

Duvar kağıtlarında sağlığa en uygun dünya markalarını mağazalarımızda sunuyoruz. Tekstil ürünlerinde ise tasarımcıların bizim için özel olarak hazırladığı bebek ve çocuk sağlığına uygun butik ürünleri koleksiyonlarımızda kullanmaktayız. Tüm tekstil ürünleri % 100 pamuklu ve doğal ürünlerden. Antialerjik diye bilinen maddelerin tekstil ürünlerinde kullanılmamasına dikkat ediyoruz.

Bebek ve çocuk odasında Fatih Kıral by Kids’in 2014 trendleri nelerdir?

Her yıl bebek ve çocuk odasında trendi belirlemenin gururunu yaşıyoruz. 2014 yılında mobilyalarda daha renkli ürünler kullanmaktayız. Sarı, lila, yeşil gibi…

Kids olarak gelecek planlarınızda neler var?

Kids by Fatih Kıral olarak, yurt içinde bayilik sayımızı arttırmak ve yakın bir dönemde markamızı Avrupa’ya taşımayı planlıyoruz. Bunun için ön çalışmalara başladık bile. Avrupa’da mağaza açmak için belirli prosedür ve izinler olduğu için bu süreci tamamlamayı bekliyoruz. Bebek ve çocuk odası hazırlarken, onun rahatını sağlamak ve tehlikelerden özenle korumak gerekir. Çocuk mobilyasında özellikle dikkat edilmesi gereken konu; mobilyanın şıklığı ve konforu kadar sağlıklı ve güvenli olmasıdır. Öncelikle emniyet, konfor ve rahatlık bir bebek odasında olması gereken en önemli iki özelliktir. Modeller ve renkler zaman içinde değişimler gösterirken 2014’te çocuk mobilyalarında en önemli özellik olarak, mobilyaların işlevsellik özellikleri ön plana çıkıyor.

 

Fonksiyonel mobilyalar küçük odaları daha büyük gösterirken, büyük odalarda ise farklı tasarım ve dekorasyon seçenekleri sunuyor. Ayrıca mobilyaların aksesuar ve eklenebilirlik açısından zenginliği, çocuğun ilerleyen yaşlarda da odasını istediği gibi değiştirip geliştirmesine yardımcı oluyor. Çocukların her geçen yaşa göre değişen ihtiyaçları gözönüne alındığında, bebek ve çocuk odası dekorasyonu detaylarla birlikte yaratıcılık da isteyen bir sürece dönüşüyor. Bir çocuğun odası onun hayatla ilk tanıştığı, geliştiği, oyun oynadığı ve dinlendiği bir mekan olmasının yanı sıra onun kişiliğinin gelişmesinde de etkilidir. Bu sebeple çocuğun gelişim sürecinde ihtiyaçlarını karşılayan, sağlıklı ve rahat hareket edebileceği bir odasının olması çok önemlidir.

Öncelikle emniyet, konfor ve rahatlık bir bebek odasında olması gereken en önemli iki özelliktir. Bebek ve çocuk odası hazırlarken, onun rahatını sağlamak ve tehlikelerden özenle korumak gerekir. Çocuk mobilyasında özellikle dikkat edilmesi gereken konu; mobilyanın şıklığı ve konforu kadar sağlıklı ve güvenli olmasıdır. Modeller ve renkler zaman içinde değişimler gösterirken 2014’te çocuk mobilyalarında en önemli özellik olarak mobilyaların işlevsellik özellikleri ön plana çıkıyor. Fonksiyonel mobilyalar küçük odaları daha büyük gösterirken, büyük odalarda ise farklı tasarım ve  dekorasyon seçenekleri sunuyor. Ayrıca mobilyaların aksesuar ve eklenebilirlik açısından zenginliği, çocuğun ilerleyen yaşlarda da odasını istediği gibi değiştirip geliştirmesine yardımcı oluyor. Çocukların her geçen yaşa göre değişen ihtiyaçları gözönüne alındığında, bebek ve çocuk odası dekorasyonu detaylarla birlikte yaratıcılık da isteyen bir sürece dönüşüyor. Bir çocuğun odası onun hayatla ilk tanıştığı, geliştiği, oyun oynadığı ve dinlendiği bir mekan olmasının yanı sıra onun kişiliğinin gelişmesinde de etkilidir.  Bu sebeple çocuğun gelişim sürecinde ihtiyaçlarını karşılayan, sağlıklı ve rahat hareket edebileceği bir odasının olması çok önemlidir.

Öne çıkanlar:

Duvar boyası ve mobilya cilalarında selulozik boya kullanılmaması.
Duvar kağıdı kullanılır ise, kullanılan yapıştırıcının kokusuz olmasına dikkat edimeli.
Oda zemininde ahşap parke ve parça halı kullanılması, toz ve kir oluşumunun önlemesi açısından tercih edilmeli.
Mümkün olduğunca masif ahşaptan yapılmış eşyalar kullanılmalı.
Konsepte uygun aksesuarlar tercih edilmeli.
Direkt aydınlatmalar yerine, abajurlar ve ışığı ayarlanabilir ürünler seçmeli.
Mobilyaların boyalarının kurşun içermediğinden emin olunmalı.
Bebek karyolasında kullanılan nevresim takımlarının yüzde yüz pamuk, odada kullanılan halının ise antialerjik özelliklere sahip olması.
Çocukların yatağı ve yorgan gibi tekstil ürünlerinde kullanılan materyallerde pamuklu ve yünlü ürünler tercih edilmeli.
Kullanılan yastık, yatak ve yorganlar antibakteriyel ve antialerjik özelliklere sahip olmalı. Tekstil ürünlerinde de zararlı maddeler içermeyen boyalar kullanılmalı.
dfoit_mayis