dergi_format_mart

 

Tom Dixon’dan Paris’e şık bir armağan

 

Ünlü İngiliz tasarımcı Tom Dixon’ın imzasını taşıyan Eclectic restoran Beaugrenelle Centre’da açıldı. Fabienne ve Philippe Amzalak’ın yeni restoranı Eclectic, Tom Dixon’s Design Research Studio’nun Paris’teki ilk dekorosyon projesi. Gastronomi dünyasında şık bir kariyere sahip olan ikili Le Bon ve Ma Cocotte’den sonraki yeni mekanlarının tasarımını Tom Dixon’a emanet ederek Parizyen şıklığı ve İngiliz stilinin hoş birlikteliğine olanak sağlamış.Adından da anlaşılacağı üzere konseptini ve mönüsünü eklektik tarzda sunan  restoran Paris’in 15.bölgesinde yer alıyor. Seine Nehri’ne çok yakın olan Eclectic akşamları büyüleyici Eyfel manzarasıyla doyumsuz bir keyif vererek baştan çıkarıcı bir atmosfere bürünmekte.70’li yılların mimarisinden izler taşıyan Eclectic geleneksel brasserie tarzını daha kişisel ve konformist çizgilerle sunuyor. Tom Dixon, Brütalist mimarinin en önemli bileşenlerine bu projesinde yer verip hem malzemeyi en doğal şekliyle kullanmış, hem de mekanları taşıyıcılarıyla birlikte maksimum düzeyde ortaya çıkartmış. Modernist çevrenin bütünleyici bir parçası olacak bir restoran yaratma fikriyle yola çıkan Tom Dixon özellikle betona mümkün olan her noktada yer vermiş.

Restoranın en dikkat çekici köşesi hiç kuşkusuz altıgen şeklinde bölümlerden oluşan altın renkli pirinç kaplı duvarları. 70’li yılların geometrik ve modüler konseptini hatırlatan bu altıgenler tekrarlanan bir tema olarak kullanılmış. Bu ilginç dokuya eşlik eden zemin ise bazı yerlerde cilalanmış bir yüzey, bazı yerlerde yine Brütalizm’deki henüz tamamlanmamış hissini veren dokusuyla karşımıza çıkıyor. Bu kullanım ayrıca farklı köşelerde kullanılan kalın halılarla da dengelenmiş.

Bu temayı geniş ve ferah hacimlerle kenetleyen tasarımcı mutfak bölümünün cam bir yüzeyle görünmesini sağlayıp camın etrafını yine pirinç yüzeylerle çerçevelemiş. Restoranın tam ortasında yer alan 124 parçadan oluşan avize ise bu hoş ambiyansı tamamlayan en etkili unsur. Tom Dixon’ın tasarımlarının odak noktasını oluşturan aydınlatmalar onun yeteneğini ve yaratacığını gösteren bir vitrin adeta. Onun ahşap, metal ya da boyalı yüzeylerden yansıttığı ışık, kumaş ve derilerde mekana has seçilen renkleri de zenginleştiriyor.

Özel tasarım deri koltuklar, yemek yeme localarıyla çekici bir görünüme sahip olan Eclectic 300 metrekarelik bir alan üzerinde 160 kişilik kapasiteyle konumlandırılmış. Parizyen ve uluslararası brasserie mutfağının hoş bir karışımı olan mönü Eklektizm’i sadece  dekorasyonla değil lezzetleriyle de konuklarına sunuyor. Seine Nehri’ni çepe çevre saran manzarasıyla konuklarına hem lüks, hem sıcak bir atmosfer sunan Eclectic, bir arada bulundurduğu restoran, brasserie ve bar tarzıyla hem ofis sonrasında, hem de alışveriş molasında uğrayabileceğiniz özel bir konsepte sahip.

Aynı zamanda Beaugrenelle Center’daki merkezi bir buluşma noktası. Ocak ayında açılan restoran şimdiden en gözde mekanlar arasında  gösteriliyor. Yolu Paris’ten geçecek olanlar ajandalarına mutlaka not etsin…
dergi_format_mart