bal

dergi_form_nisan
Bir 18.yy Burjuva Evi Domaine De La Baume

Provans’ın kalbinde 99 hektarlık muhtesem bir malikane. 

 

Provans’ın tepelerinde, göletleriyle birlikte fransız bahçeleri, zeytin korusu, mütavazi şapeli ve dikkat çekici doğal güzellikleri ile seyirlik ve bir defa baktıktan sonra bir mekandayız. Her şeyi kolayca unutarak, sadece o anı tam anlamıyla yaşamanızı sağlayan huzur dolu bir cennet burası adeta. 99 hektarlık bu masal diyarında ağustos böceklerinin ninnisi, atların kişnemesi ve suyun sesi ile atmosferin büyüsü iyice yükseliyor.
Burası eskiden ressam Bernard Buffet’ın eviymiş. Bu görkemli arazinin, eserlerine fazlasıyla ilham kaynağı olduğu söyleniyor. Sevdiği birinin resmini yapar gibi bir şevkle ve tutkuyla buradaki manzara ve iç mimari detayları olağanüstü şekilde eserlerinin bir çoğunda resmetmiş. Sanatçının burayı konu alan her eserinde hassasiyeti, evine olan hayranlığı açıkça gözlemlenebiliyor.
Bu muhteşem bina kestane ağaçlarının gölgesinde, taş avlusu ile, parlak gök mavisi ve güneşin sıcak ışıklarının vurduğu pencereleriyle tipik bir 18.yy fransız stilinin yorumu.
Evin genelinde Hint kumaşları, sıcak kahve, toz pembe, soluk yeşil ve mavi tonları, 18.yy’da inanılmaz popüler olan“toile de jouy” kumaşları bir arada kullanılmış.
Stilize edilen çiçek tablolarında, günlük hayata dair basit detaylar, estetik bir mercekle adeta yeniden şekileniyor ve gerçekliğin tanımını yeniden yapmamıza neden oluyor. Zarif dokunuşlarla yenilenmiş antika mobilyaların yanında Kabriole ve Berjer, Louis XV döneminden koltuklar yer almış. Zeminde ise geometrik parke döşemelerin üzerinde genel olarak el dokuma kilimlerin kullanıldığını gözlemliyoruz.
Ortak alanlarda özellikle restoranda, birçok elementin zevkli karışımından mutlak bir estetik anlayışı ortaya çıkmış. Şef Francois Martin taze sebzeleri ile ve en iyi provansiyel yemekleri pişiriyor ve büyük bir özenle misafirlerine ikram ediyor. Kendi üretimleri olan kovan balı ve taze zeytinyağı ise mekanın konuklarına adeta doyumsuz bir ziyafet yaşatılmasındaki başrol oyuncuları olarak konumlandırılmış menüde.
3 adet süit, 15 yatak odası, panoramik teras, mahzen, yemek dersleri, butik, fransız ve sebze bahçeleri, bal, zeytinyağı üretimi, çiftlik, tenis kortu, sauna, hamam, havuz, doğal şelaleler, yüzülebilen bölümleri olan nehirler provans rüyasının bonkör tamamlayıcıları.
dergi_form_nisan

dfot

 

designmixer baby’ nin danışmanı Bal bebek aramıza hoşgeldin!

Hayatta bazı dönemler vardır ki daha önce yaşanılan hiçbir deneyim veya duygu ile karşılaştırılamaz. Sanki adeta önünüzde yepyeni bir kapı açılmış, yepyeni keşifler için dünya size kendini hazırlamıştır. İşte bende şu an tam da böyle bir dönemden geçiyorum. Daha henüz 10 gün önce sevgili Balı’ ımız dünyaya geldi ve yepyeni bir serüvene adımımızı atmış olduk.

Son 2-3 aydır Bal hanımı rahat hissettirebileceğimiz, konforlu bir ortam sağlamak için hummalı bir şekilde çalışmaya başladık. Tüm hazırlıklarımız sonunda ise bugün kızımızın kendine has bir tarzı oluştuğunu bile söyleyebilirim. Organik yumuşacık kumaşlardan minicik kıyafetleri, rengarenk, huzur dolu bir odası, sevimli oyuncakları derken bizde bu yepyeni insana taptaze hayatında mutlu olabileceği bir ortam sağlamaya çalıştık. Boyları küçük ama ihtiyaçları büyük olan bu miniklerin tahmin edildiğinden fazla alana ihtiyaç duyduklarını ise tüm aşamalarda deneyimledik. Estetik kaygılarımızın peşinden giderken, yaratılacak depolama alanlarının ne kadar önemli olduğunu da unutmadık. Küçük çekmeceler, raflar, askılıklar, kutular hepsinin birbirinden değerli olduğunu kullanım sırasında yaşayarak gördük. Tüm bu fonksiyonelliğin yanında ise stil ve renkler açısından ise yaratıcılık da sınır tanımadık. Kızımızın odasını hazırlarken parlak ve canlı renklerden ve eklektik tarzdan yola çıktık. Tavana desenli duvar kağıdı, uzak doğu stilinde metal kilitli giysi dolabı, renkli mobilyalar tasarladık.

Bebeklerin, siyah beyaz desenlere ve kontrast renkli malzemelere daha tepkili olduğu, çevrelerindeki renkli objeleri daha hızlı algıladıkları ve tepki verdiklerini unutmadık. Bebeklerin uçuk tonlara karşı çok da ilgili olmadığından dekorasyonumuzda canlı renklere mümkün olduğunca yer verdik. Şimdi ise Bal’ ın hayatımıza kattığı bambaşka bakış açısı ile bebekler için yepyeni ürünler tasarlamaya, eğlenceli ve yaratıcı ortamlar oluşturmaya başladık. Bu yolda ilerlerken sizlerle designmixer için ayrılan köşemizde dekorasyon ile ilgili diğer konularımızın yanında bebek ve çocuk odaları için yaratıcı ve pratik bazı bilgileri ve eğlenceli keşiflerimizi paylaşıyor olacağım. Bu stil yolculuğu sırasında ise Bal bizim en önemli danışmanız olacak hiç kuşkusuz. Designmixer baby stil önerilerimizi keyifle takip edeceğinizi umuyorum…