bahçe mobilya

Bahçeye Çıkmak İçin Nisan Ayı Doğru Zaman

Kiminiz bu başlığı okuyunca, belki de erken değil mi yahu bahçe için dediniz içinizden. Ama bizim bahsettiğimiz bahçenin keyfini sürmek değil henüz. Aksine yaz boyunca geçirilecek güzel anların hatırına, emek vermek, gerekli bakımı yapmak için çıkmalıyız bahçeye . Bu yatırım yaz boyunca size kat be kat geri dönecektir bunun garantisini verebiliriz. Kolaylık olsun diye sizin için bir “to do list” hazırladık, bu listeyi takip ederek bahçedeki iş planınızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

İşe Temizlik İle Başlayın

Ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın, kışın bütün ağırlığı ve pisliği bahçelerimizin üzerinde. Bahçe mobilya ve malzemelerimizi elden geçirip, temizleyip bir durum tespiti ve hasar kontrolü yapmakta yarar var öncelikle. Aynı şeyin ölü yapraklardan arındıracağınız toprak alanlar için de söz konusu olduğunu hatırlatalım.

Toprağı Havalandırın

Nisan ayında toprağın hazırlanması için bütün ön koşullar oluşmuş oluyor.  Aynı olumlu koşullar yabani otlar için de geçerli olduğundan çapalama yaparak toprağı havalandırmak, her türlü gerekli işlemin ilk adımı olacaktır. Aynı durum bahçedeki her türlü büyüklü, küçüklü saksı için de geçerlidir. Bitkilerin köklerine zarar vermeden, gerekliyse bir büyük boy saksılarla ve taze toprakla tüm bitkilere gerekli ilk yardım müdahaleleri uygulanmalı, yeniden doğan doğaya gerekli dış destekler sağlanmalıdır.

Çimenlerle İlgilenin

Baştan tohum ekimi de gerçekleştirecek olabilirsiniz, zarar gören yerleri onarmak istiyor da, Nisan ayının ilk yarısını geçirmeden, havaların ısınmasını beklemeden, harekete geçmenizi öneriyoruz. Çimenleriniz kışın zorlu koşullarını sağ salim atlattılar ve hayattalar mı? Ne güzel! O zaman da yapmanız gereken doğru bir gübreleme yapmak ve bunu yaz sonuna kadar belirli aralıklarla tekrarlamayı bir yerlere not etmek.

Budama Önemli

Özellikle her mevsim yeşil olan ağaçlar ve bitkiler için en uygun budama ayı Nisandır. Elbette yapraklarını döken bitkilere de şekil verilebilir ve küçük düzeltmeler yapılabilir. Ancak erken çiçek açan bitkilere bu süreçte müdahale etmemek ve çiçekli dönemlerinin geçmesini beklemek uygun olacaktır, bu konuda aceleci davranmamanızı tavsiye ediyoruz.

Fidan Dikimi

Aslına bakacak olursanız fidan dikimi için en uygun ay, Mart ayıdır. Ama diyelim hava şartları veya sizin kişisel ajandanız Mart ayını istediğiniz fidanları ekmenize izin vermedi o zaman ne  yapacaksınız? Mecburen gelecek yılı mı bekleyeceksiniz? Hayır değişiniz. Gecikme halinde bazı çeşitleri dikmek, bölgenin iklim şartları müsaitse mümkün olabilir. Ayın başında Gül gibi kışın yaprak döken çit bitkileri ve hatta yazın çiçek açan Ağaç Hatmi, Kelebek Çalısı gibi bazı çalılar, budanmak ve 24 saat kadar suda tutulmak şartıyla dikilebilir. Her dem yeşil çit bitkileri topraklı olarak ayın ortalarına kadar dikime elverişli olabilir, bahçenizde yapacağınız peyzaj değişiklikleri varsa elinizi çabuk tutun!

Çiçek Dikimi

Soğanlı bitkilerin büyük bir kısmı ve tohumlu çiçeklerin hemen hemen tamamı Nisan ayında ekilmelidir.  Mevcut çiçeklerinizi Mart ayında gübrelemediyseniz. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

İlaçlama

Havaların ısınmaya başlaması ile ayın ortalarında veya sonlarında, hastalık ve zararlılarla savaşa başlamak gerekebilir.

Havuzlar Elden Geçirilmeli

Gerek süs havuzları gerek yüzme havuzları kış boyu biz onları korumak için ne kadar özel çaba göstermiş olsak da, kaçınılmaz olarak kışın olumsuz etkilerinden paylarına düşeni aldılar. Süs havuzları için temizlik yapıp, istenilen bitkiler varsa onları yerleştirmek için kolları sıvayabilirsiniz. Yüzme havuzları için profesyonel bakım ve destek almanız bizce en uygunu. Uzman kişilerden ihtiyaçlar konusunda yardım almak konusunda tereddüt etmeyin ki yaz boyu keyifli ve hijyenik bir biçimde havuzunuzu gönül rahatlığıyla kullanıyor olun.

Zemin Kontrolü

Bahçenizin toprak alanlar dışında kalan ıslak zeminlerinde de bir hasar kontrolü yapmak ve gerekli ise yıpranan veya eskiyen zemin malzemelerinizi değiştirmek için de bu ayı planlama yaparak en azından değerlendirebilirsiniz.

Malzemeleri Gözden Geçirin

Büyüklü küçüklü her türlü bahçe aleti günü gelir bozuk veya kırıksa günlük hayatınızı zorlaştıran unsurların başında gelebilir. Bahçe yaşamının ön koşulu uygun aletlere sahip olmak, en pahalıları veya en gösterişli olanların bahsetmiyoruz illaki. Yeri gelir, küçük bir kürek veya tırmık hayatınızdaki en pratik ve önemli alet olabilir.

Bahçe Mobilyaları

Bunun standart bir kuralı yok, durum tamamen sizin ihtiyaçlarınızla ilgili. Bazen nemli bir bezle mevcut mobilyaların üstünden geçmek yeterli olacak iken bazı durumda, geçen seneden kalma ciddi rahatsızlıklar varsa, bunları gidermek ve köklü bir değişim için bütçe ayırmanız gerekebilir.

dfot

 

Paola Lenti

Marka uluslar arası tasarım haftasında 2014 koleksiyonunu Milano’da tanıttı. Güzellik ve estetiğe verdikleri öncelik ile beraber, aynı zamanda çevre dostu ve eşsiz bir renk paletinden oluşan koleksiyonlar sunuyorlar. Doğa ve ürün arasında dengeli bir bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Modern, fonksiyonel, sınırları olmayan özgün bir görünüme kavuşmuş tasarımlar ortaya çıkıyor.

Şirket yirminci yılında yeniden, basit, uzun ömürlü, elegan, fonksiyonel mobilya üretimi üzerine kurulmuş yaşam vizyonlarını tasdikliyor. Paola Lenti yıldönümlerinde çok önemli bir haber olarak, iç mekan dekorasyonu için de üretim yapacağının müjdesini verdi.Tasarımlardaki yaratıcılık ve kalite, yine yoğun çabalarının, girişimlerinin, verimli takım çalışmalarının ve her detaya gösterdikleri büyük özenin sonucu.

1994’ten beri Paola Lenti dinamik girişimci, araştırmaya ve denemeye dayalı, tasarım dünyasında kendilerini hızla geliştirmeye devam eden bir stratejiyi takip ediyor. Bir Paola Lenti kataloğunun sayfalarını çevirmek, önemli yeni tasarım düzenlemelerini keşfetmek, zıtlığın tamamlayıcı olduğu, eski, yeni, geleneksel, teknolojik, bütün kavramların iç içe geçtiğini görmeyi beraberinde getiriyor.

1994’ten beri Paola Lenti dinamik girişimci, araştırmaya ve denemeye dayalı, tasarım dünyasında kendilerini hızla geliştirmeye devam eden bir stratejiyi takip ediyor. Bir Paola Lenti kataloğunun sayfalarını çevirmek, önemli yeni tasarım düzenlemelerini keşfetmek, zıtlığın tamamlayıcı olduğu, eski, yeni, geleneksel, teknolojik, bütün kavramların iç içe geçtiğini görmeyi beraberinde getiriyor. Metal ve tahtayı dayanıklı olacak şekilde harmanlıyor. Modern ve rahat iç dekorasyon yeniliklerini bahçe mobilya tasarımlarına entegre ediyorlar. Her bir ürün, koleksiyonu orijinal yapan, formlardaki basitlik, materyaldeki yaratıcılık ile farklılığını ortaya koyuyor. Tüm parçalar kalitesi, fonksiyonelliği, renk ve estetiği ile zamansız olması için yaratılmış.

dfot