Ayşegül Kuyumcu Türker

2016’da Burçları Neler Bekliyor

2016’da Burçları Neler Bekliyor Merhaba! 2015 Ağustos itibariyle Jupiter, şans ve gelişim gezegeni, Başak Burcuna giriş yaptı. 9 Eylül 2016’ya kadar bizlere çalıştıkça kazanmayı, daha sağlıklı bir yaşama geçmeyi ve hizmet felsefesi oluşturmak için destek ...

2016’da Burçları Neler Bekliyor

2016’da Burçları Neler Bekliyor Merhaba! 2015 Ağustos itibariyle Jupiter, şans ve gelişim gezegeni, Başak Burcuna giriş yaptı. 9 Eylül 2016’ya kadar bizlere çalıştıkça kazanmayı, daha sağlıklı bir yaşama geçmeyi ve hizmet felsefesi oluşturmak için destek ...

Burçlara Göre Tatil Planları

Burçlara Göre Tatil Planları Yaz geldi! Tüm sıcaklığıyla hissetmesek de hepimiz tatil için yanıp tutuşuyoruz! Peki tatil seçimlerimizi yaparken bizi etkileyen ne? Hiç düşündünüz mü? Neden bazı arkadaşlarınızla tatil ve keyif anlayışınız daha fazla uyuşurken ...

Astroloji : Yengeç Burcu

Astroloji : Yengeç Burcu Yazın başladığını hissettiğimiz o ilk gerçek sıcaklar Yengeç Burcu’na rastlar! Kuzey yarım kürede “En Uzun Gündüz”ün ardından günler kısalmaya, geceler uzamaya ve rehavet çökmeye başlar. Evde, aile ile birlikte keyif zamanıdır ...

Astroloji | İkizler Burcu

Astroloji / İkizler Burcu İkizler:  (21 Haziran-21 Temmuz) Yaza girerken Mayıs yağmurları ve Haziran sıcağının kendini hissettirmeye başladığı dönemde doğa ve aslında hava tüm değişkenliğini bize yansıtmaktadır. Yaz tatili öncesinde tüm yazılı sözlü iletişim, eğitim ...

Astroloji Koç Burcu

Baharın başlangıcı sayılan ekinoks ile Koç Burcu zamanı yeryüzünde etkisini göstermeye başlar. Adeta bir bebeğin dünyaya gelmesi kadar coşkulu ve enerjik bir hava eser hem doğada hem de bizler üzerinde. Bahar yeni bir hayat, yeni bir mevsim ve yeni bir yılın müjdecisidir. Koç Burcu astrolojik olarak zodyak’ın başlangıcıdır. Koç ve Yükselen Koç Burcu insanı enerjik, heyecanlı, hırslı, motive, cesur ve lider ruhludur. Bir bebeğin hayatta var olma arzusu ile etrafındakilere kendini gösterme, anlatma heyecanı Koç Burcu insanının da doğasına yansır. Bu saf ve doğal ruh dolambaçsız, içten ve dolaysız bir yapı sağlar. Koç insanı arzu ettiği öğeler ya da idealleri için tutkuyla hareket eder. Sabırsız ve acelecidir. Zaman zaman sinirlendiğinde de çabuk parlar çabuk söner. Özgürlüğüne ve benliğine düşkün bu ateş burcunun karakteri de burcu gibi karmaşıklıktan uzaktır. Kendileri liderlik ettiği sürece ekiplerle çalışabilirler.Koç Burcu “Savaş Tanrısı” yani “Kızıl Gezegen – Mars” yönetimindedir. Mars temel iç  güdülerimizi, dayanıklılığı ve hayattaki savaş motivasyonumuzu temsil eder. Hayattaki motivasyonumuza kararlı ve cesur bir şekilde atılmak, bu yolda riskler almak, savaşmak ve rekabeti elemek Mars ile ilgilidir. Bir yandan “Erkeklerin Marstan, Kadınların Venüsten” geldiğini de unutmamak gerekir. Eril cinsel enerji temsili de Mars Gezegeni temsilindedir.

Tasarım Anlayışı

Karmaşıklıktan uzak, moda ve tasarımda öncü bir tarz ile enerjisini evinde de atabileceği bir tarz Koç Burcu insanını evinde hissettirecektir. Koç Burçlarının içsel motivasyonu yüksek olduğu için evlerinde hareket halinde olmak isterler. Bu sebeple sportif bir alan ya da evin bütününde hareket kabiliyetini kısıtlamayacak türde geniş bir alanda rahat hissedebilir. Ateş Grubunun diğer mensupları gibi teknoloji, hareket ve rahatlık Koç burçları için oldukça önemlidir.  Bu rahat, tutkulu ve öncü dekorasyon tarzına “MODERN” ya da “MİNİMALİST” diyebiliriz. Sokakta koşmaya ya da dağa tırmanmaya çıkmadılarsa evde şömine başında ya da son teknoloji aletlerini kurcalayarak keyif almaktan hoşlanacaklardır.Koç burcu insanı evlerini seçerken enerjilerini atma şekline göre şehrin ortasında ya da doğaya yakın olmayı tercih eder. Şehirdeyse spor alanlarına ya da günlük aktivitelere katılabilecekleri yakınlıkta; havadar ve geniş alanlar tercih edeceklerdir. Doğaya yakın evlerde ise Koç Burçları için önemli olan minimalist ve teknolojik havayı yakalayabilmektir. Her iki seçenekte de evde şömine keyfi yapabiliyor olmak Koç Burçlarına rahatlık verecektir.

 

Koç Burcu ve Dekorasyon

 

Ateş Grubu ve Öncü bir burç olan Koç Burcu için ev yeniliği ve enerjiyi hayatlarında sürdürecekleri bir alandır. Tasarım ve teknolojiyi buluşturan, inovatif çözümler ile evlerinde de öncü ruhunu yansıtan bir dekorasyon arzu ederler. Genelde Koç ve Yükselen Koç’lar için dekorasyonda Kırmızı, Turuncu ve tonları enerjilerini ortaya koymanın ve kendilerinin ifadenin bir yoludur. Duvarlar, mobilyalar gibi büyük alanlar yerine kontrast yakalamak ve eve enerji katmak için yastıklar, raflar, perdeler ya da halılarda bu renkler uygulanabilir. Aslında enerjik yapısı ile dağılmaya çok meğilli olsalar da evdeki enerjinin düzgün akabilmesini sağlamak için düzenli bir ortam yaratmak önemlidir. Bu sebeple dolap ve düzenleme sistemleri Koç Burçlarının evlerinde büyük önem taşır. Yengeç ve diğer su grubu burçlar gibi geçmişe ve anılara bağlılığı yüksek olmadığı için kullanmadığı eşyaları atmaktan çekinmez. Koç ve Yükselen Koçların evlerinde bahar enerjisini hissetmek önemlidir. Mutfakta bir horoz resmi, salonda bir çiçek köşesi ya da evin muhtelif alanlarına yerleştirilmiş bahar kokuları keyif verebilir.

Salon – Mutfak

Modern, minimalist, sıra dışı ve teknolojik bir ortam Koç ve Yükselen Koç Burçları için oldukça önemlidir. Yemek yapmak, yemek, sosyalleşmek bir motivasyon ve enerji işidir. Bu sebeple evlerinin bu alanlarında düzen ve depolama sistemleri büyük önem taşır. Günlük yaşamda bile dağınıklık olmamalıdır. Her şey yerli yerinde olabilmesi için depolama sistemleri özellikle bu alanlarda önemlidir. Mutfakta son teknoloji gıda hazırlama cihazları ile hızlı yaşama ayak uydurmalarına olanak sağlayacak fırın ve ocak olmalıdır. Yavaş ve az ateş veren cihazlar Koç Burçları için uygun değildir.Kendi zevklerine göre döşenen evlerinde enerji patlaması yaşamaları olası olduğundan duygusal bir alan ya da rahatlayabilecekleri bir köşe tasarlamaları Koç Burçlarına önerilmektedir.

 

Yatak Odası

 

Koç ve Yükselen Koç Burçları hayatın her anında aktif olmaktan hoşlanırlar. Yatak odalarında da bunu yansıtan kırmızı ve tonlarında dokunuşlar hissetmeyi arzu ederler. Bu sebeple yatak odasında romantizmden çok enerji, motivasyon, tutku ve rahatlık hakim olacaktır. İlişkilerinin huzurlu olması için Koç Burçlarının bu alanın dekorasyonunda yardım alması gerekebilir. Aksi takdirde aşırı minimalist, enerjik ya da teknolojik bir yatak odası ile karşı karşıya kalabilirler.

Koç Burçları için Tasarım Önerileri

 

Evinizde dağınıklıktan kurtulun. Burcunuzun enerjisi olan bahar temizliğini mutlaka yapın. Evin içine sinen temizlenme, arınma enerjisi size motivasyon kaynağı olacaktır. Sizi yansıtan teknolojik aletler, depolama sistemleri, şömine, mumlar ile evinize hoş bir hava katabilirsiniz.

 

 

Koç Burcu Çocuklarının Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

 

Koç Burcu çocukları doğdukları günden itibaren başlatma enerjilerini etrafa yayarlar. Özgür ve ilgi odağı olma arzusundadırlar. Doğdukları andan itibaren enerjik ve aktif olacak bu çocuklar için; bebekliklerinde anne ve bakıcı diğer kişiler rahatlıkla ulaşabileceği alanlarda günlük ihtiyaçları tutulmalıdır. Çocukluk dönemine geçerken bir Koç çocuğu ile yaşamak zorlaşabilir. Hayatlarında liderlik etmek, risk almak ön planda olduğu için mutlaka kendisini dört göz izlemek gerekir. Bir Koç Burcu olarak çocuklar için de sistem ve düzen önemlidir. Odalarında tüm eşyalarını kaldırabilcekleri bir dolap olması onların da rahat etmesini sağlar. Her ne kadar kırmızı renk olarak enerjiyi ortaya çıkaran ve uykuyu azaltan bir renk olsa da çocuk odalarında da küçük dokunuşlar iyi gelebilir.

Hem Ateş hem Öncü burç olan bu çocuklar her an her yeni şeye atlayabilirler. Bu yüzden sınırlarınızı iyi korumalı; birlikte spor aktivitelere katılmalısınız. Kendilerini ortaya koymaktan sonsuz keyif aldıkları kadar da terk edilme, yalnız korkusu yaşayabilirler. Bu sebeple ailesi tarafından sevildiğini, yalnız bırakılmadığı hissettirecek aile fotoğraflarının odalarında bulunması önemli bir destek olabilir.

KOÇ (21 Mart – 20 Nisan)

 

Element: Ateş

 

Nitelik: Öncü

 

Yönetici Gezegen: Mars

 

Uğurlu günü: Salı

 

Madeni: Demir, çelik

 

Uygun taşı: Elmas, pırlanta, yakut, ateş opal, hematit

 

Ayşegül Kuyumcu Türker

Balık Burcu ve Dekorasyon

Balık ve Dekorasyon:

Balık Burcu ruhun tüm zodyakı dolaştıktan sonra ilahi bilinç ve farkındalığa ulaştığı ama aynı zamanda dünyada olduğu için içinde ikilik yani düalizm barındırır. Bir yandan dünyevi olan her şeyden elini ayağını çekme diğer yandan yaşamını idame ettirme gayesinde bir sınav verir. Bu da içindeki dinamizmi ve değişkenliği ortaya çıkarır.

Karların erimeye ve kış mevsiminin yavaş yavaş terk etmeye başladığı ancak havaların henüz bahara kavuşmadığı dengesiz bir dönemdir Balık Burcu dönemi. Soğuk ve nemli ancak günler uzamaya başladığı için bir önceki Kova dönemi kadar karanlık olmayan bu dönemde insanlar evlerinde geçirdikleri dönemlerin muhasebesini yaparlar adeta. Tüm mevsimlerin sonu gibi kış bitimine yaklaştıkça baharın gelmesini sabırsızlıkla bekleyen insanların üstünde bir huzursuzluk vardır.

Bunun yanında Koç Burcu ile başlayan Zodyak, Balık Burcu ile tamamlanmaktadır. Yani Balık Burcu insanı tamamlanma enerjisi taşır. Sanatın, ilham gücünün, hoşgörünün, empatinin, sezgilerin, hassasiyetin ve sezgilerin getirdiği bir üst bilinç ile dünyanın realitesinden uzaklaşmak onlar için çok kolaydır. Maddi güvence, statü kaygısı, kriz yönetimi, toplumda yer edinmek gibi konular önemini yitirmiştir.

Bu sebeplerle Balık Burcu evinde ve dekorasyonunda da bunları ortaya koyacaktır. Su elementinin ve değişken özellikleri ortaya koyarak kendinizi denizde hissedebileceğiniz bir ev tasarlayabilirler. Dingin ve sakin ya da taşkın ve dalgalı. Ancak kendi içine çağıran ve adeta “ne olursan ol gel” diyen bir tarz diyebiliriz.

Değişkenliğin verdiği karakter ile Balık Burcu evlerinde düzen ve organizasyondan çok yumuşak başlı bir misafirperverlik havası söz konusudur. Mavi, lila, pembe, su yeşili, yavru ağzı gibi pastel tonların yanında metal objeler ağırlıkla kullanılabilir. Kendini evinde rahat hissetmek, rahat hissettirmek ve tüm gerginliklerden uzaklaşmak Balık Burçlarının en önemli temasıdır.

Odalar arası bütünlük ve adeta akış içinde evlerinde gezinmek ister Balık Burcu insanı. Her köşede dinlenebilmek ve değişken ruhunu sakinleştirebilmek için puf yastıklar önem taşır. Aynı zamanda yumuşak dokulu kumaşlar ve misafirlerin de birbirlerini kısık sesle duyabileceği yakınlıkta oturabileceği koltuklar tercih sebebidir.

Balık Burcu’nun duygusal ruhu hatırası olan objeleri görünen alanlarda sergilemek ister. Salon duvarlarında raflar, sehpa ve orta masalar bu objeleri sergilemek için keyifli alanlardır. Ayrıca kendi dünyasına çekilmek, dua etmek ya da meditasyon yapmak için dış dünya ile bağlantısını kesebilecek perdeler önem taşır.

Balık Burcu ve Yatak Odası :

Romantik Balık Burcunun yatak odasında yumuşak bir hava eser. Pastel renklerin ve doğal dokuların kullanımı burada da önem taşımaktadır. Doğal ahşap, pamuklu kumaşlar ve tüylü halılar keyif verebilir. Rahatlamak ve partneri ile duygularını paylaşabileceği sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak önemlidir.

Işık alan, havalandırması kolay olan yatak odalı bir evi tercih edecektir. Hem doğa ile uyumlu hem de kendi düzeninde bir Balık Burcunun evinde kendini rahat hissetmesini sağlar. Çünkü hem duygusal bağ kurmak önemlidir, teslimiyet ve fedakarlık hem de bir olmak ve ait olmak.

 

 

Banyo ve Balık Burcu :

Balık Burcu ve Yükselen Balık Burcu için banyo evin önemli bir köşesidir. Su ile rahatlamak kendilerini şımartmak isterler. Yine pastel renkler ile döşenmiş aydınlık ve tütsülerin yakıldığı, geniş küvetli bir banyo keyif verecektir. Özellikle bu alandaki renkler, dokular ve kokular Balık Burcu için önem taşır.

Mutfak ve Balık Burcu :

Zodyak’ın en materyalizmden uzak burcu olan Balık Burcu için evde fazladan eşya bulunması ya da kullanmayacakları materyaller zorlayıcı olacaktır. Bu sebeple mutfakları da Kova ve İkizler Burcunun aksine elektrikli aletlerden mümkün olduğunca uzak, sade ve gerektiği kadar eşya ile doldurulmuştur. Su yeşili, mavi ve lilanın yanında doğal ahşap dokusu yer alacaktır. Akvaryum deniz kenarı etkisi yaratacağından mutfakta iyi bir seçenek olabilir.

Küçük Balık Burçları ve Dekorasyon :

Balık ve Yükselen Balık Burcu bebeklerinin doğdukları andan itibaren etrafa barış ve huzur yaymak isteyen enerjileri hemen fark edilir. Adeta büyümüş de küçülmüş gibi bir empati tarzıyla sizleri şaşırtacak ve herkesin huzur içinde yaşaması için elinden geleni yapacaktır. Bu bir ikizler kurnazlığında ya da kova inovatif fikirleri ile değil daha vicdanı ve duygusal yanınıza seslenen bir dehadır.

Narin ve kırılgan olan bu minikler kendileri için en iyisinin küçük bir çocuk gibi atlayıp zıplamak yerine daha ağır başlı oyunlar oynamak olduğunu bilirler ve ona göre davranırlar. Kendilerini zora koşmaktan ve kırılabilecekleri ortamlara girmekten de hoşlanmazlar. Adeta pamuklarla sarılıp sarmalanmak isterler. Bu sebeple dekorasyonda da onlara bu anlamda yardımcı olmak ve huzurlu hissetmelerini sağlamak ebeveynleri için önemli bir roldür.

Minik Balık ve Yükselen Balıklar için doğal renkler, aydınlık ve havadar bir ortam yaratmanız gerekmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi minik Balık’lar da materyalist dünyadan uzak olmayı tercih edebilirler. Çok fazla oyuncak yerine odalarında “prens & prenses” oyunları oynayabilecekleri, sanatsal yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri, resim, müzik, okuma ile uğraşabilecekleri alanlar yaratmak onları düşündüğünüzü hissettirecektir.

 

BALIK:

 

Nitelik:                          Değişken

Element:                       Su

Özellikler:                     Dişi, (-)

Yönetici Gezegen:      Jüpiter, Neptün

Roller:                          Şair, mistik

Uğurlu Taşı:                 Akuamarin

Uğurlu Metal:               Platin

 

Ayşegül Kuyumcu Türker