Arne Jacobsen

d1 by diseno &tradition ve Menu

Danimarka’ nın dekorasyon konusunda önemli iki tasarım firması olan &tradition ve MENU,  bir ‘’puzzle’’ ın parçalarını ahenkle tamamlarcasına diseno markasının çatısı altında, yeni konsept mağazasında bir araya geliyor.

Bu yeni yaklaşımı ile, temsilciliğini yürüttüğü markaların tasarımlarındaki yalın ve özgün duruşu diseño’ nun mağazacılık anlayışına da yansıtmış oluyor. Markaların ortak noktalarını bir araya getirip, kendi içinde odaklanmaya destek veren, farklı marka kombinasyonları ile türeyen mağazalar fikri ilk olarak addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’nde açılan d1 by diseño mağazası ile uygulamaya geçiyor.

&tradition’ ın aydınlatma, koltuk, sehpa, masa, halı gibi mobilya ağırlıklı ürünleri ile MENU’ nun günlük hayatta sıkça kullanılan ve banyo, mutfak gibi evin her odasının ihtiyaçlarını da hesaba katarak oluşturduğu ev aksesuar koleksiyonu  d1 by diseño da bir araya geliyor.

&tradition ve Menu’ nün en önemli ortak özellikleri ürünlerini samimiyetle, en ince detayına kadar tasarlayarak eksiği veya fazlası olmadan, gerçek yaşam için yaratmaları. Estetik kaygının yanında, kullanımı, temizliği kolay, doğal malzemelerden yapılmış ürünler ile fonksiyonel ve pratik çözümler getirmeleri.

Her iki markada çoğu uluslararası tasarım ödüllü, dalında başarılı olmuş tasarımcılar ile çalışırken koleksiyonlarında mükemmel işçiliğin ve çağdaş üretim tekniklerinin bir araya geldiği ürünler ile klasik ve günceli aynı potada eritiyor.  MENU Karim Rashid, Grethe Meyer, Benjamin Hubert &tradition ise Verner Panton & Arne Jacobsen gibi ikonlaşmış tasarımcılar ve Victor Vatterlein , Sofie Refer, Kasper Ronn, Jonas Bjerre- Poulsen gibi çağdaş tasarımcıların ürünlerine yer veriyor.

Norm Architects ise her iki marka için de ürünler yaratıyor. Bu iki markanın ürünlerinin ortak kullanıldığı tasarım projeleri arasında ödüllü Höst restoran gibi özel projeler de mevcut.

Manifestosunda ılımlı minimalizmi savunan, salt ihtiyaca karşılık verirken, cinsiyetler arasında köprü kurabilen, günlük yaşama konfor katarken, insanı mutlu etmeyi kendini amaç edinen her iki marka dekorasyonda ulaşılabilir lüks kavramına odaklanıyor.

dfoit_subat
“İSKANDİNAV MODERNİZMİ”

 

Swedese günümüzde, hem ortak alanlarda, hem de evlerde güçlü iz bırakmış köklü bir İsveç mobilya markası.
Altmış yıldan beri özenle korudukları idealleri bugün de sapasağlam ayakta. Amaçları daima ileriye bakan, zamansız tasarımlar yaratan bir ekiple, İskandinav modern gelenekleri üzerine inşa edilmiş, geleceğin mobilyalarını tasarlamak.

Swedese 1945’te Yngve ve Jerker Ekström kardeşler ve Sven Bertil Sjögvist tarafından kurulmuş.
Swedese’nin şu anki sahibi ise Mrs.Elisabeth Johansson. İsveç’te iki adet fabrikaları bulunuyor. Birçok modernist mimar sadece dekorasyonu tasarlamak değil, içini, mobilyaları, hatta neredeyse sahibinin giyebileceği kıyafetleri bile açıkça seçmeye kadar varabilecek bütünsel bir yaklaşım olarak kabul ediyorlar. Böyle evrenselleşmiş tasarımcılardan Alvar Aalto, Bruno Mathsson, Arne Jacobsen ve Paul Kjaerholm ile birlikte yol alan Yngve Ekström “İskandinav Modern” konseptinin dünyaca popüler olmasını sağlayan bu jenerasyonun çekirdeğini oluşturuyor.

Swedese’nin yıllarca CEO’luğunu yapmış Yngve, estetik, konforlu ve daimi geçerli bir stil yaratmış iş yaşamı süresince. Tahta, keten, yün, çelik gibi doğal ve yüksek kalite materyal kullanarak üretilen mobilyalar, yetenekli zanaatkarların işçiliğini, ürünlerin görkemi ve uzun ömürlü standardını kanıtlıyor. Her zaman yeni teknikler keşfedip, geliştirmeye devam ediyorlar. Ekström’ün vefatından sonra ana fabrika ve merkez ofis Vaggeryd’te konumlanmış. Bir çok uluslar arası isim ve genç yetenekleri buluşturan geniş bir aileleri var. Yeni ya da klasik Swedese’ler her zaman eşsiz, yüksek kalite ve yenilikçi tasarımlarıyla karşımızda.

Günümüzde Swedese koleksiyonu içinde yer almakta olan 1946 Yngve Ekström tasarımı olan “Lamino” adlı sandalyenin üretimi halen devam etmektedir.

Swedese, her yıl yeni ürün çalışmalarında yerel ve global tasarımcılarla işbirliği yaparak koleksiyonunu genişletmekte ve her yıl layık görüldüğü çeşitli tasarım ödülleriyle mobilya tasarımı dünyasına kalıcı katkılarda bulunmaktadır.

İskandinav tarzı en iyi veren markalardan biri olan Swedese ürünleri, ortak alanda veya özel kullanımda farklı çözümler yaratmakta kullanılabilir bir esnekliğe sahiptir.

Swedese Ürünlerini ülkemizde Nordist’te bulabilirsiniz.
dfoit_subat