Alessi

Salone del Mobile’den Trendlere Bakış

Salone del Mobile’den Trendlere Bakış Mart ayında Milano’da düzenlenen Salone del Mobile şehrin tasarımla buluştuğu çok büyük bir şov olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük mobilya fuarı. Bu çarpıcı etkinliğin başrol oyuncusu tasarımları ve bu yıl izlenen trendleri mercek altına ...

Maison&Objet’den Trend İzlenimleri

5-9 Eylül tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Maison&Objet Fuarı “Sharing: Paylaşım” temasıyla kapılarını açtı. Trend belirleyici olması nedeniyle dekorasyon sektöründe önemli bir rol üstlenen Maison&Objet’nin harikulade sunumlarla hazırladığı trend alanları ise bu büyüleyici şovun odak noktasıydı. “Smart Life”, “Experiential” ve “Words”  adlı trendleri Maison&Objet’de öne çıkan tasarımlar eşliğinde izledik.

Sözcükler ve AnlamlarıPaylaşmak

Harfler ve sözcüklerin dijital iletişimin üstünlüğüne karşı direndikleri fikrinden yola çıkan Elizabeth Leriche hazırladığı çalışmada yeni işaret dillerinin gündelik yaşamı yazıya döktüğünü işaret ediyordu.  

Accessorize Home “Butterfly Stamp” koleksiyonuyla harikulade tasarımlar sunan Accessorize Home Paris temasıyla romantik bir görünüm sergiliyor.

Alfagram  Alfagram alfabe fotoğraf konsepti, harflere benzeyen gündelik objelerin fotoğraflanması kavramından yola çıkıyor.

Rory Dobner Muhteşem beyaz seramik karolar eşsiz Rory Dobner elle boyama çizimleriyle göz dolduruyor.

Rice Danimarka firması Rice’ın renkli ürünleri eğlenceli ve sevimli tasarımlarını beğenmemek mümkün değil!

Bilgiyi Paylaşmak

Nelly Rodi trend ajansından Vincent Grégoire ‘Akıllı Yaşam’ adlı sunumunda dijital kültürlerin birlikte olmanın günlük anlamlarını ve düzenlerini değiştirdiğini vurguluyordu.

La Boite Concept: Doğala en yakın sesi veren “LD 130” hi-fi hoparlör bilgisayara, tablete, akıllı telefona ya da pikaba kablosuz bağlanarak HD kalitesinde müziğe her an erişim veriyor. Sehpa formundaki tasarımı ise “LD 130”u daha fonksiyonel, pratik ve kompakt bir hale getirerek yaşam alanları için ideal bir ürün olarak sunuyor.

Seletti Valentina Carretta tasarımı olan “Egg of Colombus” ilhamını yumurtaların satıldığı karton ambalajdan almış. Zarif sunumuyla eğlenceli, post-modern bir çekiciliğe sahip bu tasarımın masa lambası ve sarkıt modelleri mevcut. “Egg of Colombus”un paketleme endüstrisinde kullanılan ham malzemelerden yapılmış olması onu sürdürülebilir ekolojik değerlere saygılı bir ürün haline getiriyor.

Alessi Frederic Gooris tasarımı “Jumbo” çok şirin bir çanta askılığı. Fil şeklindeki tasarımıyla beğeni toplayan “Jumbo” duvara yansıyan gölgesiyle daha çekici oluyor.

Normann Copenhagen Simon Legald tasarımı olan “Brillant Box” pratik, derlitoplu harika bir ürün. Farklı renk ve boyutlarda alternatifleri olan “Brillant Box”ı tuvalet masaları ve banyolar için öneriyoruz.

Deneyimleri Paylaşmak

“Experiential” bölümü François Bernard’ın sunumuyla dijital dünyaların algısal deneyimlerimizin paylaşımı için yeni tasarım sistemlerine olanak sağladığına dikkat çekiyordu. 

Pade Design Camille Debons ile Grégory Parsy bir tür stilize kaos içinde tasarımlarıyla şaşırtıyor, dengeleri bozuyor, bazen de eğlendiriyor. Alışılmadık malzemelerle çalışıyorlar. Mukavvayla, elektrik telleriyle, plastikle, birbiriyle ilgisiz malzemelerle çok iyi kotarılmış, teklifsiz bir sonuç elde ediyorlar! Onların biçim ve malzemeyle oynaması bizim gündelik nesneleri dolambaçlı bir şekilde hayalle, merakla yeniden keşfetmemizi sağlıyor.

Creativando:  Radyatöre asılarak ortamdaki havanın kurumasını engelleyen seramik nemlendirici koleksiyonunun bir parçası olan “Hummi Pin Up” İtalya’da elde yapılmış. Kesinlikle toksik madde ve kurşun içermeyen ürün farklı tasarımcı ve sanatçılar tarafından tasarlanmış. Isıtma çalıştırılmadığı zamanlarda esprili bir vazo olarak kullanabilir!

Cookplay Yemek ve tasarım endüstrisine yeni katılan Cookplay endüstriyel tasarımcı Ana Roquero’nun yeni yemek kültürünün duyarlılığına yakın duran daha yaratıcı ve deneysel bir sofra tasarlamaya duyduğu tutkuyla kuruldu. İlk koleksiyonu “Jomon” ile 2014 Red Dot Design Award’da en iyi tasarım ödülünü alan Jomon porselen, cam ve bambudan yapılmış çanak setleri ve tepsileriyle beğeni topluyor. Özellikle kabuk şeklindeki çanak tasarımları elde rahatlıkla taşınabiliyor.

Studio Macura Üç boyutlu baskı ile yaratılmış olan “Pero” çok zarif bir kitap ayracı. Bu sevimli kuşun uçarken, gagalarken halinin de tasarımları mevcut. “Leti” ise Studio Macura’nın ağaçkakanlı şirin aydınlatması.

dfot

 

Ünlü tasarımcı Patricia Urquiola, Arçelik için Leisure Ankastre Serisini Hazırladı

Tüm dünyada yarattığı trendler ve ayrıcalıklı tasarımlarla tanınan Patricia Urquiola, Arçelik ile de sıradışı bir çalışmaya imza attı. Yeni bir bakış açısıyla Leisure adını verdiği çok özel bir seri hazırlayan tasarımcı, Nisan ayından itibaren Arçelik’in belli konsept mağazalarında tüketici ile buluşacak. İstanbul’da Rahmi Koç Müzesi’nde seçkin davetliler eşliğinde yapılan geniş katılımlı tanıtım toplantısında beğeniye sunulan Leisure serisinde ankastre fırın, ocak, davlumbaz, bulaşık makinesi ve buzdolabı yer alıyor.

 

Leisure Patricia Urquiola Serisi, tasarım tutkunlarını biraraya getiren bir dizi etkinlikle tanıtıldı. 10 Mart Pazartesi günü, İstanbul’da Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen lansman etkinlikleri kapsamında Patricia Urquiola, tasarım yaklaşımını akademisyenler, öğrenciler, mimarlar ve tasarım dünyasına merak duyan katılımcıların biraraya geldiği bir konferansla paylaştı. Konferansın ardından düzenlenen lansman etkinliğine, Türkiye’nin ünlü mimarları ile inşaat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

 

Lansman etkinliğinde, Leisure Patricia Urquiola Serisi’nin yeni reklam filminin de ilk gösterimi gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Nicolas Caicoya’nın, görüntü yönetmenliğini de pek çok uluslararası festivalde ödül kazanan Jose Luis Alcaine’nin yaptığı filmin çekimleri Milano ve Como’da gerçekleştirildi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Arçelik’in ayrıcalıklı konumunun ve başarılarının arkasında

Ar-Ge, inovasyon, kalite, tasarım ve markanın temel faktörler olarak yer aldığını belirtti. Çakıroğlu, “Tasarım alanındaki çalışmalarımızı bir adım daha ileriye taşıyarak; yepyeni ve özel bir seri geliştirmeye ve bu özel projede, dünyanın en iyi tasarımcılarından Patricia Urquiola ile çalışmaya karar verdik” dedi.

Levent Çakıroğlu; mutfakların sadece yemeklerin hazırlandığı ortamlar olmaktan çıkıp; ailelerin, arkadaşların biraraya geldikleri, birlikte keyifle vakit geçirdikleri yaşam alanları haline geldiğini ifade etti.

Patricia Urquiola’dan, evlerimizin kalbi olan mutfaklarda keyifle kullanılabilecek; bu arada teknolojiden veya tasarımdan ödün vermeyen ve ikisi arasında güçlü bir denge kuran bir ürün serisi tasarlamasını istediklerini söyleyen Çakıroğlu, “Çalışma süresince; Patricia’nın tasarım yeteneğinin teknoloji ile harmanlanarak, ürünlere yansımasına büyük bir hayranlıkla tanık olduk” dedi.

Arçelik A.Ş. ile ilk olarak 2012 yılında çalışmaya başladığını söyleyen Patricia Urquiola, evin kalbi olan mutfaklar için tasarlama fikrini ilk duyduğunda çok heyecanlandığını belirtti. Arçelik’in köklü geçmişinden ve yenilikçi anlayışından çok etkilendiğini, Leisure Patricia Urquiola Serisi’ne de bunu yansıttığını ifade eden Urquiola, “Türkiye, Doğu ve Batı arasında bir köprü vazifesi görüyor ve bu özelliği onu farklı kılıyor. Özellikle İstanbul’un her bir köşesi şaşırtıcı boyutlarda ilham verici,” dedi.

 

Leisure Patricia Urquiola Özel Serisi’ne kısa bir bakış

 

Leisure Patricia Urquiola Serisi ocaklar, davlumbazlar, ankastre fırın, bulaşık makinesi ve buzdolabından oluşuyor.

Ocak

Leisure Patricia Urquiola Serisi ocaklarda üstün teknoloji ile iç ve dış alevleri ayrı ayrı kontrol edilebilen, özel tasarım hassas yanıcılar bulunuyor. Bu sayede çikolata eritmekten yüksek güçte woklu pişirme yapmaya kadar geniş bir alternatif sunuluyor. Sönmeye karşı gaz emniyeti sistemi bulunan seride 60 cm,75 cm ve 90 cm genişliğinde paslanmaz çelik blok tasarıma sahip ocaklar ile birlikte, bir de 30 cm genişliğinde ince döküm yüzeye sahip toplam 4 model bulunuyor.

 

Davlumbaz

60 cm ve 90 cm genişliğinde 2 modeli bulunan özgün tasarımlı davlumbazlar ile yüksek emiş gücüne (765m3/sa) sahip. Kolay kullanım sağlayan dokunmatik sensörlü kullanıcı ara yüzü sayesinde 4 farklı kademe ayarı yapılabiliyor. Leisure Patricia Urquiola Serisi davlumbazlar, ürün ile uyumlu antrasit renkli, bulaşık makinesinde yıkanabilen kaset filtrelerin yanı sıra, yine tasarımla uyumlu, kullanıcıya ek kullanım alanı sağlayan bir rafa sahip.

 

Ankastre Fırın

Model, kontrol panelinin kapağa entegrasyonu sayesinde, tasarımın uygulandığı desenli düz cam bir yüzeye sahip. Tutamak, kapağın çevresinde gizlenmiş durumda. Geniş iç hacme sahip (75 litre) bu fırında, çok renkli TFT LCD dokunmatik ekran üzerinden görsellerle takip edilebilen, profesyonel şefler tarafından hazırlanmış 79 adet otomatik pişirme menüsü ve tarifi bulunuyor. 5 seviyede aynı anda pişirme yapılabilen bu fırının iç kapağı, özel nano kaplama sayesinde, pişirme yaptıktan sonra da çok kolay temizlenebiliyor.

Bulaşık Makinesi

Leisure Patricia Urquiola Serisi tezgah altı ankastre bulaşık makinesi, otomatik bardak koruma sistemi sayesinde bardakların ömrünü 20 kattan fazla uzatıyor. Ayrıca kendini temizleyen filtre sistemi ile filtre temizleme ihtiyacını 1 yıla kadar öteliyor. Dokunmatik tuş kontrolü, LCD ekran ve yarım yük fonksiyonu bulunan bulaşık makinesi 13 kişilik yükleme kapasitesine sahip.

Full – No Frost Kombi Buzdolabı

Özel tasarım cam kapıya sahip olan Full – No Frost Kombi Buzdolabı, soğutucu ve dondurucu bölmelerindeki bağımsız fan kontrolü ile hassas sıcaklık dağılımı sağlıyor ve yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasına olanak veriyor. Elektronik kontrol paneli ile her bölmenin sıcaklığının ayrı ayrı ayarlanabilmesine imkan veren buzdolabında hızlı dondurma ve hızlı soğutma fonksiyonları bulunuyor.

Patricia Urquiola

Birçok kez uluslararası ödüle layık görülen ve dünya çapında yayınlar tarafından defalarca yılın tasarımcısı seçilen Patricia Urquiola, bugün modern tasarımın önde gelen isimlerinden biri. İtalya’nın Milano kentinde, tasarım efsanesi Achille Castiglioni›den eğitim alan Patricia Urquiola, uzun yıllar dünyanın en iyi tasarımcılarıyla birlikte çalıştıktan sonra kendi tasarım atölyesini açtı.

Patricia Urquiola; İtalya’nın en önde gelen markaları ile yaptığı başarılı çalışmaların yanı sıra dünyaca ünlü markalarla da çalışıyor. Alessi, Axor Hans Grohe, Baccarat, B&B Italia, BMW, Flos, Four Seasons, Kartell, Louis Vuitton, Mandarin Oriental Hotels, Molteni, Moroso, Mutina, Rosenthal, W Hotels gibi pek çok ünlü marka için yaptığı çalışmalar arasında mimari tasarım alanında yaptığı showroom, hotel ve restoranlarının tasarımları gibi çalışmalar da yer alıyor. Patricia Urquiola, aynı zamanda ödülleri ve ikonik tasarımları olan bir tasarımcı. A&W Designer of the Year ve Design Prize Cologne gibi pek çok ödüle sahip olan Urquiola’nın, 2011 yılında Venedik Bienali’nde yer alan bir tasarımı da modern tasarım ikonları arasında sayılıyor.