dfot

Göl Evi

Geleneksel, modern ve göle nazır…

Tüm bu sözcükler Kuzey California’daki evin tarzını anlatıyor…

Ev sahipleri 2013 yılının Ağustos ayında taşınmışlar buraya. Bu evi tercih etmelerinin başlıca sebebi, evin Neusen nehrinin bir parçası olan Wellington gölünün kenarında yer alması ve bir court içinde yer alması olmuş.  Emlak işi yapan ve Ballo Reality’nin sahipleri olan çift evlerini tasarlarken, yaşam biçimleri hakkında net kararlar almışlar. Başlangıçta pratik ve işlevsel olduğu kadar sade bir mekan yaratılma fikrinden yola çıkılmış. Tüm dekorasyon süreci ise 9 hafta gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanmış. Giriş kapısının önceleri küçük olan basamaklı bölümü, genişletilmiş ve üzeri çatı ile örtülerek giriş vurgulanmış. Ön giriş, rustik görünümlü bir kapı ile yenilenmiş ve veranda zemini taş ile kaplanmış. Kapıdan içeri girdiğinizde üst kata çıkan merdiven ve iki kat yüksekliğindeki galeri sizi karşılıyor. Merdiven basamakları da parke ile aynı renkte devam ederek, zemin renk bütünlüğü koruyor.

Evin üst katını sadece yatak bölümüne ayıran çift, giriş katını ise ortak bir yaşam alanı olarak düzenlemiş. Böylece aile bireylerinin istedikleri zaman ayrı ayrı, istediklerindeyse rahatça bir arada vakit geçirecekleri çok alternatifli geniş ve konforlu bir yaşam alanı oluşmuş.

Salon ve mutfağı ayıran tüm ara duvarlar yıkılmış, açık plan bir giriş katı tasarlanmış.  Renovasyon öncesi salonun göle bakan duvarı üzerinde yer alan şömine, manzarayı kesmeyecek şekilde manzaraya sırtını dönmüş. Şöminenin taşı, Best Tile firması tarafından Türkiye’den ithal edilmiş ve Bursa beji taş gelenekselin aksine düşey olarak döşenmiş. Tv, şömine üzerinde değerlendirilmiş. Binanın göle bakan dış duvarları yıkılarak, mekan genişletilmiş ve boydan boya cam doğramalarla gölle iç içe yaşam alanı yaratılmış. Evin dış kapısından içeri adım attığınız andan itibaren göl ve bahçenin bitki örtüsü adeta evin içinde yer alıyor. Antre, yaşam alanı, yemek bölümü, mutfak ve çalışma odası gölün bir parçası haline gelmiş. Giriş katta mekanlar arasındaki tek kapı, çalışma odasıyla salonu ayıran kapılar. Üç kişilik ailenin duvarlar olmaksızın, her mekandan birbirlerini görebilmeleri bilinçlice tasarlanmış.  250 metrekarelik evin yerden tavana kadar uzanan pencerelerinden süzülen günışığı, evde saat başı değişen bir renk skalası yaratıyor.  Evde sadeliği ve manzarayı vurgulayan en önemli özellik pencerelerde perde kullanılmamış olması. Geleneksel Amerikan evinin kendi mimarisinden gelen estetiği, Türkiye’den gelen aksesuarlar ile kombine edilmiş. Thomasville markalı salon mobilyaları, el dokuması Türk halısı ile renklenmiş. Duvardaki tablolar, özellikle bisikletli olan ev sahiplerine yaşadıkları her evde arkadaşlık etmiş.  Pier One’dan alınan metalden yapılmış üç parça heykelimsi tablolar çok şık.

Zemine uygulanan strand Bamboo koyu renk parke, mekanın beyaz duvarları ile sıcak bir harmoni yaratmış. Salon ile paralel çizgide tasarlanan yemek bölümünde olabildiğince az aksesuar kullanılarak aydınlatmalar ön plana çıkarılmış. Yemek bölümünde ise Türk motifleri duvara asılı pano ile vurgulanmış.

Evde en çok vakit geçirilen yerlerden biri çalışma odası. Real Estate işiyle uğraşan ev sahiplerinin dekorasyon deneyimi, müşterilerinden gelen renovasyon talepleri sebebiyle pek çok eve de imza atmış olmalarından geliyor.

Mutfak, Stone City Design Center tarafından tümüyle açık renkte yenilenmiş. Duvarda, doğu formları taşıyan cam seramikler kullanılmış. Mutfak tezgahı ise granit. Ev sahibesi yemek pişirmeyi çok seviyor. Onun için, ev yaşamından zevk almanın bir parçası da bu.  Bu sebeple profesyonel kategoride gazla çalışan Kenmoor marka fırın tercih etmiş. Buzdolabı yine Kenmoor. Paslanmaz çelik mutfak cihazları, lake dolaplara inat parıldıyor. Aile, mutfağın ortasında yer alan adada vakitlerinin çoğunu geçiriyorlar. Burası adeta bir buluşma noktası.Başkası olsa buraya bir masa ve dört sandalye yerleştirirdi. Oysa ev sahibesi çok daha rahat ve işlevsel bir mutfak istemiş.

Mutfaktan, verandaya açılan kapı, sizi her daim manzaraya çağırıyor. Üzeri çatı ile kapalı olan ahşap veranda, serin günlerde de davetkar gözüküyor. Evin şanslı kedisi Pati unutulmamış ve onun için verandaya açılan özel bir kedi kapısı yapılmış.