dfoit_subat

 

 

Modern Tarih ile Yaklaşan Uzakdoğu

Daha önce hiç bulunmadığınız, aklınızı başınızdan alan bir ülkeye gittiğinizde, yepyeni yaşam şekilleri görür, bunları zihninize kazımak ister, dönerken evinizde sergilemek istediğiniz objeleri bavulunuza tıka basa doldurup dönersiniz. Ama her seferinde eksik kalan, nasıl taşıyacağınızı bilemediğiniz o büyük güzel parçalar olur.   Modern Tarih tam da bu parçaları bulmak için karşınıza çıkmış eşsiz bir fırsat .  Ticari olarak üretilmemiş yerel kültürlerin kimliklerini en orijinal ve saf hali ile yansıtan, antik  değere sahip özel objeleri, sanat eserlerini ayağımıza kadar getiren bir dünya markası tam anlamıyla. Dolayısıyla, mekanlarında eklektik ve koloniyel dekoratif üslubu seven kişiler için tam anlamıyla biçilmiş kaftan.


Çukurcuma’ nın, belki de İstanbul’ un, tarihi yapısına sadık kalmış İtalyan mimarisine özgü tarzı ile, dönemsel tarihi dokuyu en güzel yansıtan yerlerinden olan Faik Paşa Yokuşu üzerindeyiz. 250 yaşındaki tarihi bir yapıyı kendine mesken edinen Modern Tarih showroomu; keşif amaçlı seyahate düşkün, dünya kültürleri ile iç içe yaşamayı arzulayan sanat ve tasarım severler için uğranması  adeta mecburi bir durak noktası.

 

Markanın sahibi Davit Meşulam,  Amerika’da başladığı, uzun yıllardır sevgi ve büyük bir tutku ile yürütmüş olduğu antika keşif işini , işten  çok bir yaşam tarzı olarak benimsemiş biri. Mağazasının tadilatı ve dekorasyonu sırasında ise seçici ve titiz bir çalışma yürütmüş bu nedenle. Mekanın restorasyonu ve yenilenme sürecinde bilfiil çalışmış yer çalışmış. Dünyayı dolaşarak özenle seçtiği ve geldiği toprakların yerel kültür, gelenek ve yeteneklerini yansıtan, 19yy ve erken 20yy. dönemlerine ait antik parçaları, tarihi binasının çıplak beton ve tuğla zeminli yüksek tavanlı bu mekanında, dramatik bir aydınlatma eşliğinde müze kalitesinde sergilemeyi tercih etmiş. Seyri müthiş keyifli olan tüm dekoratif unsurlar ve ayrıcalıklı düzenlemesi ile mağaza, ziyaretçilerine adeta hızlı ve yoğun bir dünya turu yapma olanağı sunuyor.

 

Modern Tarih’te, Afrika ve Asya kıtalarındaki çeşitli ülkelerde bulunmuş, doğal malzemeler kullanılarak el işçiliği ile üretilmiş değerli objeler ve  birbirinden özel sanat eserleri zarif  ve titiz bir çalışmayla bir araya getirilmiş.  Mağazada sergilenen her bir parça, bundan sonra  yer alacakları mekanlara  manevi derinlik ve sofistike bir dokunuş katma özelliğine sahip demek yanlış olmaz bu nedenle.

 

Çinli taş askerlerden, kutsal Buda heykellerine, el yapımı papirüs kağıt üzerine çizilmiş kök boyalar ile renklendirilmiş imparatorluk aile tablolarına, Afrika yerlilerinin geleneksel ritüellerinin en önemli parçaları olan el yapımı masklardan, Uzakdoğu mobilya geleneğinin uyumlu tamamlayıcı parçalarından olan seramik ve ahşap taburelere, rengarenk kap, küp ve vazolardan, metal kilitli sandık formlu geleneksel Çin dolaplarına geniş bir ürün yelpazesi mevcut.

 

Tarihi binalardan çıkma ve el oymacılığının en güzel örneklerinin sergilendiği antik kapılardan, çatlak sırlı antik Çin porselenlerine, el oyması desenli mermer tabak ve kaplardan, boy boy kaligrafi fırçalarına, ahşap oyma oda bölmelerinden, sık dokumalı el yapımı rengarenk desenli antik halılara seçeneklerin neredeyse sınırsız sayıda çoğaltılabileceğini siz de fark edeceksiniz mağazayı gezdiğinizde. İçlerinde uzun yıllar çay kaynamış her evin ayrılmaz dekoratif ve lezzet objesi çaydanlıklar, baskı ve aplike desen teknikler ile tasarlanmış kumaşlar, Himalaya dağlarında şerpaların giydiği kar botları gibi çeşitli orijinal parçaları da Modern Tarih’ in koleksiyonunda rahatlıkla bulabileceğinizi belirtmek isteriz, özellikle meraklılara.

 

Davit Meşulam, bugün mağazasında sergilediği tarihi koleksiyonunun uzantısı olarak yeni bir kumaş ve aydınlatma koleksiyonu oluşturma çalışmalarına da start vermiş. Tüm bu yoğun koleksiyon oluşturma koşuşturmalarına paralel olarak , markanın kimliğini yansıtan dekorasyon proje çalışmalarını da koordine etmeyi sürdürüyor. Doğu ve batının buluştuğu bu keyifli marka, dünya kültürlerin sentezinden ortaya çıkmış temel yapısına ,her geçen gün eklediği yeni formlarla çizgisini başarı ile ilerilere taşımayı sürdürüyor.  Tarih, kültür, sanat ve dekorasyon meraklılarına duyurulur.

 

 

dfoit_subat