Afganistan

Motto Tasarım Olivia Cumming’s

Doğal taşlara ve İstanbul’a  aşık bir Avusturalyalı tasarımcı;

Kristal taşları nasıl bilirsiniz? Farklı renklerde ve şeffaflıkta, hepsi birbirinden güzel, doğal ve yalın. Her birine ayrı ayrı irili ufaklı şekiller veriliyorkolye ucuna takılan detaylar  ile işlem sona eriyor. Özenle seçtiği  taşları Tophane’deki atölyesinde tasarlıyor. Doğadan ilham alan Olivia tam bir hayalperest. Hikayesi de en az kendisi kadar sürprizlerle dolu ve  ilham verici. Küçüklüğünden beri kristal taşlara aşık. Avusturalya’da başlayan hikayesi önce Fransa, sonra Berlin, Hindistan ve şimdi  Türkiye’de devam ediyor.

Atölyede birbirinden farklı rengarenk  taşlara bakıp da etkilenmemek mümkün değil. Tasarımların doğal ve yalın oluşu ürünleri daha da cazip hale getiriyor. Taş deyip geçmemek lazım, her bir taşın kendine özgü bir özelliği var. Örneğin Turkuaz; dinginlik verip, kaygıları yok ediyor. Rengi ve yüksek enerjisi sayesinde kederli durumları izole edip huzur veriyor. Mor renkli bir kuvars kristali olan ametist manevi dünyaya açılan üçüncü gözün simgesi, kimini dinginleştiriyor, kimine enerji veriyor kimine de şans getirdiğine inanılıyor! Doğal taşların etrafında gezinirken  biraz daha merak ediyor ve büyüleniyorsunuz. Tam da şu sıralar  baharın gelişini tüm enerjimizle kucaklarken Olivia Cumming’sin doğal, rengarenk, özgür, bohem ve ilham veren dünyasına konuk olduk bu ay. Her şeyin bir sebebi olduğuna inanan Olivia, hayallerini gerçekleştirirken aynı zamanda keşfetmeye, daha çok paylaşmaya ve hayatına sığdırabileceği kadar muhteşem anıları da biriktirmeye devam ediyor…

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Olivia! Avustralya’lıyım,orada büyüdüm ama altı yıl Paris’te yaşadım ve Berlin’de de bir yıl kadar kaldım. Bir buçuk sene önce İstanbul’a aşık olup yerleşme kararı aldım. Türk kültürüne karşı oldukça ilgiliyim. Bazı seyahatler sırasında ara sıra İstanbul’a uğruyordum,  pazarları  keşfetmekten, dolaşmaktan büyük keyif alıyorum. Yemek yapmayı, kumaşları sağlıklı yaşamı ve yerel pazarları seviyorum.

Cleopatra’s Bling markası nasıl oluştu?

Kendimi bildim bileli hep taşlara ilgim vardı. Çocukken onlarla oynardım ve hep büyülenirdim. Cleopatra’s Bling aslında benim hep kullanmak istediğim takıları  tasarlamamla başladı. Çok ilgi gördü ve şimdi Tophane’deki atölyemde tüm takılarımı tasarlıyorum.

Neden özellikle kristal taşı tercih ettiniz ? Kristal dışında hangi taşları kullanmayı tercih ediyorsunuz ? Biraz özelliklerinden bahseder misiniz?

Doğal formları seviyorum ve elbette enerjisini seviyorum hepsinin. Maalesef bugün her şey endüstriyel hale geldi. Her şey bir örnek ve yaratıcılıktan yoksun. Ben doğal olanı tercih ediyourm. Onların enerjisine inanıyorum. Tüm tasarımlar el yapımı; kolyeler, yüzükler, bilezikler…

Bir çok farklı taşlar kullanıyorum ama en sevdiklerim arasında Quartz, Fluorite, Turquoise geliyor. Bu yaz daha çok turquoise kullanacağım.

Taşları nerelerden getiriyorsunuz?

Turkeye, Hindistan, Avusturalya ve  Afganistan’dan.

 

Peki, İstanbul sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

İstanbul benim yaratıcı olduğum yer!

 

Son olarak motto’nuz

 

“Energy in, energy out” yani ne enerji verirsen o sana geri döner.

 

Meral Uyanık

dfot

DOT Design Studio by İrem

İrem Bonfil 27 yıl Ertem Ertunga Mimarlık ofisinde ortak olarak iç mimari ve proje koordinasyonu konularında yaptığı çalışmaların ardından 2013’te projelerinde eksikliğini hissettiği dekoratif obje alanında yoğunlaşmaya karar verir.

Koleksiyon istediği kaliteye geldiğinde şirketi  Dot Design Studio by İrem’i kurar. Dot Design hakkında ilk yazı New York Times’ta çıkar. Arkasından Beymen Home Zorlu’da koleksiyon görücüye çıkar.

Amacı yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını ayakta tutabilmek ve o zanaatkarların el becerileri ile kendi dizaynlarını harmanlayarak daha modern ve etnik dizaynlar oluşturmak. Türkiye, Afganistan, Özbekistan gibi ülkelerin takı, boncuk, topaç gibi nesnelerini  kullanarak tasarladığı objeler hem dekoratif hem de evde kullanılabilen tepsi veya lokumluk olabiliyor. Farklı kültürler ,gelenekler ve dinler  içinde büyüyen İrem bütün bunların etkilerini tasarımlarında yansıtmaya çalışıyor.

Koleksiyonun tüm parçaları, ister el oyması ahşap kaseler olsun, isterse de el ile vurulmuş bakır mumluklar veya Afganistan’dan gelen gümüş topaçlar, çeşitli atölyelerde yapılmaktadır. Ürünlere şu anda Beymen Home Zorlu, Cumba collection Bodrum ve İstanbul, NSCI Gift Shop”  Glencoe, İllinois USA, Altıncı cadde plus Palmira Marina Bodrum’da müşterisiyle buluşuyor. Aynı zamanda talep eden müşterilere online satış yapılıp evlerine teslim ediliyor.

dfot

 

 

Antikanın gizemi dünyanın tasarımı TULU da!

Çok beğendiğim ve Designmixer’ ın kimliğine, vizyonuna son derece uyumlu Tulu markasını, dünya kültürlerinin harmanlandığı, eski İstanbul’ un kalbi Sultanahmet de yer alan otantik mağazasında ziyaret ederek hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Tasarımcısı Elizabeth Hewitt’ in ilginç hikayesini yaptığımız röportaj ile video ya aldık ve her biri birbirinden farklı, el emeği ürünlerini sizlerle bu sayıda paylaşmak istedik.

El yapımı Antika Tekstil ürünleri koleksiyoncusu ve tekstil tasarımcısı Elizabeth Hewitt’ in 20 senelik kişisel girişimleri sonucunda yaratılan Tulu markası içinde otantik doğu kültürünü yansıtan ev dekorasyonu ve giyim ile ilgili birçok ürünü barındırıyor.

 

Philadelphia College of Textiles’dan mezun olan markanın sahibi Hewitt tam 20 senedir dünyanın çeşitli ülkelerini ziyaret ederek, o bölgelere has antika mobilya ve tekstil ürünlerini topluyor, aynı zamanda kendi tasarımlarını yerel vizyon ve üretim teknikleri ile harmanlayarak Tulu markasına ait yeni ürünler yaratıyor.

 

Hewitt, Üniversite’ den mezun olduğunda Güney Amerika’ ya yaptığı bir seyahatte satın almış olduğu antika tekstil ürünlerine ülkesine geri döndüğünde aldığı yoğun ilgi ile bugün çok zevk alarak yaptığı  işi kurmaya karar vermiş.

Pakistan, Afganistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Hindistan gibi Orta Asya ülkeleri ise zaman içinde uzmanlık alanına giren ülkeler arasında yer almış. Aralarına Fas, Türkiye ve Endonezya gibi ülkeleri de dahil ederek geniş bir üretim zinciri ağı yaratmış.

 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği cumhuriyetlerinin 1991 yılında bağımsızlıklarını kazanması ile esnek politikalara kavuşan ülkelere hemen arkasından yaptığı ziyaretler ile buralardaki yerel zengin kültürleri ve geleneksel yaşamlarının bir parçası olan zanaat eserlerini yakın takibe alarak bu bölgelerde uzmanlık alanını geliştirmiş. Çeşitli şehir, köy ve kasabalarına yaptığı yolculuklarda o dönemlerde adeta hazine zenginliğine sahip olan ülkelerden antika ürünler toplayarak koleksiyonuna eklemiş. Yarattığı desenleri ise yoğun el emekli geleneksel baskı, dokuma ve işleme yöntemleri ile hayata geçirerek geniş bir ev tekstili koleksiyonunu tasarlamış ve ürettirmiş.

 

Zaman içerisinde marka yarattığı ürünler ve Elizabeth Hewitt’ in zengin vizyonu ile çekici bir hal almış. Bugün Amerika’ da ki New York ve Los Angeles’ da ki satış noktaları ile yurt dışında Ev dekorasyonu ile ilgili bir çok projede yerini alıyor ve dünyaca ünlü tasarımcılar ile için ürün geliştirip ilham kaynağı oluyor.

 

Hewitt kendine yaşamak için doğu ve batının kesiştiği kültürlerin buluşma noktası İstanbul’ u 9 senedir mesken olarak seçiyor ve Sultanahmet deki çok katlı mağazasında ürünlerini Türkiye’ den pazarlıyor.  Eşi Hüseyin Kaplan ise Konya da büyük bir halı üreticisi. Çiftin el yapımı, son derece zengin Türk kilim ve halı koleksiyonu mevcut. Tulu mağazasında yer alan halı ve kilim çeşitliliği ise göz alıcı, aralarından seçim yapabilmek ise oldukça güç. Zeki Müren’ in 1970 li yıllarda tasarladığı vintage halılardan, uzun tüylü Tululara, çağdaş tasarımlı kilimlere, antika halılara kadar üst üste yığılmış ürünlerin her biri birbirinden değerli ve muhteşem.

 

Elizabeth Hewitt tüm dünyada yaptığı tasarım keşifleri, yoğun seyahat programlı kariyeri, Amerikan kimliği, Türk eşi ve İstanbul daki yaşamı ile tam bir dünya vatandaşı markası da onun bu kimliğinin uzantısı.

 

Ürünleri gösteren mağaza görüntülerinin  altında kullanılabilecek yazı:

 

Tulu’ da geleneksel el işçilikleri ile üretilen tekstil ürünleri arasında, Hindistan’ dan ağaç kalıp baskı tekniği ile üretilmiş ev tekstili ürünleri, Afganistan’ dan kadınların yaptığı rengarenk desenli kumaş el işlemeleri, Osmanlı kumaşları, Türkiye ‘ den el halı ve kilimleri, İznik çinileri, Özbekistan, Türkmenistan’ dan ikat boyama teknikleri kullanılarak yapılmış antika kaftanlar, boncuk ve metal işlemeli şapka ve takkeler yer alıyor. Bunun yanında, Hindistan ve Endonezya’ dan masif ağaç mobilyalar, ev aksesuarları, mutfak gereçleri, çini tabaklar, aydınlatmalar ve her köşesinde ayrı bir zenginliği barındıran her biri birbirinden farklı, çeşit çeşit rengarenk ürünler bulunuyor.