dfot

 

1999’da açılan A la Turca ağırlıklı olarak kilim ve halı üzerine yoğunlaşan bir antikacı. Dükkânda mobilya ve dekoratif objeler bulmak da mümkün. Ürünlerin çok büyük çoğunluğu orijinal.

Dükkandan öte bir yerdir, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kendi içinde çok hoş bir ev sahipliği vardır. Erkal’ın her yıl vişne zamanında hazırladığı özel likörleri, tereyağlı kurabiyeleri falan vardır. Bir halı görüp de çıkarım diye gidilecek bir yer değil. Konu halı ve kilim olduğu için, Türk motiflerinin çokça görülebileceği bir yer. Eski bir binanın içinde olması önemlidir ama Erkal’ın kendi zevkiyle oluşturduğu ortam, hava mekana başka bir boyut getirir. Gelen kişi bir yabancıysa, çok keyifli ve doğru bir şekilde yönlendirir.

A la Turca, loş bir ışıkla aydınlanan merdivenlerle ulaşılan katlarında çok özel mekanlar yaratmış. Randevu ile gezilen A la Turca’nın ana konusu Anadolu kökenli halı ve kilimler olsa da, üç katlı mekanda pek çok mobilya ve aydınlatma da var. Meraklıları için not: Bodrum katında sergilenen küpler ve özellikle özel Erzurum küpleri koleksiyonu çok ilgi çekiyor.

İstanbul’un ilk eczanelerinden birini açan Faik Paşa’nın adıyla anılan Çukurcuma’daki yokuş son dönemin popüler alışveriş duraklarından biri. Uzun zaman önce Çukurcuma’daki potansiyeli fark edip burada antikacı dükkânı Alaturca’yı açan Erkal Aksoy bölgenin popülaritesine katkıda bulunan isimlerin başında geliyor. Öyle ki, New York Times bile onu Çukurcuma’nın belediye başkanı olarak tanımlamış. “15 yıl önce buraya geldiğimde birkaç dükkân vardı ama şu anda 60’a yakın antikacı var. Çukurcuma’da antik bir bölge oluştu” diyor Aksoy.