dfot

Gönye Proje Tasarım’a Büyük Onur!

Gönye Proje Tasarım, İtalya’da Düzenlenen A’ Design Award & Competition’da iki ödül birden kazandı.

Özellikle büyük çaplı projelerin iç mimari tasarımında uzmanlaşmış olan Gönye Proje Tasarım, İtalya’da düzenlenen A’ Design Award & Competition’da Karden İnşaat’a ait “Symbol İstanbul Satış Ofisi” ve Sur Yapı’nın Exen İstanbul projesi için tasarladıkları “Loft Daire” çalışmasıyla iki ödüle layık görüldü.

“İlk adımlarımızı yaşamdan, eğitim ve deneyimlerimizden öğrendiklerimizle, güven, heyecan ve cesaretle attık. Dostluğumuzu, yeteneklerimizi ve hedeflerimizi buluşturduk. Hedefimiz, konut, ofis ve kamusal alan projelerinde tasarım, işlev ve estetik anlamda fark yaratan projelerle anılmaktır. Prensibimiz, iç mimari çalışmalarımızı, çözüm ortağı olarak birlikte yol aldığımız inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleri ile karşılıklı işbirliği ve güven çerçevesinde sürdürmektedir. İyi tasarlanmış mekânlarda yaşayan daha mutlu insanlar için…”

Gönye Proje Tasarım, çözüm ortağı olarak birlikte yol aldığı inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleri ile birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere bir çok iç mimari çalışmayı, karşılıklı işbirliği ve güven çerçevesinde sürdürmektedir.

İÇ MİMAR GÖNÜL ARDAL

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünde lisans eğitimine başladı. 2000 yılında eğitimini tamamlayıp çeşitli mimarlık firmalarında iç mimar olarak çalıştı. 6 yıl boyunca üç ortaklı bir şirketin ortaklarından biri olarak birçok projede başarı gösterdikten sonra bu firmadaki ortaklığından ayrılarak Mimar Yelin Evcen ile birlikte kurdukları Gönye Proje Tasarım firmasında profesyonel olarak iç mimarlık mesleğini sürdürmektedir.

 

MİMAR YELİN EVCEN

 

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve liseyi İzmir Özel Türk Koleji’nde okudu. 1993 yılında başladığı İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. 1997 yılından 2004 yılına kadar farklı firmalarda çeşitli konut ve ofis projelerinin tasarım ve uygulama aşamalarında görev aldı. 2004 yılında ortakları ile birlikte kurduğu firmada pek çok başarılı projeye imza attıktan sonra bu firmadaki ortaklığını sonlandırarak İç Mimar Gönül Ardal ile beraber Gönye Proje Tasarım Mimarlık Ltd. Şti’ni kurdu.

Makro İnşaat tarafından Başakşehir’de inşa edilen Mavera Başakşehir Evleri 6 blokta 274 konuttan meydana geliyor. Satış ofisi ve örnek daire dekorasyonu tamamlanmış olan projenin lobi ve kat koridorları iç mimari projelendirmesi de Gönye Proje Tasarım tarafından yapılmaktadır.

Satış ofisleri; projelerin ev sahibi adaylarının beğenisine sunulmak üzere hazırlandığı, proje tanıtımından satın alma işleminin son adımına kadarki sürecin geçeceği mekanlardır. Proje, Makro İnşaat için Mavera Başakşehir projesinin tanıtım ve satış işlemlerinin gerçekleştirileceği bir mekan olarak tasarlanmıştır. Burada oluşturulacak iç mimari konsept, projenin bütününün her yönüyle müşteriye yansıtılabileceği mekan kurgusuna sahip olmalıdır. Çünkü satış ofisleri sayesinde firmalar, hem projelerinin hem de firma kimliklerinin tanıtımlarını yaparlar.  Satış ofisinden içeri girildiğinde, projenin geneliyle ilgili olumlu veya olumsuz ilk fikir oluşur.  Bu anlamda bir satış ofisi tasarımı yapılırken, gerek mimari öğeler ve gerekse potansiyel müşteri profili odaklı satış stratejileri göz önünde bulundurularak en doğru tasarım kararları alınmalıdır. Mavera projesi satış ofisi için de, iç mimari tasarımlar yapılırken aynı detaylar göz önünde bulunduruldu. İlk aşama olarak, proje sahibi Makro İnşaat ile projenin genel mimarisi, kendilerinin projeden beklentileri, firmanın kurumsal verileri ve projenin teknik verileri ile ilgili görüşmeler yapıldı.  Satış ofisinin projelendirilmesi sırasında iç mimari tarz ve öncelikler, Makro İnşaat’ın yenilikçi ve vizyoner kimliğini ön plana çıkartacak, aynı zamanda proje tanıtımı için uygun bir zemin oluşturacak şekilde, fonksiyonelliğin yanı sıra renk ve malzeme uyumunu ön planda tutarak belirlendi.

Fonksiyonlar arası malzeme çeşitliliğine önem verilirken mekan bütünlüğünün kaybolmamasına özellikle özen gösterildi. Yani her mekan kendi içinde işlev olarak ayrışırken, bir yandan da göz teması çok fazla kesilmeden ve müşteri-firma yetkilisi ilişkisi kesintiye uğramadan sürdürüldü. Tüm detaylarıyla Mavera projesi satış ofisinde; müşteri açısından, örnek daireyi gezmeden ve belki buradan bir daire sahibi olmadan önce, projenin kalitesini yaşayabileceği bir hazırlık alanı niteliği taşıması amaçlandı. Satış ofisinin kapsamında, giriş-karşılama, cafe-bekleme, satış personelinin alanı, maket alanı, yönetici odaları, çocuk oyun odası ve arka planda mutfak ile WC’ler planlandı. Proje sürecinde ve fonksiyonların entegrasyonunda; malzeme, mobilya ve aksesuarlar anlamında mekanın kendi içinde ve mimariyle uyumuna özellikle dikkat edildi. Ürün ebatları, renk tonları ve dokularıyla projede yansıtılması istenen etkiyle uyumlu olmasından dolayı, kalitesine her zaman güvendiğimiz Kale ürünlerini tercih ettik. Bu doğrultuda giriş bölümünde zemin için, kum ve koyu gri tonlarındaki Kale C Wood 20 cm x 120 cm ebatlarındaki ahşap dokulu seramikler kullanılırken, maket bölümüne geçtiğimizde daha homojen, farklı bir görsel etkisi olan gri renkli Vesta 60 cm x 60 cm kullanıldı. Satışçıların olduğu bölümler ise,  daha sıcak mekanlar olmaları ve müşterinin aidiyet hissini arttırmaları adına, parke zemin üzerinde konumlandırıldı. Zeminde malzemelerle yapılan mekan ayrımları, tavanlarda düşünülen gizli ışıklı ve farklı kotlardaki asma tavan detaylarıyla da desteklendi.