İleriye Dönük Yenilikçi Tasarım Meraklıları İçin

9. Saint-Étienne Uluslararası Tasarım Bienali

Saint-Étienne 12 Mart-12 Nisan tarihleri arasında tasarımda dünya başkenti olacak! Cité du Design’ın düzenlediği 9. Uluslararası Tasarım Bienali bu yıl ileriye dönük ve yenilikçi tasarıma ayrılarak “Güzellik Deneyimleri” temasıyla kapılarını ziyaretçilerine açacak. UNESCO’nun Tasarım Ağı Kentleri’nin bir üyesi olan Saint-Étienne’i bu görkemli Bienal ile keşfetmeye ne dersiniz?2015 Saint-Étienne Uluslararası Tasarım Bienali, bir ay süresince 60’tan fazla sergi ve etkinliğe (sempozyumlar, söyleşiler, forumlar, yuvarlak masa toplantıları) ev sahipliği yapacak.

Çok ilgi gören Bienial’e 2013 yılında, 140.000’den fazla ziyaretçi gelmişti. IN programında Cité du design’daki sergiler, üretim bölgesi, Saint-Étienne’deki kurumlar ve kentin tüm önemli müzeleri ( Maden Müzesi, Saint-Étienne Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Sanat ve Sanayi Müzesi, Le Corbusier-Firminy Saint-Pierre Kilisesi ve Rhone-Alpler Bölgesindeki Plateau- Hôtel ) yer alıyor. OFF programı da yine Saint-Étienne ve çevresinde düzenleniyor. Ayrıca, Lyon’daki Pôle Métropolitain ile L’Isle d’Abeau’da etkinlikler bulunuyor.

2015 Bienali’nin genel küratörleri Elsa Frances ve Benjamin Loyauté, tema olarak “Güzellik Deneyimleri”ni seçtiler. Bu temayla güzellik biçimlerinin önemi ve işleve, kullanıma ve yaşam kalitesine kazandırdığı anlamlar sorgulanıyor. Estetik hangi değerleri ifade ediyor ? Ne amaçla? Ve dünyanın durumu hakkında ne söylüyor? Sanayi üretiminin her zamankinden daha küreselleştiği bir çağda, bireyin benzersiz kimliğininin ihtiyaçları tasarım tarafından üretilen anlamlarla nasıl bağdaştırılır?

Bu Bieanal’in amacı sadece küreselleşme tarafından üretilenlerin kendini yineleyen rutin yolların değil, farklı yolların da olduğunu göstermek. 19 küratör ve sergi tasarımcısının bu tutkusu tasarımın estetik yönünün neler sunabileceği paylaşılıp gösterilecek.

2015 Saint-Étienne Uluslararası Tasarım Bienali tasarımcılardan firmalara, öğrencilerden halka kadar her türlü ziyaretçiyi bekliyor. Bu nedenle Bienal’de nesneler, hizmet, donanım yanında duyular için bir deneyim sunan ortamlar da yer alacak.

Tasarımın ekonomi üzerindeki dinamik rolü Bienal’in tam merkezinde yer alıyor. Buluşlara ve uzaya adanmış forumun ikinci ayağı olan Les Labos (Laboratuarlar)’ta şirketler, ziyaretçilerin prototip ve yenilikçi ürünleri denemelerine olanak sağlayacak.

Son olarak, Benjamin Loyauté ve Elsa Frances bu 9.Bienale uluslararası boyut katmak için büyük bir kararlılık göstermişler ve tasarımın bazı önde gelen isimlerlerini küratör olarak Bienal’e davet etmişler; Christophe Bailleux, Sam Baron, Frédérique Bompuis, Lise Coirier, Kim Colin, Rodolphe Dogniaux, Gaëlle Gabillet, Sam Hecht, Bart Hess, Alexandra Jaffré, David- Olivier Lartigaud, Oscar Lhermitte, Giovanna Massoni, Marc Monjou, Jean- Luc Moulène, Florence Ostende, Dennis Parren, Eric Petrotto, Kyung Ran CHOI, Tim Simpson, Yuri Suzuki, Dieter Van Den Storm, Sarah Van Gameren, Ionna Vautrin, Samuel Vermeil ve Stéphane Villard.

Saint-Étienne UNESCO’nun 11 dünya kentinden oluşan Tasarım Ağı Kentleri’nin bir üyesi. Bu ağda yer alan diğer Avrupa kentleri ise Berlin ve Graz. Bienal’in onur konuğu olan ve UNESCO’nun tasarım ağında yer alan kentlerden Seul; heykeltıraş LeeBul’un Saint-Étienne Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’ndeki sergisi ve Kyang Ran CHOI küratörlüğündeki yeteneklerle temsil ediliyor. Saint-Étienne Bienali Cité du Design tarafından, Saint- Étienne Belediyesi, Rhône-Alp Bölgesi ve İletişim ve Kültür Bakanlığı desteğinde gerçekleştirilen bir etkinliktir.

 

HAZIRLAYAN : AKGÜN AKDİL