dfot

Hotel Jules Cesar

Güney Fransa’nın Arles şehrindeki Hotel Jules Cesar,

ünlü tasarımcı Christian Lacroix’nın elinde derin bir yerel kültürün simgesi haline dönüştü.  Maranatha Grubu’nun yeni oteli, geçmişin izlerini tasarımcının renkli ve coşkulu stiliyle buluşturduğu eski bir manastır.

Provence bölgesinin pastoral yerleşimlerinden Arles aslında eski bir Roma şehri. Küçük ama entelektüel Arles, Van Gogh’un yaşadığı ve resimlerini yaptığı bir yer olmasıyla da ünlü. Sanat kokan Arles’da ona çok yakışan bir otel Jules Cesar.

 

Christian Lacroix 5 yıldızlı Hotel Jules Cesar’la Arles’da yeni bir yaşama nefes vermiş. Ondan başka kim böyle bir projeyi yönetebilirdi ki? Çocukluğunun geçtiği şehirdeki çok sevdiği bu eşsiz mekan için engin yeteneğiyle harika bir tasarım yapmış.

 

17. yüzyılda bir Carmelite manastırı olarak inşa edilen bu mekan eski günlerindeki o huzur dolu sığınağı ve “Galyalıların küçük Roma”sının derinliklerinde bir mücevhermişçesine büyüleyici bir gizemi yansıtıyor. 5 yıldız derecesinde konumlandırılan otelde her şey mümkün ve zaman çok değerli.

 

1928’de otele dönüştürüldüğünden beri Hemingway, Picasso, York Dükü ve Düşesi gibi ünlü isimler aynı partilerde halka karışmış, mekanın masaları ve barı hep Arles sakinlerine açık olmuş.

Bu kapsamlı yenilenme o anılardaki ve yeni ziyaretçilere ithaf ediliyor. Yeni misafirler de bu tarihi mekanı sanki o isimler hâlâ burada, şimdi yaşıyormuşçasına deneyimleyecekler. Christian Lacroix projesini şöyle açıklıyor, “Bu mekan bölge halkının biraz gözünü korkutuyor. Beni en çok heyecanlandıran, bu projeyi daha çok insana açma sorumluluğu. Şehirde ne yapılıyorsa, kesinlikle Jules César’da da yapılmalı!”.

Arles’daki Reattu Müzesi’ndeki bir resim Christian Lacroix’nın hayali müzesinin duvarına ilk asacağı eser. “L’atelier de couturiers” (Terzilerin Atölyesi) olarak adlandırılan bu eserin önemi sadece benzersiz Güney Fransa ışığından değil, aynı zamanda kumaş ve malzemenin birleşerek oluşturduğu bir kolaj oluşundan geliyor.

 

Hotel Jules Cesar’ın iç dekorasyonu bu iki tema üzerine kurulmuş sanki: Bir taraftan mimarinin belirlediği ışık oyunu ve gölgelerle, diğer taraftan ise tasarımcının otelin ruhunu ve geçmişini gün yüzüne çıkardığı kolaj fikriyle…

Eski manastırın yeniden keşfedilişine Christian Lacroix, Güney Fransa’nın konfor ve duyguyla ilham bulan yaşam sanatının bir resmini yaparak renk verdi. Paleti eski mekanın anısını çınlatıyor olmanın yanı sıra edebiyat, sanat, müzik, Barok, çağdaş stil ve fotografik tarihi gözler önüne seriyor.