dfot

SANAL TARIM KOMŞUKÖY İLE GERÇEK OLURSA…

 

Yerinizden hiç kalkmadan, bilgisayar ekranınızdan, tek tıkla yöneteceğiniz tarlanız, aslında gerçek Komşuköy bahçenizin sanal bir kopyası. Yani, Komşuköy ekranınızda, kolayca ve eğlenerek gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler. Kurucuları Uğur Akyıldız, Oğulcan Atay, Emre Cem ve Özden Akyıldız’ın iki hayali üzerine 2011 senesinde geliştirilmeye başlandı.

’Bunlardan ilki, öze dönüş kavramıydı. Tüketim odaklı günümüz dünyasında, özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireyler doğa ve topraktan oldukça uzak bir yaşam sürüyorlar. Ne yazık ki, bunun olumsuz etkilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşıyorlar. Doğayla bağları kopmaya başlayan kent insanının bu temasa en kolay yoldan yeniden sahip olmasını sağlamaya çalıştık. Çünkü, Komşuköy aynı zamanda hafta sonlarınızı doğada, kendi tarlanızla ilgilenerek geçirebilmenizi de sağlayan bir proje.’’  – ÖZDEN AKYILDIZ

 

Peki bu üyelik sistemi nasıl işliyor?

 

www.komsukoy.com’a ücretsiz üye oluyorsunuz. Dilerseniz tarla edinerek ve tarım yaparak devam edebileceğiniz üyeliğinizi sadece Köy Kahvesi’nde sosyalleşerek de değerlendirebiliyorsunuz. Kampanyalardan birini seçerek, tarlanızı edindikten sonra da, fide/tohum almak ve diğer işlemler için kullanacağınız Komşu Puanlarınızı yüklüyorsunuz. Oyun ekranı da oldukça basit ve kullanışlı. Online oyun ekranıyla yönettiğiniz gerçek bahçenizde ürettiğiniz ürünleri dilediğiniz adrese, kendinize veya sevdiklerinize kargo yoluyla gönderebiliyorsunuz. Mahsulünüzü diğer Komşuköylülerle takas yaparak, ürün çeşitliliğinizi artırmanız da mümkün.

Projenin mobil aplikasyonunun hazırlıkları sürüyor.
Komşuköy’de senelik olarak tarla edinebiliyorsunuz. Müşterilerin ihtiyacı doğrultusunda farklı kampanya seçenekleri de var. Üyeler, fide ve tohumları Komşu Puanlarını kullanarak satın alıyorlar. Temel bakım hizmetleri  dışında kalan verimlilik, ekim ve hasat işlemlerini de üyeler yine Komşu Puanları ile satın alabiliyorlar.

Kullanıcılarına 20 ve 40 metrekareler için farklı kampanya seçenekleri ve 70 TL ile 365 TL arasında değişen aylık fiyatlandırmalar sunan Komşuköy’de kiralamalar yıllık oluyor.  Ancak hazır tarla kiralamak isteyen üyeler  için de tüm işlemlerin dahil olduğu ekili hazır tarla paketleri mevcut. Önümüzdeki sezonlarda daha ufak metrekare kiralamaları da başlayacak olup, özellikle yalnız yaşayan ve tüketimi daha sınırlı olan bireyler ayda 50TL gibi ekonomik bir bütçe ile kendi bahçesinden beslenme imkanı bulabilecek. Kullanıcılar bakım işlemlerini, Komşuköy’ün düzenli bildirimlerinden takip ederek, oyun ekranından kendileri yapabildikleri gibi, otomatik bakım butonu sayesinde işlemlerin otomatik olarak uygulanmasını da sağlayabilecekler.

Fide/tohum satın alımlar ve verimlilik arttırıcı bakım işlemleri ekstra ücretlendiriliyor. Otomatik bakımda kullanıcılara düşen sadece ürünlerinin gelişimini site üzerinden takip etmek.

Kurucu ortakların hedefleri arasında Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çiftçiler ile işbirlikleri kurabilmek, tüm fonksiyonları ile gerçek bir doğal ürün üretim ve satış platformu oluşturmak ve bu anlamdaki ilk iş modeli olacağından, projeyi globale taşımak da en büyük hedeflerden bir tanesi.

’Özellikle ailelerin yoğun bir ilgisi var. Çocuklarına en sağlıklısını yedirebilmek isteyen annelerden güzel tepkiler alıyoruz. Sağlıklı beslenmenin yanında, çocuklarının doğadan kopmamasını isteyen; çileğin markette değil de tarlada yetiştiğini deneyimleyerek öğretmek isteyen bilinçli bir üye profilimiz var. Tüketimin ve dışarıya bağımlılığın arttığı günümüz toplumunda Komşuköy, üyelerine kendi ürünlerini yetiştirebilme ve ürünlerini diğer üyeler ile takas edebilme imkânı sunuyor. Bu sayede üyeler, yalnızca kendi ürünlerini takas ederek, para ödemeden diğer ihtiyaçlarını da karşılayabilecekler.Benzer vizyon ve ortak hobileri olan kişilerin buluşma noktası olacak olan Köy kahvemizde kurulan dostlukların da bir katma değer yaratacağına inanıyoruz.Bireysel kullanıcılarımızın yanında, öğrenimi deneyime dayalı kurgulamak isteyen eğitim kurumları da tarla kiralamaları yaparak, Komşuköy’ü eğitim sistemlerine adapte etmeye başladılar. Aradıkları standartlarda içeriği burada kendi bahçelerinde yetiştirmek isteyen otel ve restoran üyelerimizde var. Onlarla festivallerimiz kapsamında da sürpriz işbirlikleri yapıyor olacağız.’’

Türkiye’nin önde gelen firmalarından, önemli sponsorluk destekleri alındığını belirten Özden Hanım bu sayede, yatırımın önemli bir bölümü, alanlarının lideri sponsor firmalar tarafından karşılandığının altını çiziyor.

Örneğin, Komşuköy üyelerinin tarlalarını bilgisayar ekranlarından izlemelerini sağlayacak olan tüm görüntüleme ve güvenlik alt yapısı Sensormatic tarafından kurgulanmış. Yalnızca Türkiye’de değil, bölgede de lider olan Sensormatic’in donanımlı proje ekibi, en uygun çözümleri bir araya getirmiş, projelendirmiş ve uygulamış. Bunun yanında, tarım alanının önemli isimlerden Jain Sulama Sistemleri de damla sulama alt yapılarının tamamını profesyonel ekipmanları ve deneyimli kadrosu ile yine Komşuköy’e özel projelendirmiş ve hayata geçirmiş durumda.

Tarla alanlarının haricinde bir de 2.500 metrekarelik alana kurulu Köy Kahvesi mevcut. Crate & Barrel’in alan sponsoru olduğu, üyelerin özellikle hafta sonlarını doğanın içinde sevdikleri ile vakit geçirmesine olanak sağlayacak olan Köy Kahvesi yaz sezonu boyunca özel festival ve etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

İlk olarak tarım üretimi ile hayata geçen Komşuköy’de önümüzdeki dönemlerde hem kiralamalarında bölge çeşitliliği  hem de üyelerinin kendi üretimini yapmanın haricinde ürünlerinin ticaretini de yapabileceği dünya da henüz örneği bulunmayan bir online köy pazarı hayata geçirilecek.