dfot

 

Zorlu Center

Yaşı 30’un üzerindeki İstanbullular için çok yakın geçmişe kadar Zincirlikuyu’daki Karayolları binası İstanbul’un önemli simgelerinden biriydi. Zaman içerisinde karanlık terkedilmiş bir görünüme kazanan bu binanın arazisinde bugün Avrupa’nın en çağdaş önemli projelerinden biri olan Zorlu Center yükseliyor. İstanbul’lunun yaşam, kültür ve alışveriş alışkanlıklarına modern bir vizyonla damgasını vuran bu dev projeye biraz da yakından bakalım ne dersiniz?

Emre Arolat Architects ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortak tasarımı olan Zorlu Center, Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilmiş en önemli projelerden biri öncelikle bunu dile getirerek başlayalım söze. 5 farklı fonksiyonu bir araya getiren karma bir proje.

Peki Ne Bu 5 Ana Fonksiyon ?

 

1. Performans Sanatları Merkezi, projenin önemli bir parçası,

 

2. Yerli ve yabancı yüzlerce dünya markasının, gurme restoranların yer aldığı alışveriş merkezi de Zorlu Center’in bir diğer ana bölümü,

 

3. Kule Rezidans’ları,

 

4. Her evin kendine ait bahçe ve teraslarının bulunduğu Teras Ev’leri,

 

5. Raffles ve proje genelinin bütünleşik bir parçası olarak planlanan ve 20.000 metrekarelik A tipi ofisler de projede yer alan yaşam alanları.

Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yanşması’na 117 mimarlık ofisi başvurmuş, bunlar arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi yarışmaya davet edilmişti. Jürisinde Fumihiko Maki, Charles Correa, Martin Filler, Ömer Kanıpak ve Prof. Haluk Pamir’in yer aldığı yarışma sonucunda Han Tümertekin, Cafer Bozkurt, Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu’nun projeleri finale kalmıştı. ERA Mimarlık ise yedek finalist olarak belirlenmişti.

Ardından projeler birleştirildi ve ayrı ayrı projelerle finale kalan Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu, daha sonra Zorlu Gayrimenkul’un oluruyla projelerini birleştirme kararı aldı. Oluşan yeni konsorsiyum, ‘Yeni bir merkez ve özgün bir kent parkı’ temasını hayata geçirmiş. Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, “50 yıl geçse bile İstanbul’da parmakla gösterilecek” sözleriyle Zorlu Center’ın simgesel değerine işaret etmiştir.

Zorlu Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, seçilen projenin 96 bin metrekarelik inşaat alanında 50 bin metrekarelik yeşil alan öngördüğünün altını çizmiştir.

Ünlü Mimar Emre Arolat ise proje hakkında ‘Ben bu projenin, yabancı mimar hayranlığından bir türlü vazgeçmeyen bir grup yatırımcı ve yerel yönetici için dikkat çekici olmasını diliyorum’ şeklinde bir değerlendirme yaparak, bu konuya dikkat çekmiştir.

İstanbul’un Göbeğinde Ayrıcalıklı Bir Rezidans Hizmeti

Zorlu Center, büyüklükleri 117 m² ile 735 m² arasında değişen 1+1’den 5,5+1 Penthouse’lara kadar farklı tipte rezidanslar İstanbul’un eşsiz manzarasını seçkin ailelerle buluşturuyor. Ayrıca Zorlu Center Projesi, sadece konut sahiplerinin kullanıyor olduğu 4 açık, 1 kapalı yüzme havuzu ve 1.600 m²’lik spor merkeziyle hayatınıza değer katıyor.

İlk defa Türkiye’de açılan mağazaları, iddialı gurme ve açık meydan konseptiyle toplamda 105.000 m2 alana inşa edilen Zorlu Center AVM, yaklaşık 180 mağazası, 10 bin m2’lik ana meydanı, 12 bin m2’lik yan meydanı ve yarı açık – yarı kapalı özellikte yeşil alanlarla çevrelenen yeni bir kent meydanına sahip. Zorlu Center AVM’de Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından farklı lezzetler sunan restoranlar; fine dining, slow food ve fast food konseptlerinin bir arada olduğu gurme yaklaşımlarıyla fark yaratıyor. Zorlu Center AVM, yine Türkiye’den ve dünyadan birçok moda markasıyla benzersiz bir karma hizmet veriyor.

9.600 m²’lik mağazasıyla Beymen kapılarını bu kez çok farklı bir konsept ile müşterilerine açtı.

 

Türkiye’ de ilk “Apple Store” özel tasarımı ile Zorlu Center AVM de açıldı.

 

Ayrıca; Brooks Brothers, Industrie Denim, Cos, Lanvin, Pomellato, Stella McCartney, Superdry Türkiye’de kendi mağazalarında ilk kez müşterileriyle buluştu. Lüks butik alışveriş keyfi yaşatan markaların yanı sıra, tüm konseptlerini içinde barındıran H&M 3.000 m²’de moda severleri buluşturdu.

 

Zorlu Center AVM gurme konseptiyle de fark yaratıyor. Türkiye’de ilk defa gurme severlerle buluşan Eataly, Jamie’s Italian, Tom’s Kitchen ve Morini dünyaca ünlü ve ödüllü aşçılarıyla dünyanın dört bir yanından farklı lezzetleri müşterilerine sunuyor.

 

Yeni geliştirilen aydınlatma teknolojisiyle Zorlu Center AVM’nin kapalı katlarındaki ışık sistemi gün ışığının değişimlerine göre düzenlendi. Meydanda ve yürüme yollarındaki kar ve buzlanmaya karşı eritme sistemi ziyaretçilere uygun hava koşulları sunarak, açık alandaki butik alışveriş deneyimini şehrin yeni meydanı Zorlu Center AVM’ye taşıdı. Zorlu Center AVM, 1.600 kişilik 2 adet VIP toplamda 14 adet salonu ile sinema tutkunlarına alışılmışın dışında bir sinema deneyimi sunuyor.

Dünyanın En Özel Otellerİnden Raffles, Zorlu Center’da

Zorlu Center’da yer alacak olan Raffles İstanbul Zorlu Center, markanın diğer otellerinde olduğu gibi geleneksel yapıyı koruyarak İstanbul’un tarihi ve karakteristik özelliklerini yansıtıyor. Raffles İstanbul Zorlu Center, premium luxury segmentte hizmet veriyor.

Raffles İstanbul Zorlu Center’da, toplam 184 odanın 136’sı standart, 47’si suit ve 1 tane de Presidential süit bulunuyor. İstanbul’un eşsiz güzelliğinin rahat, konforlu ve lüks bir şekilde yaşanabilmesi için odaların büyüklüğü ortalamanın üzerinde tutularak tasarlandı. Standart oda 62 m2, tek yataklı suit 130 m2, iki yataklı suit 250 m2, Presidential suit 350 m2 olarak planlandı. Raffles İstanbul Zorlu Center’da seçkin etkinliklere ev sahipliği yapacak olan 11 metre yüksekliğindeki 1.200 kişilik balo salonu bulunuyor. Raffles Istanbul Zorlu Center, bir başka özgün hizmeti SPA keyfini de yaklaşık 3 bin metrekarelik alanda konuklarına sunuyor.