Bast Müzik | Eski, Yeni, Garip, İlkel Enstrümanlar

Bast Müzik / Eski, Yeni, Garip, İlkel Enstrümanlar

İnsan sesi dışında müzik üretebilen her türlü ilkel veya teknolojik alet veya cihaza enstrüman adını verebiliriz.Enstrüman sadece müzik sektörü için değil bir işin gerçekleşebilmesi için gerekli unsurlara da verilen addır.Buradan hareketle enstrüman dediğimizde ilk akla gelen figürler bir orkestranın parşaları olsa da zaman ilerledikçe insanoğlunun başka sesler peşinde koşması ve merak ederek sesin değişik hallerini üretme çabası günümüzde ilginç aletler üretilmesini sağladı.

Bu enstrümanların büyük orkestralarda henüz yeri olmasa da önümüzdeki dönemde çıkardıkları seslerin müzik parçalarında kullanılması kaçınılmaz olarak görünüyor.

1- İlginç enstrümanların ilk konuğu bir Türk müzisyenin icadı.Çağlama…

Bu ilginç alet Kocaelinde müzik yapan “Çamur ve Hariçten Gazelciler” adlı grubun üyesi Ömür Kılıçarslanın icadı.

Kendi müziğini yapmaya gönül vermiş olan Ömür Kılıçarslan,bağlama ve elektro gitar birleşimi bir alet yapmış.Bağlama perdelerine sahip bir elektro gitar desek değil,bir elektro bağlamanın gitar telleri taşıyan hali de değil,adından da belli orjinal bir alet , Çağlama…

 

2- Bu enstrüman günümüzde icad edilmiş bir alet değil .1700 lerin sonunda Benjamin Franklin tarafından icad edilmiş Glassharmonica.Yatay olarak 37 adet kasenin bird emir dingile tutturulması sonucu oluşmuş bir alet.Bir rivayete gore Alman müzik bilimci Freidrich Rochlitz ve kullanan bazı kişilerin bir sure sonra delirmesi sebebi ile yasaklanan bir enstrümanmış…

 

 

3- Çalarken hiçbir şekilde temas gerektirmeyen müzik aleti Theremin,Türkiye!deki bir yarışma sayesinde adını duyuran Cihan Gülbudak ‘ın  sayesinde tanıdığımız Theremin ciddi ustalık gerektiren bir alet.Rusya’da  Lenin’in  “elektronikleşme devriminin başlangıcı” olarak tanımladığı Theremin ,Termen adlı bir Çello öğrencisinin icadı.Bir anten yardımı ile manyetik dalgalarla ses çıkartan bir alet.

 

4- Elasticsynth…New York’da bir üniversitede elastic bantlar kullanılarak ortaya çıkartılan bir enstrüman.Elastik bantların esnemesini kullanarak buradan çıkan sinyalleri müziğe dönüştürüyor.

 

5-Tüm enstrümanların yerine geçebilecek iddialı bir yapım, AlphaSphere

İngiltere orijinli bu icad,elektronik müzik odaklı bir cihaz.

 

6-Tuşları da var telleri de var,hatta üfleniyor da .. Eigenharp

Müzik adamı John Lambert tarafından tasarlanan alette en dikkat çekici taraf piyano saksafon ve gitarı bile bir arada tutabilirsiniz.Evet biraz pahalı…

 

7-Misketler bu işe de yarıyor: BeatBearing

Peter Bennet’in icadı olan bu ilginç alet,misket kullanıyor ve tam bir mühendislik harikası

 

8-Çalmak için büzüşmüş parmakları göze almanız gerekiyor :Hydraulophone

Havanın yerini su alırsa, ortaya çıkan tasarım oldukça ilginç olabiliyor.

 

9-Tenori-On

Japonlar yapıyor abi ! 2008 de tasarlanan bu alet hem müziği hem görüntüyü birleştiriyor.Temasları algılayarak onları eşsiz bir hale getiriyor.

 

10-  Hang  ile hypnotize olabilirsiniz…

2000 yılında İsviçrede tasarlanan cihaz,çelikten üretiliyor.eller ve parmaklar kullanılarak çalınan alet,arp gong gibi armonik sesleri barındırdığından İdiofon ‘lar grubuna girebilir.Küçük çukurlarına vurularak titreşim üretilerek sesler üretiliyor.

 

11-Yaybahar: akustik mucize

Gene bir Türk icadı olan yaybahar, Görkem Şen tarafından tasarlanmış.Glass Harmonica ve Theremin I andiron bir sesi olan aleti canlı dinlemelisiniz çünkü mikrofonlu kayıtlar aletin çıkarttığı tüm sesleri kayıt edemiyor.

 

12- Afrika rüzgarı: Kalimba

 

Bambu dillerden yapılan tam bir Afrika çalgısı olan bu alet,sakinleştirici bir tını veriyor ve Vibrafon u andırıyor.

 

13-Ses aralığı en yüksek aletlerden biri :Arraymbira

Amerika’da tasrlanmış bu cihazı Bill Wesley tasarlamış.Array MBira,büyükçe bir Kalimba görünümünde olan aletten çıkan tınılar oldukça çekici.