Efsane Şişe Yakında 100 Yaşında

Efsane Şişe Yakında 100 Yaşında

Coca Cola şirketi, 1905-1916 yılları arasında taklit içeceklerin çoğalmasını engellemek için reklam kampanyaları yaparak Coca Cola’nın orjinalliğini vurguladı. Bu sırada Coca Cola’yı taklitlerinden ayırmak için farklı bir şişe şekli oluşturulmaya karar verilmiş.

Indiana’da bulunan The Root Glass Company adlı şirket, karanlıkta veya kırıldığında bile tanınabilecek bir şişenin tasarlanmasını öngören yarışmayı kazanmış. 1916 yılında herkes tarafından bilinen orijinal şişenin imalatına başlanmış. Artık Coca Cola markası ile özdeşleşmiş olan orijinal şişe 1916’dan bu yana hiç değişmeden bugünlere gelmiş. Ve bu dönemde Coca cola şirketi hızla büyümeye başlamış.

Şimdi ise 100 yıllık geçmişini tüm dünyada kutlayan Coca Cola; yeni reklamlarla, müzik ve marşlarla, uluslararası sanat sergileri ile 1 yıl boyunca sürecek bir kampanya başlatarak 100. yıllarını kutluyor.

Akılda kalıcı kampanyalarından biri; “ Coca Cola Şişesi: 100 Amerikan İkonu” şuan Atlanta’da High Museum of Art’da sergileniyor. Ayrıca ilk kez Andy Warhol’un iki orijinal kola şişesinin resimleri de burada sergileniyor ve bundan ilham alınarak yapılmış sanat çalışmaları, fotoğraflar, daha önce görülmemiş prototiplerde Atlanta’da High Museum of Art’da Coca Cola severler için sergide yer alacakmış.

Atlanta’da High Museum of Art’daki sergiyi görme fırsatını kaçıranlar için Coca Cola şu anda 14 ülkede pop-up sanat turu organize ediyor. Ziyaretçilerin Coca Cola şişesinin yüzyıllık yolculuğunu görmesini, duymasını ve hissetmesini sağlayacak mükemmel bir sergi sizleri bekliyor olacak.