Eco Design

dfot

 

 Eco design; ekolojik dengenin hassasiyetleri göz önünde tutularak ( nedir bu dengeler; azalan kaynaklar, kirlenen doğa; sosyal ve toplumsal adaletsizlikler vs) tasarımda geri dönüşümün yüceltildiği, günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir dünya görüşü aslına bakacak olursanız. Atık malzemeler kullanılarak ortaya çıkarılan veya ilk yapılış amacı dışında kullanılan tasarım objelerinin tüm dünya genelindeki en yaygın adı.

 

Doğaya saygı bilinç ve kültürünün yaygınlaşması, tüketim toplumlarının yalnızlaştırdığı insan profilinin gerçek değerlere odaklanma arayışı  gibi uygar insan ihtiyaçlarından ortaya çıkmış bir kavram.

 

Kıymet bilmek, değer vermek, yaratıcılık kavramlarının sınırsız kombinasyonları ile şekil bulabiliyor marifetli ellerde. “Birinin çöpü bir diğerinin hazinesine “dönüşüyor ve akıl almaz sonuçlar ve de eşsiz tasarımlar ortaya çıkabiliyor.

 

Her şeyin hızlı tüketildiği, bireysel yaratıcılığın  genel pazarlama çarkının içerisinde yok edilip insanların kitleler halinde yönlenmeye itildiği çağımızda insanın kendisinden gelen kuşaklara taşıyacağı en müthiş hazinelerden biri olacak bizce de eco- design. Mimariden, endüstriel tasarıma bir çok farklı doktirinle etkileşimde olan design kavramı bizce önümüzdeki yüzyılların en büyük gündem maddelerinden birini oluşturacak hiç şüphesiz.

 

Günümüzde, ülkemiz dahil daha birçok ülke ana okullarından başlayarak genç kuşağa aşılanan gerçek anlamda bir sosyal sorumluluk projesi aslında .

 

Biz de Kasım sayımızda dünyanın dört bir yanından birbirinden güzel eco design  örneklerini sizler için derledik. Her türlü materyalin eco design  eserlere malzeme olabildiğini göreceksiniz bu dosyamızda. Belki de kim bilir, hepimiz için ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz bu tasarımlar sayesinde her birimiz eco design tasarımcısı olmak için aradığımız gücü bulur ve denemelere başlarız…