e-dergi | e-dergilerin hayatımıza getirdikleri

e-dergilerin hayatımıza getirdikleri

Hayatımızdaki en dinlendirici hareketlerden biridir okumak. Hele ki sürükleyici bir roman ve ya bir araştırma kitabını soluk almadan okuduğumuz zamanlarımız vardır hepimizin. Okumanın zevke hitap ettiği en önemli örnek ise dergilerdir. İlgi duyduğumuz herhangi bir sektör ile ilgili iyi içerikli bir e-dergi saatlerce bizi kendisinde tutabilir.

Dergilerin içerikleri ile ilgili her zaman güncel olması gerektiği kadar teknoloji ile ilgili de gelişmeleri yakından takip etmeleri ve hiç bir zaman geride kalmadan okuyucularına yenilenerek sunulmaları ,ilginin devamlılığı için çok önemlidir.

Gerek basım teknolojisi, gerek fotoğraf teknolojisi gerekse yayın teknolojilerinin çok önemli ve hızlı değiştiği günümüzde aslında en öne çıkan konu dergilerin yayın teknikleri ile ilgili olan gelişmelerdir.

Dergiler artık kabuk değiştiriyor ve müthiş bir hızla tüketilen içeriğin okuyucuya ulaşmasının da aynı hız ve kolaylıkla olması için artık dergiler dijital olarak yayınlanmaya başlıyorlar. Genel teknoloji olarak adları da e-dergi haline geliyor.

Ana mantığın web, tabletler ve akıllı telefonlar aracılığı ile okuyucuya ulaşması üzerine kurulu bu yayın şeklinde artık okuyucular dergiyi bir kez cihazlarına indirdikten ve ya o web sitesini açtıktan sonar artık o dergiyi her zaman ve diledikleri yerde yanlarında bulabiliyorlar.

Bununla beraber onlarca hatta yüzlerce dergiyi küçük bir tabletin ve ya telefonun içinde yanınızda taşıyabilmek, dilediğiniz sektörün dergisindeki istediğiniz bir sayfaya saniyeler içerisinde ulaşabilmek konforu yeni çağımızın medya anlayışının nereye gittiğinin sadece küçük bir göstergesi.

Sadece bununla da kalmıyor e-dergilerin hayatımıza getirdikleri…

Örneğin dilediğiniz makaleyi dostlarınızla paylaşabiliyor, sosyal medya da yayınlayabiliyor ve ya okunan sayfada belirtilen ürün ve yemek ile ilgili olarak daha geniş bilgi alabilmek için bir tıklama ile ilgili web sitesine yönlene biliyorsunuz.

Bununla beraber konular ile ilgili  video röpörtajları, reklam filmlerini, sinema filmi fragmanlarını hemen izleyebiliyor ve kayıt edebiliyorsunuz. Sanat galerilerini sanki oradaymışcasına gezebiliyor, mekanları incelerken rezervasyon yaptırabiliyor hatta tanıtılan bir otel ile ilgili uçuş ve konaklama detaylarını görebiliyor ve biletinizi alabiliyorsunuz. Hatta bazı uygulamalarla ünlü bir şair, ressam ve ya tasarımcı ile online olarak yayına katılabiliyor ve karşılıklı sohbet edebiliyorsunuz.

En son olarak ülkemizde çok yeni başlayan Avrupa da bir kaç örneği olan sistemlerde derginizi okurken beğendiğiniz bir ürünü yanındaki satın alma tuşu ile tıklayarak  satın alabiliyor  ilgili  ürünlerin fiyatlarını ve ödeme seçeneklerini ilgili ticaret sitesine de giderek görebiliyorsunuz.

Bütün bunların yanında tüketici olarak en önemlidetaylardanbiri de giderek yaygınlaşan bir şekilde bütün bu keyfi ücret vermeden yaşaya biliyor olmak. Yakında tüm medyanın, tüketicisine ulaşma yolu olarak seçeceği e-yayın çoğunlukla ücretsiz olarak tüketiciye sunulacak gibi görünüyor.