Enerji Dosyası | Dünyanın En Büyük Güneş Enerjili Stadı Antalya’da

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjili Stadı Antalya’da

Hepimizin bildiği gibi, Antalya, sadece yaz turizminin değil spor turizminin de başkenti olarak kabul ediliyor. Özellikle kış aylarında 1.000’den fazla yerli ve yabancı futbol takımı kamp yapmak için bu güzel ilimizi tercih ediyor.  Bu sıfatına layık olacak bir stadyuma kavuşmak üzere üstelik Antalya yakın zamanda. 96 dönümlük araziye yapılan 33 bin

kişilik stad tamamlanma aşamasına geldi. Türkiye’nin tam dairesel olan ilk stadı olma özelliğine sahip stad, aynı zamanda dünyanın enerjisini güneşten sağlayacak en büyük stadı olma sıfatını da isminin önünde taşıyacak. Tam da Antalya’ya yakışır bir ünvan siz ne dersiniz?

 

Gelin bu ilginç stadı mimari ve teknik özellikleri ile biraz daha yakından tanıyalım: Antalya’nın iklimsel özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan projede stadın tüm tribünlerinin üzerinin 16 bin metrekarelik çatı ile kapatılması öngörülmüş. Yine ilin iklimi düşünülerek, dört tarafından hava alabilecek şekilde tasarlanan Stadın UEFA’nın tüm kriterlerine uygun şekilde hazırlandığını söylemeden geçmeyelim.

 

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Meltem Mahallesi’ndeki 96 dönümlük arazide inşa edilen stadın, antik kentlerdeki arenalara benzediğini söylemek mümkün. Bunun iki sebebi var  birincisi 360 derece tam daire olarak inşaa edilmesi ikincisi ise kale arkası tribünlerinin daha iyi seyirci atmosferi oluşturmak adına, diğer stadlara oranla daha dik tasarlanmış olması. Bu yüzden, maçlarda 33 bin kapasitelik olmasına rağmen, 50 bin kişilik stbir stadın seyirci ambiansının yakalanması bekleniyor. 16 bin metrekarelik çatının 5 bin metrekarelik bölümü çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf yapılmış. Statta 44 loca bulunuyor. 8 bin metrekarelik ticari alan ile bin 200 araçlık bir otopark da prrojede yer alıyor.

 

Gelelim, stadın, dünyanın en büyük güneş enerjili stadı ünvanına kavuşmasına  neden olan teknik özelliklere: Stadın çatısındaki 13 bin metrekarelik alana güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş bu sayede stad dünyanın en büyük güneş enerjisi üretim santraline sahip stadı olacak. Üstelik Sadece kendi enerjisini üretmekle kalmayacak, şehrin elektrik şebekesine de destek verecek. Bu  proje hem ülkemizin diğer illeri hem de benzer iklimlerdeki ülkeler için çok önemli ve ilham verici bir proje bu yüzden.

 

 

 

Antalya’nın yeni spor kompleksi Antalya Arena’nın çatısına uygulanan güneş enerjisi sisteminin montajı geçtiğimiz Mayıs ayında SEİSO Enerji tarafından tamamlanmış. Projede toplam 1,4 MWp gücünde 5600 adet JA Solar marka monokristalin fotovoltaik panel ve 124 adet Japon Omron marka dizi tip inverter  kullanılmış. Tüm sistem toplam 10.000 m2 lik bir alana kurulmuş.

 

Bu teknik özellikler sayesinde sistem İsviçre, Brezilya, Fransa ve Tayvan’daki örnek güneş enerjili stadyum projelerine göre çok daha yüksek kurulu güce sahip. Türkiye’nin en önemli güneş enerjisi merkezi olmaya doğru ilerleyen Antalya’da tesis edilen proje bölgenin cazibe merkezi olma özelliğini artıracağı gibi, orta ve uzun vadedeki planlamalarına öncülük etme özelliğin de sahip . Ayrıca spor kulüpleri ve spor tesisleri için örnek bir uygulama olarak ülkemize yol gösterici olacaktır diye umut ediyoruz.

 

Yıllık 2.150.000 kWh elektrik üretmesi beklenen tesis, lisanssız elektrik üretimi kapsamında Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına alınan iki adet 700 kW’lık izne istinaden faaliye geçecek ve Antalyaspor’un, 2015-2016 sezonunda evinde oynayacağı maçlara ev sahipliği yapacak. Hem sektörüne hem de diğer sektörlere örnek ve öncü olmasını gönülden diliyoruz.