Domaine de Chaumontsur- Loire Uluslararası Bahçe Festivali

Domaine de Chaumontsur- Loire Uluslararası Bahçe Festivali

Domaine de Chaumont-sur-Loire International Garden Festival’den “Koleksiyon Bahçeleri”

Domaine de Chaumont-sur-Loire Uluslararası Bahçe Festivali bu yıl hem ziyaretçilerini heyecanlandırmak, hem de yaşamlarını vakfederek enerjilerini nadir bitkileri korumaya, kurtarmaya ve bütünlük içinde çoğaltmaya veren kişilere destek ve saygı göstermek amacıyla çevreci mirasa ve bitkilerin farklı, yaratıcı ruhuna adanıyor. Bu nedenle, festival 2015’te “Koleksiyoncuların Bahçeleri”ne yer verilmiş.

Chaumont-sur-Loire Uluslararası Bahçe Festivali’nde bu yıl koleksiyoncuların tüm eserlerini, çalışmalarını, aynı zamanda heyecan ve tutkuyla üretilen nadir bitkileri bulabilirsiniz. Koleksiyonculuk başkalarında olmayan değerli benzersiz ve orijinal şeyleri severek toplamaktır. Ayrıca birbirinden farklı, çoklu ve değişik şeyleri, sonsuz hazineleri, buluş ve mucizeleri de aramak. Koleksiyoncular, kendi coşkulu araştırmalarının verdiği taze, nadide bir meyve gibiler. Kendinde olanın, sanat dünyasından aşina olduğumuz bu hararetli gösterisi bitki dünyasında da eksik değil, üstelik tam tersine, bütünüyle mevcut. 2015 Uluslararası Bahçe Festivali’ni ziyaret ederseniz olağanüstü bahçeleri, koleksiyon bahçelerini ve nadir bitki bölümlerini keşfedebilirsiniz. Tüm bunlar hiç rastlanmayan ya da nadiren görülen bitkilerle dolu, çağdaş bir sunumla beklenmedik ve şaşırtıcı bir tarzla ortaya kondu. Yenilikçi bir bakış açısıyla sıradışı ve alışılmadık malzemelerin, tasarımların ve sergilerin yer aldığı 2015 Uluslararası Bahçe Festivali bu yönüyle de dikkat çekiyor.

 

BEGONVİL BAHÇESİ

Ulusal Bitki Koleksiyonları Serası  (CCVS *)

Uluslararası Bahçe Festivali bu yıl bitkilerin ve üreticilerinin macerasını kutlamak için iki misafir bahçe koleksiyonunu ve koleksiyoncularını konuk ediyor. Bu yılki festivalin gurur vesilesi bitki koleksiyonları olunca, bunu Ulusal Bitki Koleksiyonları’yla bütünleştirmek çok anlamlı oldu. CCVS’nın, Lyon Botanik Bahçesi Başkan Yardımcısı Frédéric Pautz himayesinde başlatılan bu özel ortaklık “Begonvil Ulusal Koleksiyonu” ile hayata geçiriliyor. Ünlü yetiştiriciler ve fidanlık bahçıvanları Uluslararası Bahçe Festivali’nin teması “Koleksiyon Bahçeleri” içinde yer alıyor. Böylelikle onların kaliteli ve inanılmaz zenginlikteki koleksiyonlarıyla festival daha da gözalıcı hale geliyor.

Begonvil Ulusal Koleksiyonu, CCVS ile Cannebeth  Bahçıvan Kurumu’nu (Ets Horticoles du Cannebeth) ağırlayacak; sergilenecekler arasında kurumun olağanüstü Lantana (Mine çiçeği) koleksiyonu da var.

 

(*) CCVS, Conservatory of Specialist Plant Collections; Uzman Bitki Koleksiyonları Serası)

 

TOHUM BAHÇESİ

Fransa ve Frankofon Ülkelerin Botanik Bahçeleri (JBF**)

Botanik bahçelerinin örneklendiği bu bahçede sanatçı-botanikçi Didier Rousseau-Navarre, sihirli dokunuşlarıyla bitkilerin çeşitlendirilmiş koleksiyonunun normal ve devasa büyüklükteki tohumlarını ahşap heykeller şeklinde sunuyor. Botanik bahçelerinin amacı canlı bitkileri ortaya çıkarmak ve korumak. Ayrıca tohum bankalarında saklamak için tohum toplamak ve bunları her yıl botanik kataloğuna kaydetmek. Fransız ve uluslararası botanik bahçelerine ait tohumların ticareti bu sayede sağlanıyor. Bu ticaret ağı sayesinde pek çok bahçe, bitki koleksiyonlarını zenginleştirebiliyor. Tohum, yaşam hakkında konuşurken belki de en güçlü anlamı temsil ediyor. Kendi içinde canlı bir bitkiyi barındırıyor ormanlardan, tarlalardan hatta peyzajı kastediyoruz.

İster mikroskopik, ister Hindistan cevizi gibi büyük olsun, geniş renk skalası, biçimleri ve her çeşit dekoratif özellikleri bütün tohumlara yadsınamaz estetik değerler kazandırıyor. Onlar da havaya, toprağa ve suya akıl almaz yollarla dağılıyorlar. Tohumları ayırmak için bir botanikçinin en temel aracı olan “elek” bu bahçede yapısal bir unsur olarak kullanılmış. Tek ya da grup olarak pencere kafesi gibi sergilenen “elek”ler üst üste konularak şeffaf alanlar yaratılmış. Bu sayede tohum örnekleri, tıpkı böcek koleksiyonları gibi birlikte sergilenebilmiş

 

 (**) JBF, Botanical Gardens Of France And Frenchspeaking; Fransa Ve Fransızca Konuşan Ülkelerin Botanik Bahçeleri)

 

Akgün Akdil