Doğru Halıyı Seçmek Ve Organizasyon

Doğru Halıyı Seçmek Ve Organizasyon

Yaşam alanlarının ölçüleri, kullanım amaçları ve dekorasyon tarzına göre, doğru halı şekil ve boyutu değişkenlik gösterir. Uygun halıyı seçerken işinizi kolaylaştırmak adına bazı ipuçlarım var. En genel tanımıyla, sert, soğuk zemin üzerinde, özellikle de çok kullanılan alanlarda yumuşak, konforlu bir yüzey oluşturmak için kullanılan zemin örtüsü diyebiliriz halıya.

Sesi emer, zeminden geçen soğuğu büyük oranda keser; enerji tasarrufu ve sağlığımız açısından da büyük faydası vardır yani. Anneannemizin evindeki klasik göbekli halı da, hevesle aldığımız shaggy halı da aynen bu işlevleri görür. Asıl fark mekâna kattığı estetik değerde ve yaratmak istediğimiz konseptle olan bütünlüğündedir.

Hangi Aşamada Halıya Karar Vermeliyiz?

Mekanın genel tarzında,  çok önemli bir rol oynayan halıları seçmeyi süreçte en sona bırakıyoruz genelde, en sık yaptığımız hata bu. Halılarımızı, en azından perdelerinizden, kırlentlerinizden ve aksesuarlarınızdan önce edinmemiz projenin çizgisindeki tutarlılığın korunmasında çok önemli bir kriterdir.

 

Halının Boyutları

Yaşam alanınız büyükse, halınızı, mekandaki mobilyaları sınırlayan bir çerçeve olarak düşünün. Mobilyaları mümkünse halının içinden taşırmadan örgütleyin. Sığmıyorsa koltuklarınızın ön ayakları hala çerçevenin içinde kalacak şekilde taşırabilirsiniz ama tamamen koparmayın. Küçük alanlar için ise tam tersini uygulamalısınız. Orta sehpanın altına küçük bir halı-kilim yeterlidir örneğin. Doğru orantıyı yakalamak önemli. Aksi halde alanın algısında istediğimizden fazla boşluk hissi veya tam tersi daralmaya sebep olabiliriz.

 

Yerleşimi

Duvar ile halınızın arasında en az 15 cm boşluk kalsın, duvara yaslamayın. Mekanı daha büyük gösterecektir. Duvarlardan 100-120 cm geride olursa da mekanın büyüklüğü ile orantısız duracaktır.

Halınız tam mobilyanızın bittiği yerde bitmesin, mesela kanepenizin iki tarafından biraz taşması daha estetik görünüm verecektir.

 

Halıların Birlikte Kullanımı

Halı çok güzel bir mekan bölücüdür. Bir mekanda birbirinden ayrı iki halı üzerinde iki farklı organizasyon yapabilirsiniz. Bir tarafta televizyon izlerken, diğer taraf kitap okuma köşesi yaratmak ve bu iki alanı net çizgilerle separe etmek için halılardan faydalanabilirsiniz.

 

Doğru materyal

Yün halı, oldukça iyi aşınma direncine sahip olan yün dayanıklıdır ve ayrıca esnektir. Alev almaya da yüksek direnç gösterir, statik enerji üretmez. Trafiğin çok olduğu hollerde, merdivenlerde, salonlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Maliyeti, kullanıcıda yumuşaklık ve konfor hissi uyandırması ve dayanıklılık konusundaki yüksek performansı nedeniyle yüksektir. Fakat nemden uzak tutmanız gerekir, renk değişimi gösterebilir.

İpek halı, lüks bir etki verir, kendine has parlaklığı vardır, çok yumuşaktır. Fakat profesyonel temizlik gerektirir ve ayak izlerini belli eder. Yatak odası gibi daha az kullanılan mekanlarda veya iyi bakım yapılabilecek durumlarda tercih edilmelidir. Maliyeti yüksektir.

Pamuk halı, yani kilim vb. Daha pratiktir, temizlemesi çok kolaydır. Fakat zamana karşı şeklini pek koruyamaz. Yine üzerinden fazla geçilmeyecek alanlarda tercih edilmesi şeklini ve rengini koruması açısından faydalıdır. Maliyetleri düşük olduğu için daha sık değiştirilebilir.

Sentetik, yıpranmaya karşı dayanıklı, dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun trafiğe sahip, her türlü kullanım alanı için uygundur. Maliyetleri daha düşüktür. Kalitesine ve markasına dikkat edilmelidir.